Konto Google – czym jest, jak działa i do czego służy. Kompendium wiedzy

04.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Konto Google – czym jest, jak działa i do czego służy. Kompendium wiedzy
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Konto Google to wygodne rozwiązanie, które pozwala skorzystać ze wszystkich usług, jakie znajdują się w ofercie Google. To nie tylko mail, ale cała paleta możliwości i wygoda płynąca z personalizacji. Czy wiesz, jak z niego korzystać? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

Konto Google – co to jest?

Google to Internet. Jeszcze do niedawna takie stwierdzenie zdawało się być przesadą, a teraz staje się faktem. Dziś trudno obejść się bez korzystania z usług, jakie oferuje gigant z Kaliforni.

Gmail, YouTube czy sklep Google Play na urządzeniach mobilnych to tylko przykłady narzędzi pochodzących od Google. Konto z kolei pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał.

Konto Google jest nierozerwalnie związane z pocztą e-mail. Każdy użytkownik, który założył Gmaila ma automatycznie dostęp do funkcjonalności konta Google. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale jedną z najważniejszych jest płynna współpraca usług z jakich korzystamy bez względu na urządzenie.

Po założeniu konta Google użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich usług, które wymagają logowania, między innymi:

 • Gmail,
 • Dysk Google,
 • YouTube (tylko częściowo)
 • Kalendarz,
 • Pakiet narzędzi biurowych (Dokumenty, Arkusze, Prezentacje),
 • AdWords i Google AdSense,
 • Google Analytics,
 • Google Keyword Planner

Do czego służy konto Google?

W przypadku wielu usług posiadanie konta Google jest po prostu konieczne. Nie możemy korzystać z Gmaila bez konta Google, podobnie jak nie uzyskamy dostępu go Google Drive. Jeśli chcemy napisać komentarz pod filmem ulubionego youtubera, konieczne będzie zalogowanie się na konto Google. Firmy w zasadzie nie mogą się bez niego obejść, bo dostęp do AdWords czy narzędzia analitycznego również wymaga logowania.

Na razie brzmi to jak forma przymusu, ale konto Google otwiera wiele możliwości, dzięki którym z Internetu korzysta się znacznie wygodniej. Autouzupełnianie haseł, adresów czy szczegółów płatności dzięki informacjom zapisanym na koncie przyspiesza poruszanie się w sieci. Film na YouTube oglądany na komputerze możemy szybko wznowić na smartfonie. Synchronizacja konta jest świetnym rozwiązaniem, jeśli korzystamy z różnych urządzeń. Za pomocą konta Google zalogujemy się do aplikacji i serwisów innych firm i nie musimy przechodzić przez żmudny proces rejestracji.

Konto Google sprawia, że każda usługa jest spersonalizowana i to niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy. Do tego wszystkie usługi sprawnie ze sobą współdziałają, aby zapewnić jeszcze większą wygodę.

google konto

Czy Gmail i konto Google to to samo?

Gmail i konto Google są ze sobą związane, ale nie jest to dokładnie to samo. Gmail to poczta – taka sama jak ta zakładana na Onecie czy Interii. Konto Google to cała paleta różnorodnych usług, a w nich zawiera się też Gmail.

Podczas tworzenia konta Google każdy użytkownik automatycznie uzyskuje dostęp do poczty Gmail. Warto jednak wiedzieć, że nowe konto Google można założyć na dowolnym adresie i to z nim połączyć konto. Z kolei nie sposób założyć Gmaila bez zakładania konta Google, ale…

Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android mogą skorzystać z aplikacji Gmail bez Gmaila. Mając adres spoza Google możemy dodać go do poczty i korzystać z wielu funkcjonalności, jakie daje właśnie Gmail.

Jak założyć konto Google?

To bardzo proste. Wystarczy, że:

 1. Wejdziesz na stronę logowania.
 2. Klikniesz Utwórz konto.
 3. Podasz imię i nazwisko, nazwę użytkownika oraz stworzysz silne hasło.
 4. Klikniesz Dalej i zweryfikujesz numer telefonu podany podczas rejestracji.
 5. Raz jeszcze klikniesz Dalej. Gotowe!

Zmiana domyślnego konta Google

Domyślnym kontem głównym będzie to utworzone jako pierwsze. Jeśli w międzyczasie założyliśmy nowe konto i to z tego drugiego częściej korzystamy, denerwujące będzie traktowanie pierwszego jako główne. Na szczęście możemy je bez trudu zmienić. Zrobimy to zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i urządzenia mobilnego.

Jak zmienić domyślne konto Google w przeglądarce?

Najszybszą metodą jest wylogowanie się ze wszystkich założonych profili i zalogowanie na to konto, które ma stać się domyślnym. Wystarczy, że klikniesz w awatar w prawym górnym rogu i przejdziesz do opcji Wyloguj się ze wszystkich kont.

konto google - wyloguj się ze wszystkich kont

Jak zmienić konto Google na telefonie?

Podobnie rzecz wygląda w przypadku zamiany konta głównego w urządzeniu mobilnym, jednak tę operację wykonujemy z poziomu ustawień telefonu.

