Search icon

Jak skonfigurować nowego iPhona? Prosta instrukcja krok po kroku

12.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak skonfigurować nowego iPhona? Prosta instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kupiłeś nowy smartfon Apple i nie wiesz, jak skonfigurować iPhone? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Choć pierwsze uruchomienie iPhone może być dla niektórych stresujące, to po przeczytaniu tego tekstu konfiguracja iPhone nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Nowy iPhone – konfiguracja na trzy sposoby

Jak uruchomić nowego iPhone’a? Nowy smartfon Apple można skonfigurować na różne sposoby, w zależności od tego, czy chcesz uruchomić zupełnie nowy telefon, czy przenieść dane z poprzedniego urządzenia

Można tego dokonać albo dzięki połączeniu z Internetem – odtwarzając kopię zapasową z chmury iCloud, albo przez podłączenie do komputera. Jeśli mamy inne urządzenie Apple – iPhone’a, iPada, iPoda touch lub telefon z systemem Android, możemy przesłać z niego dane do swojego nowego iPhone’a.

Sposoby konfiguracji iPhone:

 1. Konfiguracja nowego iPhone’a – jeśli jesteś nowicjuszem Apple, możesz skonfigurować iPhone’a od zera. Nie musisz się martwić, to łatwiejsze niż się wydaje.
 2. Przenieś dane ze starego iPhone’a – jeśli jesteś zaznajomiony z ekosystemem Apple i właśnie uaktualniasz swoje urządzenie, możesz przenieść się z poprzedniego iPhone’a na nowy. Poczujesz się tak, jakbyś miał tego samego iPhone’a.
 3. Przenieś dane z urządzenia z systemem Android – jeśli przechodzisz na iPhone’a z Androida, możesz również przenieść dane ze starego smartfona.
Sprawdź, jak przenieść dane z Androida na iPhone
Przesiadka z Androida na iPhone – jak przenieść dane?
konfiguracja iphone

Pierwsze uruchomienie iPhone’a

Czas wyciągnąć z pudełka lśniącego, nowego iPhone’a i go skonfigurować. Nie ma co obawiać się tego procesu. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, które pojawiają się na ekranie. Gwarantujemy, że każdy sobie z tym poradzi. Jak zacząć korzystać z nowego iPhone’a? Krok po kroku:

 • Włącz swój telefon. W zależności od modelu iPhone’a naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny lub przycisk Uśpij/Obudź, aż pojawi się logo Apple.
 • Zobaczysz napis „Hello” w różnych językach.
 • Wybierz swój język i kraj.
 • Następnie wybierz rozmiar tekstu i ikon poprzez przesuwanie widocznego na ekranie suwaka w lewo lub w prawo, a następnie stuknij Dalej.
 • Na następnym ekranie iPhone oferuje opcję Szybki start, aby przenieść wszystkie dane ze starego urządzenia. Tą opcją zajmiemy się w następnej części tego poradnika. Przy konfiguracji nowego iPhone’a kliknij Skonfiguruj bez innego urządzenia.
 • Połącz się z siecią Wi-Fi lub z siecią komórkową (włóż kartę SIM). To niezbędne do aktywowania urządzenia.
 • Poczekaj, aż iPhone się uaktywni, może to potrwać kilka minut.
 • Następnie skonfiguruj funkcję Face ID lub Touch ID. Pierwsza opcja pozwala na odblokowywanie iPhone’a za pomocą odcisku palca, a druga poprzez skanowanie i rozpoznawanie naszej twarzy. Możesz również skonfigurować Touch ID lub Face ID później w ustawieniach, a my zdecydowanie zachęcamy do korzystania z tej opcji bezpieczeństwa.
 • Aby chronić iPhone’a, utwórz sześciocyfrowe hasło. Służy ono do odblokowywania urządzenia, dokonywania zakupów, zmiany niektórych ważnych ustawień oraz korzystania ze wspomnianych wyżej funkcji Face ID lub Touch ID.
 • Utworzenie Face ID i kodu dostępu dla nowego iPhone’a to podstawowe zabezpieczenie.
 • Następnie iPhone oferuje Ci możliwość przywrócenia danych z kopii zapasowej lub urządzenia z systemem Android. Jeśli nie chcesz korzystać z tej opcji, po prostu stuknij opcję Nie przenoś aplikacji i danych.
 • Zaloguj się, używając swojego Apple ID. Jeśli go nie masz, załóż go na stronie Apple. Możesz je skonfigurować później w ustawieniach. Apple ID to konto używane we wszystkich usługach Apple, więc z pewnością będziesz go potrzebować.
 • Następnie zostaniesz poproszony o skonfigurowanie różnych usług i funkcji w zależności od modelu iPhone’a. Należą do nich Siri, Apple Pay, Czas przed ekranem, itp. Jeśli nie chcesz bawić się z nimi teraz, zawsze możesz zrobić to później.
 • Na koniec wybierz wygląd systemu – jasny, ciemny bądź automatyczny. W przypadku tego ostatniego telefon będzie automatycznie przełączał się w ciągu dnia między obydwoma trybami.
 • Teraz Twój iPhone jest gotowy do użycia.

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone?

