Jak zrobić kopie zapasową telefonu na koncie Google?

23.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zrobić kopie zapasową telefonu na koncie Google?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kopia zapasowa Android jest zapisem danych i treści zgromadzonych na smartfonie. Użytkowników telefonów i komputerów można podzielić na tych, którzy regularnie tworzą kopię zapasową Google, a także tych którzy żałują, że jej nie zrobili. W poniższym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie, po co tworzyć kopie zapasowe i jak wykonać kopię zapasową smartfona z Androidem. Bardzo pomocna okaże się w tym jedna z funkcji dostępnych na Dysku Google. Dzięki tej wbudowanej w system operacyjny opcji nie musimy ściągać dodatkowych aplikacji, by wykonać backup Android.

Dlaczego warto robić kopię zapasową telefonu?

Kopia zapasowa Androida jest sposobem na zabezpieczenie przed utratą danych. Może dotyczyć różnych treści i danych zgromadzonych w telefonie:

 • kontaktów,
 • SMS-ów,
 • rejestru połączeń,
 • zawartości galerii (zdjęcia, filmy),
 • pobranych plików,
 • ustawień telefonów (także motywu, tapety, a nawet układu ikon),
 • listy aplikacji,
 • urządzeń sparowanych przez Bluetooth,
 • i wielu innych.
backup android

Wszystkie wspomniane dane zapisane w formie backupu Androida będą możliwe do odczytania po zresetowaniu telefonu, a nawet na nowym sprzęcie. Ważne, aby zapisać kopię zapasową poza samym telefonem. Pozwoli to na odzyskanie jej.

Jak wykonać kopię zapasową telefonu z Android?

Istnieje kilka sposobów na wykonanie kopii zapasowej Android. Najprostszym z nich wydaje się być ręczne pobieranie plików (zdjęć, filmów, muzyki, innych plików) – poprzez wysłanie ich do chmury lub zapisanie na komputerze kablem USB. Jest to jednak dość żmudne i czasochłonne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednorazowe wykonanie backupu Androida z całą jego zawartością. W tym celu należy skorzystać z odpowiednich funkcjonalności, które są dostępne zarówno jako osobne aplikacje, jak i w samym Koncie Google.

Aplikacje do wykonywania kopii zapasowej Android można pobrać ze sklepu Google Play. Jest ich wiele, dlatego z pewnością każdy znajdzie tę opcję, które będzie dla niego najlepsza. Niektóre z nich pozwalają na bezpłatne zapisywanie backupów w chmurze, a także ustawienie automatycznego, cyklicznego archiwizowania kopii zapasowych. Często odbywa się to w godzinach nocnych, aby nie utrudniało swobodnego korzystania z naszego smartfona.

Osoby korzystające ze smartfona z systemem Google Android mogą jednak skorzystać z jednej z funkcjonalności Dysku Google. Mowa o kopii zapasowej na koncie w Google, która także pozwala na zapisanie danych w chmurze.

Kopia zapasowa Google – krok po kroku

Jak wykonać kopię zapasową Google? Wystarczy skorzystać z naszej instrukcji*:

 • Otwórz aplikację ”Dysk”.
 • Rozwiń menu w lewym górnym rogu ekranu (trzy poziome kreski),
 • Wybierz opcję “Kopie zapasowe”.
kopia zapasowa na dysku google
 • Jeżeli nie posiadasz jeszcze kopii zapasowych, wybierz opcję “Ustawienia kopii zapasowej”.
tworzenie kopii zapasowej na koncie google
 • W tym miejscu zobaczysz informację o ilości dostępnego miejsca na Dysku Google, a także przycisk umożliwiający utworzenie kopii zapasowej. Jej tworzenie może chwilę potrwać.
Jak wykonać kopię zapasową smartfona z Androidem

* niektóre kroki mogą być nieco inaczej podpisane, jeżeli smartfon posiada inną wersję Androida lub nakładkę systemową producenta sprzętu.

Jak przywrócić kopię zapasową z Dysku Google (po przywróceniu do ustawień fabrycznych lub na nowym telefonie)

Jak można przywrócić kopię zapasową na koncie w Google? Po włączeniu urządzenia (może być nim dowolny smartfon z Androidem) należy zalogować się do Konta Google, na którym przechowujemy naszą kopię zapasową. Następnie wchodzimy do aplikacji “Dysk” i z menu wybieramy funkcję “Kopie zapasowe”.  W tym miejscu pojawią się dostępne kopie zapasowe, które możesz przywrócić. Oznacza to zapisanie danych i przywrócenie treści z backupu Androida na obecnie używane urządzenie.

kopia zapasowa google

Od decyzji użytkownika zależy, czy chce przywrócić wszystkie zgromadzane dane, czy tylko niektóre z nich (na przykład tylko kontakty lub same ustawienia telefonu).

Warto natomiast wiedzieć, że jeżeli próbujemy przywrócić kopię zapasową Android na nowym urządzeniu (innym, niż to z którego wykonaliśmy backup), niektóre dane mogą wyglądać nieco inaczej. Związane jest to z różnymi parametrami poszczególnych urządzeń i zainstalowanym w nich oprogramowaniem.

Przywrócenie kopii zapasowej na telefonie po jego zresetowaniu do ustawień fabrycznych nie powinno wiązać się ze wspomnianymi problemami.

Zalety tworzenia kopii zapasowych na Dysku Google

Dlaczego usługa tworzenia kopii zapasowych w Google Drive (na Dysku Google) jest warta uwagi? Chmura jest bezpiecznym miejscem do przechowywania swoich cennych danych. Nawet w razie zgubienia lub zniszczenia naszego smartfona dane pozostaną bezpieczne i możliwe do odtworzenia na innym urządzeniu. Google Drive umożliwia także automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Dzięki regularnemu zapisywaniu danych i multimediów szansa utracenia ich znacznie maleje. 

Samo zarządzanie kolejnymi kopiami zapasowymi jest proste. Użytkownik widzi daty ich stworzenia, a także zawartość (jakie dane zostały zarchiwizowane). Niepotrzebne i stare backupy Androida można skasować, aby zaoszczędzić miejsce na swoim Dysku Google.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.