Koniec sieci 3G w Polsce w ciągu 2/3 lat. Co z zasięgiem?

22.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Koniec sieci 3G w Polsce w ciągu 2/3 lat. Co z zasięgiem?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rozwój nowych technologii łączności widzimy na każdym kroku. Mowa choćby o coraz popularniejszej sieci 5G. Nowy typ sieci oznacza dodatkowe możliwości: większą przepustowość i prędkość. Pozwala to na codzienne przesyłanie jeszcze większej liczby danych. Jednocześnie operatorzy telekomunikacyjni powoli wycofują się ze starszych technologii. W najbliższych kilku latach nastąpi koniec 3G, a także wyłączenie sieci 2G. Dla niektórych osób może to oznaczać pewne problemy, na przykład z odbiorem sygnału GSM. Co zrobić, aby wyłączenie sieci 2G i 3G nas nie zaskoczyło?

Koniec 3G – wszyscy będziemy korzystać z LTE (4G) i 5G

Zapowiedzi wyłączenia nieaktualnych i przestarzałych technologii zapowiadają sami operatorzy telekomunikacyjni. Już za kilka lat wszyscy będziemy korzystać z 4G i 5G. I o ile najstarsza technologia przesyłu sygnału (2G) zostanie przez pewien czas utrzymana z przyczyn technologicznych, z pewnością wkrótce nadejdzie koniec 3G.

Część polskich operatorów zapowiedziała już terminy wyłączenia sieci 3G w poszczególnych etapach procesu.

Koniec 3G, zwolnienie pasma dla LTE i 5G
LTE i 5G oferują znacznie większą prędkość transmisji danych, niż 3G.

Tak duże przedsięwzięcie odbywa się bowiem przez kilka lat. W przypadku Orange plan wygląda następująco:

  • połowa 2023 roku – próbne wyłączenie, tylko na pewnym, małym terenie
  • 2024 rok – początek operacji wyłączenia 3G
  • 2024-2025 – stopniowe wyłączanie wsparcia dla sieci 3G w poszczególnych obszarach Polski
  • 2025 rok – całkowity koniec 3G
  • 20230 rok – wyłączenie 2G*

*- do 2023 roku sieć telekomunikacyjna 2G będize wykorzystywana tylko w niektórych zastosowaniach, w tym w tzw. przesyle „Machine-to-Machine”.

Dlaczego sieci wyłączą sieć 3G?

Dlaczego właściwie operatorzy nie mogą pozostawić sieci 3G? Problem polega na tym, że każdy z nich posiada określone, przydzielone pasmo częstotliwości. To na nich może wydzielić miejsce dla sieci 2G, 3G, LTE i 5G. Gdy „miejsca” jest coraz mniej, wybór jest prosty – pozbycie się najstarszej, najrzadziej używanej przez abonentów technologii. Koniec 3G w pewnym stopniu zwolni więc pasmo dla zdecydowanie bardziej efektywnych technologii LTE i 5G.

Sieć telekomunikacyjna w technologii 3G nie sprawdza się zbyt dobrze w 2022 roku. Jest zbyt wolna do komfortowego korzystania z Internetu.

Sieć 3G służy dziś do obsługi połączeń głosowych i transmisji danych. W przypadku nowszej sieci 4G (oraz oczywiście 5G) jakość rozmów głosowych jest jednak lepsza, a Internet – szybszy. Za lepszą jakość połączeń głosowych odpowiada między innymi obsługa kodeków EVS i HD Voice+.

Koniec 3G, zwolnienie pasma dla LTE i 5G

Koniec 3G – korzyść dla wielu osób, problem dla nielicznych

Większość osób wykorzystuje dziś transmisję w technologii 4G (LTE) i 5G. Tacy użytkownicy odczują poprawę zasięgu, czy szybkości transmisji danych. Kto będzie miał natomiast problem po wyłączeniu sieci 3G?

Jedyną poszkodowaną grupą będą osoby, które wciąż korzystają z urządzeń 3G (bez obsługi nowszej technologii łączności).

W praktyce jest to niewielka grupa osób, która z biegiem lat stale się kurczy. Zdaniem operatorów sieci, dziś 96% transmisji danych odbywa się w technologii 4G i 5G. Zaledwie około 3% osób korzysta z urządzeń (telefonów komórkowych, tabletów, modemów do mobilnego Internetu) 3G.

4G LTE i 5G zamiast starej sieci - koniec 3G

Warto jednak zaznaczyć też, że nawet w 2022 roku do wykonywania rozmów głosowych zwykle używana jest sieć 2G i 3G. Istnieje co prawda funkcja VoLTE (rozmowy przez sieć LTE), jest jednak dziś mniej popularna, niż starsze typy sieci. Co oznacza więc koniec 3G? Użytkownicy będą wtedy korzystać z połączeń głosowych VoLTE. Warto więc pamiętać o tym podczas wymiany telefonu. Dziś nie warto już kupować nowego urządzenia, które nie posiada łączności 4G. Nie byłoby to zresztą proste w 2022 roku – niemal każdy nowy telefon posiada wsparcie 4G, a coraz częściej – także 5G.

Być może początkowo rozmowy przez Voice over LTE (VoLTE) będą wiązały się z nieco niższą jakością lub innymi problemami technicznymi. Jest to jednak cena, którą wszyscy płacimy za tak duże zmiany technologiczne.

Czy 3G ma większy zasięg, niż 4G?

Dziś operatorzy dostarczają łączność 4G LTE w praktycznie całej Polsce. W zależności od operatora mowa nawet o 99,9% pokrycia terenu naszego kraju zasięgiem LTE (Orange). Odpowiada za to kilkanaście tysięcy stacji bazowych. Ciężko więc wskazać ryzyko braku sygnału LTE w miejscach, gdzie dotychczas docierała sieć 3G. Pamiętajmy też, że koniec 3G oznacza zwolnienie części pasma częstotliwości dla nowszych rodzajów transmisji danych.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.