Viaplay wychodzi z Polski i zostawia kibiców w niepewności

20.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Viaplay wychodzi z Polski i zostawia kibiców w niepewności
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Viaplay ogłosiło dzisiaj sprawozdanie finansowe za drugi kwartał 2023 roku, będące zapowiedzią trzęsienia ziemi dla fanów sportowych wrażeń. Spółka liczy straty, zwalnia pracowników i wycofuje się z kolejnych rynków. Tym samym nie ma już wątpliwości: Viaplay wychodzi z Polski.

Viaplay wychodzi z Polski

To nie był najszczęśliwszy kwartał dla Viaplay. VOD kojarzone z transmisjami sportowymi, takimi jak KSW, angielska Premier League, Bundesliga i Formuła 1 znalazło się pod ścianą, odnotowując spadek subskrybentów zarówno na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach.

5,89 mld koron szwedzkich straty wobec 4,59 mld koron przychodu wywołało prawdziwy wstrząs w strukturach firmy, jednak na nim się nie zakończy. Poza masowymi zwolnieniami w planach jest również wycofanie się z rynków międzynarodowych. Niewykluczona jest nawet sprzedaż całej grupy. 

Podążając za słowami szefa Viaplay Group, Jørgena Madsen Lindemanna:

Ogłaszamy dziś nową strategię i plan, który obejmuje między innymi skupienie się na naszych podstawowych operacjach w krajach nordyckich, Holandii i Viaplay Select (które udostępniają szeroką gamę seriali, filmów i filmów dokumentalnych Viaplay za pośrednictwem partnerów na całym świecie), wdrożenie nowego modelu operacyjnego, redukcję, partnerstwo lub wyjście z naszych innych rynków międzynarodowych, dostosowanie i wycena naszej oferty produktowej w krajach nordyckich, podjęcie poważnego programu redukcji kosztów oraz przeprowadzenie natychmiastowego strategicznego przeglądu całej działalności w celu rozważenia wszystkich opcji, w tym sublicencjonowania treści, zbycia aktywów, zastrzyków kapitałowych lub sprzedaży całej grupy.

Znajdują one odzwierciedlenie w raporcie Viaplay, w którym czytamy, że strategiczne plany włodarzy serwisu obejmują: 

Wyjście z Polski, krajów bałtyckich, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady w formie zbycia, partnerstwa lub likwidacji biznesów.

Viaplay: raport

W miejsce wspomnianych rynków Viaplay ma ukierunkować się na kraje nordyckie, Holandię i usługę Viaplay Select.

Kiedy Viaplay wychodzi z Polski?

Wciąż nie wiemy, kiedy Viaplay wychodzi z Polski. Otwarta pozostaje również kwestia formy, w jakiej opuści nasz rynek. Nie wiadomo na razie, co stanie się np. z prawami do transmisji Formuły 1 i wielu innych dyscyplin sportowych, którymi serwis zdobył wielu użytkowników. Prawdopodobnie zostaną przejęte przez inne serwisy streamingowe lub nastąpi przejęcie całego serwisu przez innego właściciela.

Źródło: Viaplay

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
VOD
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.