Kontrola rodzicielska na TikToku — jak włączyć?

22.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Kontrola rodzicielska na TikToku — jak włączyć?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Któż z nas nie zna lub nie słyszał o aplikacji TikTok, która skradła serca wielu nastolatków i dzieci. Czy aby jednak wszystkie treści tam publikowane są w pełni bezpieczne? Jak się okazuje, nie do końca. Znaleźć tam można również linki do niebezpiecznych serwisów lub ostatnio modne niebezpieczne wyzwania. O podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych pociech zatroszczył się sam pomysłodawca TikToka i umożliwił opiekunom zastosowanie co najmniej kilku rozwiązań w postaci kontroli rodzicielskiej.

Spis treści:

Wszystko, co musisz wiedzieć o TikToku, jeśli korzysta z niego Twoje dziecko:
Czy TikTok jest niebezpieczny dla dzieci? Ciemna strona pozornie niewinnej aplikacji

Co daje kontrola rodzicielska na TikToku?

Kontrola rodzicielska TikTok to wbudowana funkcja, która pozwala na nadzór nad treściami, z których korzysta Twoje dziecko w aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu masz kontrolę m.in. nad czasem, tematyką udostępnioną lub pobieraną z aplikacji oraz kontaktami Twojej pociechy.

Niestety zdarza się, iż mimo zaufania, którym darzymy naszych potomków i uważności w doborze treści na TikToku, mogą one trafić na niebezpieczne i nieodpowiednie filmiki czy też podejrzane osoby. Rodzice w związku z powyższym często zadają sobie pytanie: czy TikTok dla dzieci to odpowiednie źródło rozrywki?

Twórca tej aplikacji stara się do minimum ograniczyć ryzyko wynikające z korzystania z jej usług. W tym celu wprowadził m.in. ograniczenia wiekowe. Zatem od ilu lat jest TikTok? Otóż minimalny wiek użytkownika TikToka to 13 lat. Ponadto TikTok stara się dbać o bezpieczeństwo dziecka i na inne sposoby.

Można mówić o szeregu działań chroniących dziecko na TikToku, z których najważniejsze to:

Poniżej znajdziesz szersze wyjaśnienie każdej z tych możliwości.

Jeśli zatem zdarzyło Ci się w wyszukiwarce internetowej wpisywać hasło: TikTok czy jest bezpieczny? Być może powyższe argumenty nieco rozwiały Twoje wątpliwości.

Zabezpieczeń konta dziecka jest całe mnóstwo. Nic jednak nie zastąpi Twojego osobistego nadzoru i kontroli nad pociechą.

Zmiana konta na prywatne

Domyślnie konto użytkownika jest ustawione jako publiczne. Oznacza to, iż wszelkie dane, takie jak: dane personalne, zdjęcie profilowe, posty, które zostały upublicznione bądź udostępnione, są widoczne dla wszystkich użytkowników aplikacji.

Stąd też warto je zmienić na koncie dziecka i ustawić jako prywatne. Część informacji (np. nazwa użytkownika i jego zdjęcie) będzie nadal widoczna dla nieznajomych, ale pewne treści będzie łatwiej dzięki temu kontrolować.

Jak ustawić konto prywatne na TikToku? Wystarczy w ustawieniach zaznaczyć opcję prywatność i bezpieczeństwo, aby podwyższyć nieco ochronę Twego dziecka.

Zastosowanie trybu ograniczonego i cyfrowego samopoczucia

Obie funkcje mają za zadanie wesprzeć Cię i Twoją pociechę w należytym korzystaniu z aplikacji TikTok.

  • Tryb ograniczony pozwala na dostosowanie przeglądanych treści do wieku użytkownika.
  • Opcja dobrego samopoczucia umożliwia monitorowanie czasu spędzonego na TikToku.

Obie możliwości odnaleźć można również w ustawieniach.

Ograniczenie komentarzy do postów wstawianych przez Twoje dziecko

W ustawieniach domyślnych można zmienić również opcję związaną z komentarzami udzielanymi w stosunku do treści użytkownika i wybrać np. przyjaciół jako komentujących albo całkowicie zrezygnować z możliwości komentowania przez innych.

Komentarze w formie hejtu, mogą być niebezpieczne dla dziecka. Zobacz:
Hejt w Internecie to nowa, niebezpieczna normalność. Jak radzić sobie z hejterami?

Kto może z Tobą „duetować”?

Dzięki tej opcji możesz wybrać, z kim Twoje dziecko będzie się komunikować za pośrednictwem TikToka.