 • Otwórz Ustawienia.
 • Przejdź do zakładki Google.
 • Kliknij w strzałkę obok adresu mailowego.
zmiana konta google na telefonie
 • Przejdź do Zarządzaj kontami na tym urządzeniu.
jak wylogować się z konta google na telefonie
 • Na liście znajdź główne konto. Kliknij w nie i wybierz opcję Usuń konto (to spowoduje, że wszystkie dane powiązane z kontem zostaną usunięte. Będziesz mógł jednak w dalszym ciągu zalogować się na nie na innych urządzeniach).
 • Cofnij się do listy wszystkich kont i kliknij w Dodaj kolejne konto.
 • Zaloguj się na konto, które chcesz ustawić jako domyślne i gotowe.

Dwa konta Google na jednym telefonie

Użytkownicy, którzy mają dwa konta Google (albo więcej) mogą dodać każde z nich na urządzeniu mobilnym. Postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku zmiany konta głównego (Ustawienia – Google – strzałka obok adresu). Po rozwinięciu listy wybieramy opcję Dodaj inne konto, potwierdzamy tożsamość i postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Przełączanie się pomiędzy kontami

W przypadku obsługi konta Google na komputerze nie ma żadnego problemu z przełączaniem się pomiędzy nimi. Wystarczy, że klikniemy w zdjęcie profilowe lub inicjały i wybierzemy konto, na którym chcemy działać. Ta czynność nie spowoduje wylogowania z innych kont, więc dla wielu to całkiem wygodna opcja.

Przełączanie kont na urządzeniu mobilnym też jest możliwe, jednak nie we wszystkich aplikacjach. Dla przykładu: ani w Google Analytics, ani w Google Ads nie można logować się nie wiele kont jednocześnie. Alternatywą może być dodanie drugiego użytkownika w telefonie i powiązanie z nim konta Google.

Czy można połączyć dwa konta Google?

Niestety, obecnie taka funkcjonalność nie istnieje. Alternatywą jest przeniesienie danych z jednego konta na drugie. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na stronie wsparcia Google.

Jak wylogować się z konta Google?

Zastanawiasz się, jak wylogować się z konta Google? Wiele zależy od tego, gdzie chcesz to zrobić. Inaczej wygląda proces wylogowania w przeglądarce oraz inaczej na urządzeniu mobilnym.

Jak wylogować się z konta Google na komputerze?

Procedura jest dokładnie taka sama, jak w przypadku zmiany konta głównego. Klikamy w zdjęcie albo inicjały w prawym górnym rogu i przechodzimy do opcji Wyloguj się ze wszystkich kont.

Jeśli chcemy wylogować się tylko z jednego konta, sprawa nieco się komplikuje. Z poziomu wcześniej wspomnianej listy kont takiej opcji nie znajdziemy. Możemy więc wylogować się ze wszystkich kont i zalogować tylko na te, których potrzebujemy albo udać się do ustawień.

 • Kliknij w Zarządzaj kontem Google.
 • Przejdź do zakładki Bezpieczeństwo.
 • Zjedź na dół do sekcji Twoje urządzenia i kliknij w nią.
 • Wybierz urządzenie, z którego chcesz się wylogować.
 zalogowane urządzenia google

Jak wylogować się z konta Google na telefonie?

Procedura jest dokładnie taka sama, jak w przypadku zmiany konta głównego. Obowiązują punkty 1-5. Pamiętajcie, że opcja Usuń konto nie oznacza całkowitego wyzbycia się dostępu do niego. Na wszystkich innych urządzeniach będziecie dalej mieć do niego dostęp.

Usuwanie konta Google – jak to zrobić?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak usunąć konto Google, mała przestroga. Wraz z kontem utracicie całą jego zawartości. Pliki na Google Drive pójdą w niepamięć, podobnie jak dane zapisane w kalendarzu czy maile.

 • Przejdź do Zarządzaj kontem Google.
 • Wybierz zakładkę Dane i prywatność.
 • Na samym dole strony znajdziesz opcję Usuwanie konta Google – usuń całe swoje konto i wszystkie dane.
usuwanie konta google
 • Podaj hasło, przewiń na sam dół, zaznacz dwa pola i kliknij w Usuń konto.
jak usunąć konto google

Jak usunąć konto Gmail?

Możesz też usunąć wyłącznie usługę Gmail (zresztą nie tylko tę jedną).

Jak usunąć pocztę Gmail?

 • Przejdź do Zarządzaj kontem Google.
 • Wybierz zakładkę Dane i prywatność.
 • Przejdź do Usuwanie usługi Google.
jak usunąć maila
 • Podaj hasło i kliknij w ikonę śmietnika obok Gmaila.
jak usunąć konto z gmaila

Jak odzyskać konto Google?

Powiedzmy, że pod wpływem emocji zapałałeś niechęcia do Google. Konto postanowiłeś usunąć, ale po jakimś czasie uznałeś, że była to zła decyzja. Jeśli nie zrobiłeś tego zbyt dawno temu (niestety, Google nie posługuje się konkretnymi ramami czasowymi w tym wypadku) być może uda się odzyskać konto. Procedura jest bardzo zbliżona do odzyskiwania konta.

 1. Wejdź na stronę odzyskiwania konta, podaj maila, z którym było ono związane i kliknij Dalej.
 2. Google zada ci kilka pytań, na które powinieneś udzielić odpowiedzi.
 3. Po przejściu przez proces weryfikacji tożsamości zostaniesz poproszony o utworzenie nowego hasła.

Z odzyskanego konta możesz normalnie korzystać.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.