Search icon
  • Wyłącz obrazy
    Włącz obrazy
  • Zwiększ czcionkę
  • Zmniejsz czcionkę
  • Włącz tryb jasny
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: czarno-biały
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: żółto-czarny
  • Włącz tryb wysokiego kontrastu: czarno-żółty

WWDC 2025 – (prawdopodobna) lista premier i nowości

06.06.2025 |
| Clock Przeczytasz w 3 minuty
WWDC 2025 – (prawdopodobna) lista premier i nowości
Przeczytasz w 3 minuty

Już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się organizowana przez firmę Apple konferencja WWDC 2025. W trakcie inauguracyjnej prezentacji dowiemy się, co jeszcze Apple wypuści w 2025 roku. Jak zwykle, wydarzenie skupione będzie wokół nowych systemów operacyjnych, zatem z pewnością pojawi się iOS 19, iPadOS 19, macOS 16, tvOS 19, watchOS 12 oraz visionOS 3. Co zaprezentuje firma z Cupertino? Zapraszamy na podsumowanie dotychczasowych plotek na ten temat.

Kiedy WWDC 2025?

W tym roku konferencja WWDC organizowana jest po raz 36. Rozpocznie się ona 9 czerwca i potrwa 5 dni. Miejscem wydarzenia jest kampus Apple Park w Cupertino w Kalifornii. Zakończenie planowane jest na piątek, 13 czerwca.

Tradycyjnie już, inauguracją wydarzenia będzie prezentacja nowych systemów operacyjnych dla urządzeń marki Apple.

Tak zwany keynote rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 19:00 czasu obowiązującego w Polsce (10:00 czasu pacyficznego). Prezentację można oglądać na żywo między innymi na stronie Apple.com, w aplikacji Apple Developer, Apple TV i w serwisie YouTube na kanale firmy Apple.

Jako że konferencja przeznaczona jest głównie dla twórców oprogramowania dla urządzeń marki Apple, w pozostałe dni odbywać się będą różnego rodzaju sesje i laboratoria, w trakcie których deweloperzy będą poznawać nowe systemy operacyjne. Najbardziej zasłużeni twórcy będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Apple osobiście, a pozostali uczestniczyć będą w spotkaniach online.

Nowe nazewnictwo systemów operacyjnych

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w trakcie konferencji pojawią się nowe wersje systemów operacyjnych dla urządzeń marki Apple, czyli iOS 19, iPadOS 19, macOS 16, tvOS 19, watchOS 12 oraz visionOS 3. Jednak w sieci pojawiają się plotki o możliwej zmianie nomenklatury. Mówi się, że Apple chce uporządkować numerację i dostosować ją do roku, w którym dany system będzie funkcjonować najdłużej, więc prawdopodobne jest, że tegoroczne wersje systemów będą mieć następujące nazwy: iOS 26, iPadOS 26, macOS 26, tvOS 26, watchOS 26 i tvOS 26. Ułatwi to śledzenie kolejnych aktualizacji oraz identyfikację roku ich wydania. Co więcej, firma ma ujednolicić wygląd wszystkich tych systemów, więc ten sam numer w nazwie będzie uzasadniony.

iOS 26 i iPadOS 26

Jedną z największych zmian w iOS 19 i iPadOS 19 (lub odpowiednio iOS 26 i iPadOS 26) ma być ujednolicenie ich wyglądu. Firma planuje zaktualizować wygląd ikon aplikacji systemowych i innych elementów systemu operacyjnego, na przykład menu ustawień. Przeprojektowane zostać mają także same aplikacje.

Mówi się, że nowe projekty opierają się na wyglądzie interfejsu gogli Apple Vision Pro – okrągłe ikony oraz wysoki stopień przezroczystości poszczególnych elementów interfejsu. Bardzo możliwe, że w aplikacjach wprowadzony zostanie dolny pasek nawigacji w kształcie przypominającym Dynamic Island z iPhone’a.

Warto także wspomnieć o nowej funkcji zarządzania baterią, która oparta jest na sztucznej inteligencji, aplikacji do gier, odświeżonej aplikacji Skróty opartej na AI oraz o nowych funkcjach aplikacji Zdrowie związanych między innymi ze śledzeniem odżywania.

iPad 11
iPad 11

macOS 26 Tahoe

Od wielu lat potencjalne nazwy kolejnych wersji systemu macOS budzą duże emocje wśród fanów. macOS 16 lub macOS 26 ma przyjąć nazwę Tahoe na cześć jeziora położonego w górach Sierra Nevada na wysokości niemal 1900 m n.p.m. 

Wygląd systemu ma zostać przeprojektowany tak by był spójny z nową wersją systemów iOS i iPadOS. Będą więc nowe, okrągłe ikony, nowe menu i nowe aplikacje.

watchOS 26

watchOS 12 lub watchOS 26 także doczeka się zmian w wyglądzie, które sprawią, że będzie wyglądać podobnie do wszystkich wyżej i niżej wymienionych systemów. Ma pojawić się także kilka funkcji wspieranych przez Apple Intelligence, ale system AI nie będzie dostępny na zegarku w całej swojej okazałości, ponieważ to urządzenie ma pewne ograniczenia sprzętowe, na przykład niewystarczającą ilość pamięci RAM.

tvOS 26

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych systemów, tvOS 19 lub tvOS 26 zostanie przeprojektowany, tak by wyglądać podobnie do pozostałych. Przypomnijmy, że wśród zmian oczekuje się między innymi bardziej przezroczystych okien menu, przeprojektowanych aplikacji oraz bardziej zaokrąglonych elementów interfejsu.

Mac Pro 2025?

Do tej pory nie pojawiły się żadne wiarygodne plotki na temat premiery jakiegokolwiek urządzenia. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że pojawi się nowy model komputera Mac Pro. Obecna generacja zadebiutowała właśnie podczas konferencji WWDC w 2023 roku.

FAQ

O której godzinie odbędzie się główna konferencja WWDC?

Konferencja WWDC 2025 rozpocznie się w poniedziałek, 9 czerwca, a zakończy w piątek, 13 czerwca. Prezentacja inaugurująca to wydarzenie odbędzie się w poniedziałek o godzinie 19:00 czasu obowiązującego w Polsce. Można je oglądać za darmo między innymi na stronie internetowej firmy Apple.

Kto może wziąć udział w konferencji WWDC?

Konferencja WWDC przeznaczona jest przede wszystkim dla deweloperów, czyli twórców aplikacji, które można instalować na urządzeniach marki Apple. Udział w niej biorą między innymi także studenci, którzy są laureatami konkursu Swift Student Challenge oraz zaproszeni przedstawiciele mediów.

Ile kosztuje udział w konferencji WWDC?

Sam udział w konferencji WWDC 2025 jest darmowy. W przypadku deweloperów jednym z warunków jest jednak aktywne członkostwo w programie Apple Developer Program lub Apple Developer Enterprise Program. Roczna opłata wynosi odpowiednio 99 oraz 299 dolarów.

Źródła: MacRumors, TechCrunch, Gizmodo, TechRadar

nano google news

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Fanboy Apple, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.