Kontrola nadawców wiadomości

W aplikacji można też ustawić, kto może do Twojej pociechy wysyłać wiadomości. Mamy tu 2 opcję do wyboru: przyjaciele albo wszyscy.

Zgłaszanie problemów i blokowanie niebudzących zaufania użytkowników

Za pomocą tej opcji z kolei możesz w szybki i łatwy sposób zgłosić problem, gdy ktoś lub coś wzbudziło Twoją nieufność. Podejrzanego użytkownika można też zablokować po przejściu bezpośrednio na jego profil.

Jak włączyć kontrolę rodzicielską na TikToku?

Aby ułatwić rodzicom kontrolę ich pociech, TikTok uruchomił dodatkową funkcję — parowanie rodzinne TikTok.

Dzięki niej mogą oni teraz jeszcze lepiej kontrolować wyświetlane treści, zarządzać czasem spędzanym przed ekranem oraz dostępem do wiadomości. Jak zatem zainstalować kontrolę rodzicielską? Instrukcja krok po kroku poniżej:

  • Rodzic włącza aplikację na telefonie i loguje się do swojego konta.
kontrola rodzicielska tiktok
  • Przejdź do swojego profilu, klikając na ludzika w dolnym prawym rogu.
blokada rodzicielska tiktok
  • Wyszukaj opcję parowanie rodziców i przejdź dalej.
  • Jako rodzic wybierz opcję z tą właśnie nazwą i ją zaznacz.
  • Następnie pojawi się kod QR, który należy zeskanować.
  • Twoje dziecko powinno równolegle wykonać kroki 1-4, a następnie, gdy pojawi się ekran z parowaniem, zaznaczyć Nastolatek.
  • Nastolatek skanuje kod QR, który wyświetlił się u Rodzica.
  • Pojawia się okienko z zapytaniem dotyczącym powiązania kont Dziecka i Rodzica.
  • Potwierdź ostatecznie powiązanie kont na telefonie Nastolatka. Gotowe! Konta są połączone.

Czy potrzebujesz dodatkowej aplikacji do kontroli rodzicielskiej?

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci to dla większości rodziców priorytet. Stąd też mimo wielu zabezpieczeń na poszczególnych aplikacjach, rozważają oni także dodatkowe formy ochrony. Chcąc mieć pewność, iż pociechy są bezpieczne w sieci, a jednocześnie uszanować ich prywatność, warto skorzystać z dodatkowych możliwości i najlepszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Jest ich naprawdę wiele.

Google Family Link

Jedną z nich może się stać Google Family Link. Dzięki tej aplikacji zyskujesz kontrolę nad czasem dziecka spędzonym przed ekranem. Za pomocą raportów aktywności możesz sprawdzić aktywność dziecka w sieci. Masz kontrolę nad tym, jakie aplikacje ściąga Twoja pociecha, gdyż możesz je osobiście zatwierdzić lub zablokować.

Ponadto Family Link poleca aplikacje warte uwagi zdaniem nauczycieli, które można łatwo dodać na urządzeniu. Jeśli użytkownik posiada przy sobie telefon, będąc poza domem, możesz również sprawdzić jego lokalizację.

Safe Lagoon

Ogrom zalet oferuje również inna aplikacja – Safe Lagoon. Za jej pomocą możesz blokować niebezpieczne strony, kontrolować czas, lokalizację i aktywności na serwisach społecznościowych, blokować podejrzane kontakty i wiele innych.

Microsoft Family Safety

Ciekawe opcje proponuje aplikacja Microsoft Family Safety, która stawia limity dotyczące gier i aplikacji oraz czasu spędzonego w środowisku wirtualnym. Pomaga zlokalizować naszych milusińskich, a także filtruje przeglądane zawartości.

Screen Time Parental Control App and Location Tracker

Innym narzędziem wartym uwagi jest Screen Time Parental Control App and Location Tracker. Jego główne funkcje to: zarządzanie czasem w sieci, filtrowanie stron www i w razie konieczności blokowanie niechcianych treści, lokalizacja użytkownika oraz wiele innych pożądanych funkcji.

Więcej o powyższych oraz innych aplikacjach chroniących dziecko w sieci przeczytasz w artykule:
Aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Mimo stosunkowo wysokiego poziomu zabezpieczeń, z pewnością warto pozostać czujnym i ostrożnym, zezwalając dziecku na korzystanie z najróżniejszych aplikacji.

Cyberprzemoc jest realnym niebezpieczeństwem dla dziecka w sieci. Zobacz:
Cyberprzemoc
Rozmawiasz z dzieckiem o cyberprzemocy? Jak przeciwdziałać i reagować na cyberprzemoc?
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.