Vivo opuszcza Polskę. Co dalej z użytkownikami, aktualizacjami i serwisem telefonów?

07.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Vivo opuszcza Polskę. Co dalej z użytkownikami, aktualizacjami i serwisem telefonów?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kilka miesięcy temu na polskim rynku pojawiła się marka Infinix. Niedawno dowiedzieliśmy się, że w naszym kraju zadebiutują smartfony Tecno. Jedne marki wkraczają do Polski, inne kończą tu dystrybucję urządzeń. Właśnie dotarła do nas informacja, że jeden z dużych graczy kończy sprzedaż telefonów w Polsce. Mowa o Vivo. Wiadomość była nie tylko niespodzianką, ale zasmuciła wiele osób. Vivo kojarzyliśmy z nieźle wycenionych smartfonów, a także ze wspaniałych flagowców.

Oficjalna informacja: Vivo wychodzi z polskiego rynku

Do wczoraj nic nie wskazywało na to, że będziemy musieli pożegnać się z telefonami marki Vivo. Miesiąc temu informowaliśmy o premierze Vivo Y78+ z ekranem AMOLED 120 Hz i aparatem z OIS. Dziś osoby planujące kupić ten lub inny model Vivo powinny się pospieszyć. Warto się też zastanowić, czy jest sens dziś decydować się na produkty marki Vivo – co stanie się z nimi już po opuszczeniu Polski przez producenta? Co z serwisem gwarancyjnym, aktualizacjami oprogramowania i dostępnością akcesoriów?

Vivo Y78+
Vivo Y78+

Historia Vivo w Polsce nie była zbyt długa. Oficjalna dystrybucja smartfonów Vivo rozpoczęła się u nas w ostatnim kwartale 2020 roku. Jak widać, firma nie odniosła spodziewanego sukcesu, a opuszczenie Polski stało się koniecznością. Nie można jednak zarzucić polskiemu oddziałowi, że nie próbował podbić naszego rynku. Marka zainwestowała spore środki w PR i reklamę. Już w 2021 roku Vivo zostało oficjalnym smartfonem Reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Najwyraźniej jednak wyniki chińskiego producenta smartfonów nie były tak udane, jak osiągnięcia naszych skoczków.

Koniec Vivo w Polsce

Nie tylko w Polsce Vivo inwestowało w sport. W ubiegłym roku mogliśmy też zobaczyć liczne reklamy tej marki podczas piłkarskich Mistrzostw Świata. Oficjalnym smartfonem został wtedy skłądany Vivo X Fold+.

Umowy z dystrybutorami Vivo zostały wypowiedziane

Fakt, że producent z Chin wypowiedział swoim polskim dystrybutorom umowy, nie oznacza, że nie kupimy już modeli Vivo. Wciąż znajdziemy je w wielu sklepach, a w dużych sieciach elektro marketów mogą stać na półkach jeszcze przez dłuższy czas.

Nie musimy obawiać się, że telefon Vivo nagle przestanie działać. Producent dalej będzie zapewniał wsparcie.

Wciąż możemy liczyć na naprawy gwarancyjne smartfonów Vivo. Pamiętajmy, że są one objęte zarówno pełną gwarancją producenta, jak i dwuletnią rękojmią sklepu.

Nie musimy więc obawiać się o brak wsparcia, zarówno jeśli chodzi o serwis, jak i aktualizacje oprogramowania. Mówimy oczywiście o systemie operacyjnym Android w pełnej, polskiej wersji językowej.

Vivo X90 Pro
Vivo X90 Pro

Które smartfony Vivo otrzymają aktualizację do systemu Android 14?

Vivo potwierdza, że wiele modeli ich smartfonów dostanie aktualizację do najnowszego systemu operacyjnego.

Android 14 trafi do:

  • Vivo X 80 Pro
  • Vivo X90 Pro
  • Vivo X60 Pro
  • Vivo V23 5G
  • Vivo Y35
  • Vivo Y22s

Kiedy Vivo ostatecznie opuści polski rynek?

Obecnie nie znamy jeszcze dokładnego terminu, kiedy autoryzowany dystrybutor Vivo zakończy działalność. Póki co wiemy jedynie o tym, że podjął taką decyzję. Smartfony Vivo mogą być jeszcze w sprzedaży przez kilka miesięcy.

Premiera Vivo S15e
Vivo S15e

Czy można kupić smartfon Vivo poza oficjalną dystrybucją?

Nie trzeba kupować urządzeń elektronicznych u oficjalnego dystrybutora. Taka droga jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza – idziemy do sklepu lub wchodzimy na stronę internetową, zamawiamy produkt i możemy się cieszyć z używania go. To pewne, legalne źródło, które zapewni nam dwuletnią gwarancję i rękojmię.

Można jednak zamówić urządzenie z nieoficjalnego źródła. To często tańsze rozwiązanie, choć w razie usterki możemy mieć problem z bezpłatnym usunięciem jej przez producenta. Wiele osób decyduje się na samodzielne ściągnięcie wymarzonego telefonu z Chin. Ceny są tam zawsze dużo niższe, niż w Polsce, pamiętajmy jednak o dodatkowych opłatach, jak cło. Po doliczeniu go cena zwykle nie jest już tak atrakcyjna, wciąż nie mamy też pewności co do gwarancji i aktualizacji oprogramowania. Taka paczka może też płynąć do klienta przez kilka tygodni.

Za którymi modelami Vivo będziemy najbardziej tęsknić?

Właściwie ciężko byłoby wskazać smartfon lub tablet Vivo, który zbierałby negatywne opinie. Większość urządzeń charakteryzuje się bowiem niezłym stosunkiem ceny do jakości. Moim zdaniem jednym z najciekawszych smartfonów w 2023 roku jest jeden z trzech modeli z serii X90:

Vivo X90 Pro+
Vivo X90 Pro+ – smartfon, który robi wrażenie

Każdy z nich ma topowy procesor i rewelacyjne możliwości fotograficzne. X90 Pro+ zachwyca pod każdym względem, mając przy tym cenę zbliżoną do flagowców konkurencji.

Kolejny bardzo udany model to skłądany Vivo X Fold 2. Jego specyfikacja stawia go w czołówce najmocniejszych „składaków”. Wszystko dzięki topowemu procesorowi Snapdragon 8 Gen 2.

Na uwagę zasługuje też zaprezentowany rok temu tablet Vivo Pad. Dzięki bardzo mocnej specyfikacji został jednym z najlepszych urządzeń tego typu pracujących pod kontrolą Androida.

Vivo Pad
Vivo Pad

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.