Po zmianie iPhone’a na nowszy model możesz bez problemu zachować wszystkie swoje pliki, kontakty, aplikacje i ustawienia. Apple oferuje trzy sposoby, aby to zrobić:

 • skorzystanie z funkcji Szybki start,
 • odtworzenie kopii zapasowej z iCloud,
 • odtworzenie kopii zapasowej zapisanej na komputerze z Windowsem lub macOS.

Pierwszy sposób to funkcja Szybki start. iPhone, który został kupiony będzie bezpośrednio pobierał dane i ustawienia ze starego modelu, więc na nowym znajdzie się dokładnie wszystko to samo, co na starym. W tym przypadku, w trakcie procesu przenoszenia danych można także użyć kopii zapasowej, która zapisana jest w chmurze iCloud, ale ostateczny rezultat będzie taki sam. Co ważne, do zrealizowania tej metody potrzebne są oba urządzenia – stare i nowe. Przez cały proces przeprowadzą Was wskazówki, które wyświetlają się na ekranie.

ekosystem iphone

Druga metoda to wykorzystanie kopii zapasowej zapisanej na iCloud. W takim przypadku, w trakcie konfiguracji należy wybrać opcję Odtwórz z archiwum iCloud i również postępować według wyświetlanych na ekranie wskazówek.

W obu opisanych wyżej przypadkach telefon musi być podłączony do sieci Wi-Fi.

Trzecia opcja to wykorzystanie kopii zapasowej zapisanej na komputerze z systemem Windows lub macOS za pośrednictwem aplikacji iTunes lub Finder.

Więcej na temat sposobów przenoszenia danych z iPhone na iPhone oraz tego jak zrobić kopię zapasową iPhone znajdziesz w naszym poradniku Jak przenieść dane z iPhone na iPhone? 3 sposoby.

Przenoszenie danych z urządzenia z Androidem do nowego iPhone’a

Zdecydowałeś się przejść z Androida na iPhone’a? Czeka na Ciebie zupełnie nowy świat. Pierwszy iPhone oznacza korzystanie z innego systemu operacyjnego niż dotychczas. Możesz natomiast przenieść swoje kontakty, historię wiadomości, zdjęcia i filmy, zakładki, konta pocztowe i kalendarze.

Instrukcja przenoszenia danych z Androida na iPhone:
Przesiadka z Androida na iPhone – jak przenieść dane?

Powyższa publikacja wyjaśnia w prosty sposób, jak przenieść dane z Androida na iPhone. Teraz wyjaśnimy, jak to wygląda w bardzo dużym skrócie. Przed migracją na iPhone’a pobierz aplikację Move to iOS ze sklepu Google Play na smartfonie z Androidem. Upewnij się też, że Wi-Fi jest włączone w urządzeniu. Dobrze by w trakcie przenoszenia danych oba urządzenia podłączone były do zasilania.

 1. Włącz iPhone’a, zbliż go urządzenia z Androidem i postępuj zgodnie z krokami konfiguracji na ekranie.
 2. Na ekranie Szybki start stuknij opcję Skonfiguruj bez innego urządzenia i dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami.
 3. Po przejściu do ekranu Przenieś aplikacje i dane kliknij Z Androida.
 4. Na urządzeniu z systemem Android uruchom aplikację Move to iOS i stuknij opcję Dalej, zaakceptuj warunki i przejdź inne niezbędne kroki.
 5. Na iPhone stuknij opcję Dalej na ekranie Przenieś z Androida. Następnie poczekaj na wyświetlenie 10- lub 6-cyfrowego kodu. Wprowadź ten kod na swoim urządzeniu z Androidem.
 6. Na iPhone stuknij Połącz i poczekaj na wyświetlenie ekranu Przenieś dane.
 7. W smartfonie z Androidem wybierz zawartość, którą chcesz przenieść do nowego iPhone’a, i stuknij Dalej.
 8. Umieść oba urządzenia blisko siebie i poczekaj, aż dane zostaną przeniesione. Może to chwilę potrwać.
 9. Po zakończeniu paska ładowania na telefonie iPhone stuknij przycisk Kontynuuj. Następnie wykonaj kolejne kroki, aby zakończyć konfigurowanie iPhone’a.

Ponowna konfiguracja iPhone’a – na czym polega?

Nie wiesz, jak przywrócić ustawienia fabryczne w iPhone? Chcesz zrestartować wszystkie ustawienia telefonu? Przyda Ci się wiedza jak wymazać wszystkie ustawienia:

 1. Otwórz Ustawienia na iPhone.
 2. W zakładce Ogólne znajdź Przenieś zawartość lub wyzeruj iPhone’a.
 3. Następnie wybierz Wymaż zawartość i ustawienia.
 4. Wpisz swoje hasło i to wszystko. Teraz twoje dane zostaną usunięte.
 5. Gdy włączysz tego iPhone’a ponownie, nie będzie już miał starej zawartości. Teraz jest gotowy na ponowne skonfigurowanie lub odtworzenie danych z backupu.

Jak skonfigurować firmowego iPhone’a?

Jeśli dostałeś nowego iPhone’a w firmie lub jest on używany albo zarządzany przez przedsiębiorstwo, lub inną organizację, spytaj administratora o potrzebne dane do konfiguracji. Z reguły będziesz potrzebować firmowego hasła do AppleID.

Masz już iPhone? Przydadzą się też słuchawki

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.