Konferencja Apple WWDC 2023. Co nowego nas czeka?

25.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Konferencja Apple WWDC 2023. Co nowego nas czeka?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

5 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja konferencji Worldwide Developers Conference, bardziej znanej jako WWDC. Konferencja przeznaczona jest dla deweloperów tworzących aplikacje na urządzenia marki Apple, ale pierwszego dnia odbywa się prezentacja, na której swoją premierę mają nowe systemy operacyjne, a czasami także nowe urządzenia firmy Apple. Co zobaczymy tym razem?

Konferencja WWDC 2023

Analitycy oczekują, że tegoroczna konferencja będzie wyjątkowa. Światło dzienne ujrzeć ma zupełnie nowe urządzenie – okulary wykorzystujące technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Poza tym, mówi się także o 15-calowych MacBookach Air, a pewne jest to, że w czasie wydarzenia otwierającego tę konferencję zaprezentowane zostaną nowe wersje systemów operacyjnych dla urządzeń marki Apple – iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 oraz tvOS 17.

Okulary Apple

Na temat tego urządzenia pojawiło się do tej pory bardzo wiele plotek, ale żadne z nich nie mogą zostać uznane za wiarygodne. Najbardziej zaufanym źródłem informacji na temat tych okularów wydaje się Mark Gurman z serwisu Bloomberg. Twierdzi on, że wyposażone będą one w wiele różnych czujników, których zadaniem będzie między innymi śledzenie ruchu dłoni użytkownika oraz ruchu gałek ocznych, co wykorzystywane będzie między innymi do sterowania.

Okulary mają nosić nazwę Reality Pro i prawdopodobnie przyjmą formę gogli narciarskich.

Co więcej, posiadać mają fizyczne przyciski, które także służyć będą do sterowania. Okulary zasilane będą zewnętrznym akumulatorem, który podłączany będzie do nich przewodem. Cena wynosić może około 3000 dolarów.

apple wwdc 2023

15-calowy MacBook Air

Nowy MacBook Air wyglądać ma tak jak dostępne obecnie w sprzedaży modele z ekranem, którego przekątna ma długość 13 cali. Sercem tego komputera będzie układ M2, czyli ten sam, który wykorzystywany jest między innymi w mniejszych Air’ach i w nowych Macach mini.

Więcej na temat tego komputera przeczytać można w naszym artykule, który poświęcony został MacBookowi Air z 15-calowym ekranem.

Nowe systemy operacyjne

Jak już wspomniano, pewne jest, że podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowe wersje systemów operacyjnych.

W iOS 17 pojawi się kilka nowych funkcji związanych między innymi z jakością życia użytkowników, więc spodziewać się można nowości w aplikacji Zdrowie związanych z kondycją psychiczną. Rewolucją może być „otwarcie” ekosystemu Apple. Unia Europejska naciska, aby użytkownicy mieli oficjalną możliwość instalowania aplikacji spoza App Store.

W przypadku iPadOS znacznie usprawnione zostać ma działanie funkcji Stage Manager, która wspiera wielozadaniowość.

Niewiele wiadomo na temat pozostałych systemów. Niedawno pojawiły się plotki, że watchOS zostanie przeprojektowany i pojawi się zupełnie nowy interfejs użytkownika oparty na widżetach.

Gdzie i kiedy będzie można oglądać transmisję z konferencji WWDC?

Prezentacja, podczas której prawdopodobnie obejrzeć będzie można wyżej opisane urządzenia i systemy operacyjne odbędzie się 5 czerwca o godzinie 19:00 czasu obowiązującego w Polsce. Oglądać będzie ją można za pośrednictwem oficjalnej strony Apple, aplikacji Apple Developer i Apple TV oraz serwisu YouTube.

Źródło: Apple, MacRumors, The Verge, grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.