Nowe przepisy wprowadzą 5G na pokład samolotów na terenie Unii Europejskiej

30.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowe przepisy wprowadzą 5G na pokład samolotów na terenie Unii Europejskiej
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komisja Europejska planuje umożliwienie pasażerom samolotów korzystania z łączności 4G/LTE i 5 G. Jak nowe przepisy mają się do obecnego nakazu przełączenia urządzenia w „tryb samolotowy”? Kiedy możemy liczyć na 5G w samolocie?

LTE i 5G w samolocie na terenie Unii Europejskiej

Dziś temat 5G w samolocie może wydawać się nieco abstrakcyjny. W końcu każda podróż samolotem poprzedzona jest jasnym komunikatem: należy przełączyć urządzenie w „tryb samolotowy„. Jak się jednak okazuje, włączenie tej opcji (i odcięcie się od sieci) nie ma właściwie żadnego wpływu na pracę samolotu.

Wiele badań jasno wskazuje na to, że korzystanie ze smartfonów, tabletów i komputerów w żaden sposób nie wpływa na działanie samolotu.

Skąd zatem wziął się pomysł na zakaz korzystania z telefonów podczas lotów? W przeszłości doszło do kilku awarii samolotów, a że zbiegło się to w czasie z popularyzacją pierwszych telefonów komórkowych, uznano je za winowajcę. Linie lotnicze szybko wprowadziły zakaz używania telefonów podczas lotu. Choć późniejsze badania wykazały, że przyczyną usterek były zupełnie inne czynniki, zakaz pozostał.

Pilot samolotu wyjaśnia zagadnienia związane z telefonami na pokładzie.

W późniejszym czasie producenci telefonów wprowadzili tzw. „tryb samolotowy”, który odłączał wszystkie moduły łączności – transmisję danych, łączność z siecią, Bluetooth, czy Wi-Fi. Po pewnym czasie linie lotnicze zaczęły wprowadzać usługę płatnego Wi-Fi na pokładzie. Oczywiście, „tryb samolotowy” przestał wtedy obejmować tę funkcję telefonów. Dlaczego mimo wielu badań i doświadczeń, które wskazują na brak wpływu telefonów na samolot, „tryb samolotowy” wciąż jest wymagany?

Być może ma to na celu wzbudzenie w pasażerach poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowe komunikaty mogą też sprawić, że czas oczekiwania na start mija szybciej. Być może chodzi też o to, że rozmowy przez telefon mogłyby przeszkadzać innym pasażerom. Wkrótce może się to jednak zmienić.

LTE i 5G w samolotach

Komisja Europejska uśmierci „tryb samolotowy”

Najnowsze decyzje Komisji Europejskiej nie tylko zezwolą na korzystanie z sieci LTE i 5G w samolotach. Celem jest też zachęcenie (lub zmuszenie) linii lotniczych, aby umożliwiły pasażerom dostęp do sieci.

Każdy samolot ma zostać wyposażony w dodatkowy nadajnik dla sygnału GSM.

Dzięki temu pasażerowie mieliby swobodny (choć być może dodatkowo płatny) dostęp do łączności telefonicznej i Internetu. Bez dodatkowej anteny w samolocie nie byłoby to możliwe. Na dużej wysokości nie ma bowiem zasięgu żadnej sieci – z pewnością samodzielnie sprawdziły to osoby, które nie zastosowały się do zaleceń obsługi samolotu i nie włączyły „trybu samolotowego”.

LTE i 5G w samolocie dzięki przepisom Komisji Europejskiej

Nie bez znaczenia pozostawała prawdopodobnie szybkość, z jaką SpaceX rozwija system Starlink. Część pasażerów już teraz mogła korzystać z Internetu, jeśli miała wykupiony dostęp do tej usługi.

W Stanach Zjednoczonych nie udało się wprowadzić telefonów do samolotów

Unia Europejska jeszcze w 2008 roku zarezerwowała pewne częstotliwości, które mogą posłużyć do udostępnienia sieci GSM w przestrzeni powietrznej. Nie wiemy jeszcze, kiedy ostatecznie uda się odejść od „trybu samolotowego”.

Warto jednak zaznaczyć, że dwa lata temu taki sam pomysł pojawił się w USA. Wtedy jednak spotkał się z masowymi protestami obsługi samolotów oraz pilotów. Ostatecznie nie zrezygnowano z dotychczasowych zasad i pasażerowie wciąż muszą przełączać urządzenia na „tryb samolotowy”.

Sieć telefoniczna i Internet w samolotach – poprawa komfortu bez strat dla bezpieczeństwa

Pomysł Komisji Europejskiej wydaje się być wyjątkowo udany. Umożliwienie swobodnego korzystania ze smartfonów i dostęp do sieci nie będą powodowały żadnych problemów w trakcie startu, lotu i lądowania samolotu. Dla pasażerów może to natomiast oznaczać niezakłócony dostęp do Internetu, do czego przywykliśmy już na co dzień.

Nie mając jednak dostępu do sieci w trakcie lotu, i tak mamy parę sposobów na „obejście” tego problemu. Wszystkie platformy streamingowe (muzyka, VOD, podcasty, audiobooki) pozwalają na pobranie plików i późniejsze odtworzenie ich w trybie offline. Zawsze dobrym wyjściem jest też zabranie ze sobą książki lub podróżnych gier.

Komisja Europejska chce wprowadzić 5G w samolocie

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.