Kontrola rodzicielska Fortnite – kiedy jest niezbędna i jak ją włączyć?

09.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Kontrola rodzicielska Fortnite – kiedy jest niezbędna i jak ją włączyć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Fortnite to popularna gra nie tylko wśród dorosłych, ale też dzieci. Twórcy są tego świadomi i dlatego umożliwiają rodzicom ustalenie zasad, według których dzieci mogą brać udział w rozgrywce. Właśnie temu służy Kontrola rodzicielska – z tego poradnika dowiesz się, co możesz zablokować i w jaki sposób możesz to zrobić na komputerze lub smartfonie.

Co to jest Fortnite?

Fortnite jest aktualnie jedną z najpopularniejszych gier na świecie, przyciągającą do ekranów miliony graczy każdego dnia. Szczególnie dużą sympatią cieszy się darmowy Fortnite Battle Royale. Łatwe do przyswojenia zasady, przyjemna i dynamiczna rozgrywka oraz miła dla oka oprawa wizualna. To cechy, dzięki którym interesują się nią osoby w każdym wieku, gotowe na poświęcanie jej nawet kilku godzin dziennie. 

Od ilu lat jest Fortnite?

Wielu rodziców zastanawia się, od ilu lat jest Fortnite. Teoretycznie gra jest przeznaczona dla osób powyżej 12. roku życia, niemniej jednak nawet dla nieco młodszych graczy może okazać się odpowiednia. Nie zawiera brutalnych ani wulgarnych elementów i decyzję w tym zakresie każdy rodzic musi tak naprawdę podjąć z osobna.

To jednak strzelanka i symulator przetrwania…

Fortnite łączy w sobie cechy strzelanki i symulatora przetrwania – chodzi wszak o to, by wyeliminować wrogów, a samemu przetrwać. Jej rdzeniem jest rywalizacja z innymi graczami, co powoduje, że jest silnie uzależniająca i może prowadzić do agresywnych zachowań.

Obecność innych graczy może także powodować pojawianie się niecenzuralnych wyrażeń – czy to w formie tekstowej, czy głosowej. To niektóre z podstawowych zagrożeń – innym jest ryzyko utraty pieniędzy, gdyż w Fortnite istnieją mikropłatności.

Aby uchronić dziecko przed tego zagrożeniami, gra Fortnite umożliwia skonfigurowanie tak zwanej kontroli rodzicielskiej. Innymi słowy, jako rodzic możesz ustalić warunki rozgrywki.

kontrola rodzicielska Fortnite

Co blokuje kontrola rodzicielska Fortnite?

Kontrola rodzicielska Fortnite umożliwia zablokowanie wielu elementów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne. Z poziomu gry blokadzie mogą podlegać:

 • nieprzyzwoite wyrazy pojawiające się w czacie tekstowym,
 • możliwość prowadzenia rozmów tekstowych (w obie strony),
 • możliwość prowadzenia rozmów głosowych (w obie strony),
 • widoczność nazwy publicznej dla graczy spoza oddziału,
 • widoczność nazw publicznych graczy spoza oddziału,
 • możliwość odbierania zaproszeń do znajomych,
 • możliwość dokonywania zakupów w grze.

W obrębie konkretnej platformy dochodzą:

 • możliwość prowadzenia rozgrywki wieloosobowej,
 • możliwość transmitowania prowadzonej rozgrywki.

Na poszczególnych urządzeniach (o czym szerzej za chwilę) istnieje również możliwość ustalenia maksymalnego czasu gry w ciągu doby. Chodzi o to, by dziecko nie spędzało przed ekranem więcej godzin niż jest to akceptowalne dla jego zdrowia.

Jak włączyć kontrolę rodzicielską w grze Fortnite?

Przejdźmy teraz do tego, jak aktywować poszczególne typy ochrony.

Kontrola zakupów w sklepie Epic Games

Poniżej przedstawiamy najprostszy sposób na to, by blokada rodzicielska Fortnite zaczęła chronić dziecko (i strzec dostępu do twojego portfela):

 1. Wejdź do Sklepu Epic Games.
 2. Przejdź na stronę zmiany ustawień konta i zaloguj się na swoje konto.
 3. W zakładce Ogólne odnajdź sekcję Blokada rodzicielska.
 4. Kliknij przycisk Rozpocznij dostosowywanie ustawień.
 5. Ustaw 6-cyfrowy kod PIN, wpisując go dwukrotnie, a następnie go zatwierdź, klikając Kontynuuj.

Po wykonaniu tych kroków na ekranie pojawi się okienko zarządzania kontrolą rodzicielską. W tym miejscu możesz na przykład ustawić, czy kod PIN ma być wymagany podczas dokonywania zamówień w grze. Po ustawieniu wszystkiego zgodnie z preferencjami, wciśnij przycisk Zapisz.

Blokada funkcji społecznościowych i nieprzyzwoitych

Jeśli chodzi o blokowanie takich opcji jak czat tekstowy lub głosowy, widoczność nazw czy możliwość odbierania zaproszeń, to dokonuje się ich w samej grze.

 1. Uruchom grę Fortnite.
 2. Otwórz menu w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Kliknij Kontrola rodzicielska.
 4. Potwierdź adres e-mail i kod PIN.
 5. Włącz lub wyłącz poszczególne opcje.

Po ustaleniu tego, co dziecku wolno, a czego nie wolno podczas rozgrywki w Fortnite, kliknij Zapisz i podaj kod PIN, aby zatwierdzić zmiany.

Kontrola czasu gry w Fortnite

Możesz również ustawić ograniczenie dotyczące tego, jak długo dziecko może grać w Fortnite każdego dnia. Nie jest to jednak realizowane wewnątrz samej gry, lecz za pomocą usług charakterystycznych dla poszczególnych platform.

Klikając wymienione wyżej nazwy, przejdziesz na strony, z których dowiesz się więcej. Pamiętaj tylko, by wprowadzać ustawienia na koncie, które jest przypisane do gry Fortnite.

Mogą Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.