To już koniec Alertów RCB. Zastąpi je nowy system ostrzegania

01.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
To już koniec Alertów RCB. Zastąpi je nowy system ostrzegania
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Alerty RCB przez lata służyły Polakom. Dzięki nim dowiadywaliśmy się o niebezpieczeństwie wynikającym ze złych warunków atmosferycznych, ale nie tylko. Krótkie i rzeczowe wiadomości RCB przypominały czasami o istotnych dla mieszkańców Polski aspektach, jak termin wyborów. Przede wszystkim Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało nas przed niebezpieczeństwem. Teraz nadszedł koniec alertów RCB. Dlaczego podjęto taką decyzję i czy coś zastąpi przydatne powiadomienia SMS-owe?

Koniec alertów RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest dziś odpowiedzialne za planowanie i wysyłanie alertów RCB, które przybierają formę krótkich wiadomości SMS. Samo Centrum jest podległe Premierowi i poza wysyłaniem przydatnych SMS-ów koordynuje procesy zarządzania w sytuacjach kryzysowych, czy zapobiegania im. RCB prowadzi również akcje edukacyjne, czy minimalizuje skutki kataklizmów (np. związanych z burzami, powodzią, itp.). Zwykle jednak kojarzymy RCB właśnie z alertami tekstowymi przesyłanymi na telefony. W nich mogliśmy znaleźć informację między innymi o:

  • silnym wietrze
  • nadchodzącej burzy
  • wysokim stanie wody w rzece, falach wezbraniowych
  • przerwach w dostawie prądu
  • itp.
Na 2024 planowany jest koniec alertów RCB

Rząd planuje zmianę systemu ostrzegania i zapobiegania skutkom kataklizmów. Oznacza to koniec alertów RCB, ale pojawi się dla nich zastępstwo.

Zmiany wynikają z Ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zostanie zlikwidowane. Powodem jest między innymi niska skuteczność działań tej instytucji, oczywiście w oczach rządzących.

Kompetencje RCB mają być natomiast rozłożone na kilka instytucji. Pojawi się Krajowy System Ostrzegania i Alarmowania, którego obsługę obejmie MSWiA. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma natomiast ustalać treść komunikatów – alertów wysyłanych do Polaków.

Dostaniesz alert, jeśli będziesz w zasięgu danego nadajnika

Niektóre zadania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przejmie Ministerstwo Cyfryzacji. Dziś odpowiada m.in. za obsługę i rozwój aplikacji mObywatel. Koniec alertów RCB mógłby więc oznaczać przeniesienie powiadomień właśnie tam.

Swoją rolę otrzyma też Ministerstwo Obrony Narodowej. Wspólnie z MSWiA wyśle alerty dotyczące zagrożenia z powietrza.

Nowe powiadomienia mają być wysyłane do osób znajdujących się na terenie Polski w formie komunikatów ekranowych. W tym celu wykorzystany będzie system Cell Broadcast.

Oznacza to, że nowe alerty trafią tylko do osób znajdujących się w zasięgu danego nadajnika. Pomoże to doskonale kierować ostrzeżenia – powinny trafić tylko do osób zainteresowanych, będących na zagrożonym terenie.

W tym celu MSWiA musi jednak stoczyć batalię z operatorami telekomunikacyjnymi. Aby wysyłali powiadomienia korzystając z Cell Broadcast może zagrozić nałożeniem kary przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Mogłaby wynosić nawet 1% rocznego przychodu firmy!

Kiedy koniec alertów RCB?

Nowe ustalenia mogą wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Do tego czasu wciąż możemy otrzymywać kolejne alerty RCB w dotychczasowej formie. W ostatnich miesiącach można jednak zaobserwować znaczący spadek częstotliwości wysyłania takich alertów.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.