Search icon

Co dalej z alertami RCB po likwidacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB)?

14.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Co dalej z alertami RCB po likwidacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB)?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno informowaliśmy o tym, że w związku z Ustawą o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej rząd planuje zainstalować na wszystkich nowych smartfonach aplikację RSO. Jak się okazuje, to nie jedyna zmiana uwzględniona w projekcie nowych przepisów. Zakładają one zakończenie działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Instytucja ta była odpowiedzialna między innymi za alerty RCB. Czy to oznacza, że SMS-owe powiadomienia o zagrożeniu powodziowym, czy innych problemach przestaną przychodzić do mieszkańców Polski?

Nowelizacja ustawy likwiduje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Resortem odpowiedzialnym za nowelizację przepisów jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak donoszą jego przedstawiciele, zmiany w przepisach mają wzmocnić rolę państwowej administracji, co poprawi stopień ochrony ludności w Polsce. Dodatkowe uprawnienia otrzymają wojewodowie, minister spraw wewnętrznych i premier kraju. Kolejne zmiany to m.in. utworzenie Służby Dyżurnej Państwa, która ma podlegać MSWiA. Być może to właśnie ta instytucja przejmie dotychczasową rolę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdaniem prawodawcy nie spełniało oczekiwań w momencie zagrożenia. Teraz zarządzaniem kryzysowym zajmie się Regionalny System Ostrzegania.

W części uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy dotyczącej likwidacji RCB możemy przeczytać, że „Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie stanowi oczekiwanego wsparcia działań organów państwa w walce z negatywnymi skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy w obliczu pandemii„.

koniec alertów rcb
RSO zastąpi alerty RCB

Alerty RCB odejdą w zapomnienie?

Czy likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oznacza koniec alertów RCB? Wprowadzono je w 2018 roku. Od tego momentu alerty RCB ostrzegały mieszkańców Polski o gwałtownych i niebezpiecznych zjawiskach pogodowych – ulewach, burzach, niskiej jakości powietrza (smog), zagrożeniu powodziowym, czy wyjątkowo silnym wietrze.

Kilkukrotnie alerty RCB były także wykorzystane w inny sposób. Dwa lata temu wykorzystano powiadomienie SMS-em do przypomnienia o wyborach prezydenckich. Niedawno alerty RCB posłużyły też do informacji o zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2.

Alerty RCB zostaną zastąpione przez aplikację RSO. Regionalny System Ostrzegania otrzyma też możliwość wysyłania ostrzeżeń SMS-em.

Prawdopodobnie mimo zmian organizacyjnych i likwidacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przydatne powiadomienia SMS wciąż będą wysyłane. Po prostu wyśle je inna instytucja.

Nowelizacja Ustawy o ochronie ludności oraz o skutkach klęski żywiołowej powinna wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.