WWDC 2024 – lista nowości i zapowiedzi. Jak i o której oglądać konferencję Apple?

10.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
WWDC 2024 – lista nowości i zapowiedzi. Jak i o której oglądać konferencję Apple?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Amerykański koncern przygotował masę nowości. Poznamy je już za kilka godzin, podczas wydarzenia WWDC 2024. Możemy śledzić je na żywo, na przykład na kanale YouTube Apple (link do streamingu na dole artykułu). Sprawdziliśmy zapowiedzi i listę nowości, których możemy się spodziewać.

Apple WWDC 24

Dla wielu osób największą nowością może być system operacyjny iOS 18. W nim znajdziemy mnóstwo zmian. Część nowinek kręci się wokół sztucznej inteligencji. Apple najwyraźniej nie chce pozostawać dłużej w tyle, na przykład za Samsungiem i ich Galaxy AI i zaprezentuje swoją odpowiedź w postaci Apple Intelligence. Również tablety Apple doczekają się nowego oprogramowania – iPadOS 18.

Apple WWDC 2024 rozpocznie się dziś, 10 czerwca o godzinie 19:00 polskiego czasu.

Nie wiemy natomiast, czy podczas WWDC 2024 pojawią się także nowe urządzenia. Pewne doniesienia wskazują na to, że nowością będą kolejne MacBooki.

Zmiany w iOS 18 i Siri

W nowym systemie operacyjnym iOS 18 prawdopodobnie zobaczymy zupełnie nową wersję asystenta Siri. Możemy przypuszczać, że stanie się naprawdę inteligentnym pomocnikiem. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego Siri stanie się też bardziej użytecznym narzędziem. Apple wykorzysta AI i mechanizmy rozumienia języka naturalnego. Czy Siri w związku z tym będzie działać też w języku polskim? Jeśli tak, byłaby to dla nas świetna wiadomość.

Sztuczna inteligencja w iOS ma być przetwarzana na urządzeniu (nie w chmurze). Poprawi to prywatność i bezpieczeństwo.

W iOS 18 dostaniemy też jeszcze lepsze zarządzanie powiadomieniami, a nawet bardziej inteligentne sugestie dotyczące aplikacji i interakcji z nimi. AI ma też pomóc w optymalizacji czasu pracy na jednym ładowaniu baterii. W zależności od wykrytych wzorców korzystania z telefonu będzie lepiej zarządzać baterią.

Użytkownicy narażeni na najbardziej zaawansowane ataki cybernetyczne skorzystają też z nowego trybu – Lockdown Model. O lepszą prywatność naszych danych zadba natomiast funkcja Safety Check. Dzięki niej m.in. łatwo i szybko zresetujemy ustawienia dostępów do lokalizacji i inne informacje przez aplikacje.

iPhone 15 - aparat
iPhone 15

W iOS 18 dostaniemy też opcje edytowania zdjęć z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Może to działać podobnie do tego, co zaprezentował Samsung, czy Google (np. usuwanie obiektów ze zdjęć i zmiana ich położenia).

Największą zmianą może być natomiast obsługa wiadomości RCS. Rich Communication System pozwoli m.in. na wyświetlanie, że nasz rozmówca wpisuje wiadomość, czy na przesyłanie treści multimedialnych. Zwykłe SMS-y mogą bardziej przypominać korzystanie z komunikatorów internetowych. Dostęp do wiadomości w standardzie RCS może pozwolić na wymianę takich „lepszych” wiadomości także między użytkownikami Androida i iPhone.

Nowością może być też umożliwienie użytkownikowi (wreszcie!) dowolnego umieszczania ikon w obrębie menu głównego.

Telefony Apple iPhone

iPadOS 18 – nowości dla tabletów iPad

W kolejnej odsłonie systemu dla tabletów Apple ma skupić się na lepszej wielozadaniowości. Pomogą w tym nowe narzędzia i funkcje systemu iPadOS 18. Powinno to wpłynąć pozytywnie na wydajność i produktywność podczas pracy z wieloma aplikacjami otworzonymi jednocześnie, czy wyświetlanymi w tym samym czasie.

iPad Air (2024)
iPad Air (2024)

Usprawnienia dotkną także lepszego zoptymalizowania pod kątem obsługi Apple Pencil, czyli rysika Apple. Spodziewamy się też zmian pozwalających łatwiej zarządzać danymi i plikami zgromadzonymi na iPadzie.

W iPad znajdziemy też nowości związane z funkcjami dostępności. Mowa między innymi o opcji śledzenia oczu użytkownika, a także zmniejszeniu objawów choroby lokomocyjnej użytkowników.

Nowości w aplikacjach na tablety i smartfony Apple

Na iPad i iPhone znajdziemy też domyślną aplikację kalkulatora z nowym wyglądem – zunifikowanym dla wszystkich urządzeń. Również aplikacja kalendarza przejdzie lifting, z lepszą integracją z powiadomieniami.

W aplikacji Health App pojawi się lepsza analiza danych zdrowotnych, jak o ciśnieniu krwi. Usprawnienia znajdziemy także w menu ustawień.

macOS, tvOS, watchOS, visionOS – zmiany w systemach dla innych urządzeń

Wszystkie wymienione systemy operacyjne (dla komputerów, odtwarzaczy multimedialnych, smartwatchy i gogli AR) dostaną aktualizacje lub nowe wersje systemu. Wśród nowych funkcji powinny pojawić się takie umożliwiające lepszą współpracę między różnymi sprzętami Apple. Standardowo, spodziewamy się także poprawek bezpieczeństwa i wydajności. Na ten temat nie mamy jednak zbyt wielu informacji, nawet tych nieoficjalnych.

Na komputerach użytkownicy dostaną nowy zestaw tapet. Przeglądarka Safari na macOS 15 doczeka się usprawnień związanych z prywatnością.

Oprogramowanie zegarków Apple watchOS 11 dostanie nowy interfejs Siri. Pojawią się też zmiany w aplikacjach dostępnych na zegarkach.

apple watch ultra 2 double tap
Apple Watch Ultra 2

Czy podczas WWDC 2024 pojawią się nowe urządzenia?

Ciężko obecnie przewidzieć czy podczas konferencji WWDC 2024 Apple zaprezentuje nowy sprzęt. Jeśli już, to spodziewamy się dwóch nowych komputerów – Mac Pro i Mac Studio.

Jak oglądać wydarzenie Apple WWDC 2024?

Start konferencji, na której poznamy nowości Apple, zaplanowano na godzinę 10 lokalnego czasu. W Polsce obejrzymy transmisję na żywo już o godzinie 19:00. Możliwe jest śledzenie wydarzenia na oficjalnej stronie Apple, w Apple TV+ oraz na kanale YouTube:

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.