Konferencja Apple na WWDC 2022 – iOS 16, MacBooki z M2 i inne nowości

08.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 8 Minuty
Konferencja Apple na WWDC 2022 – iOS 16, MacBooki z M2 i inne nowości
Przeczytasz w 8 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dniach 6-10 czerwca 2022 trwa konferencja WWDC, która przeznaczona jest dla deweloperów tworzących aplikacje dla systemów operacyjnych firmy Apple. Podczas prezentacji otwierającej to wydarzenie zadebiutowały nowe wersje czterech systemów – iOS 16, macOS Ventura, iPadOS 16 oraz watchOS 9, ale to nie było niespodzianką.

Przed konferencją analitycy przewidywali, że Apple zaprezentuje przeprojektowanego MacBooka Air z układem M2 i tak też się stało. Nikt nie spodziewał się jednak jeszcze jednego modelu laptopa. Zadebiutował także 13-calowy MacBook Pro z tym samym nowym układem.

Keynote, o którym mowa we wstępie trwał niemal 2 godziny, a przez ten czas pojawiło się wiele nowych funkcjonalności, które oferować będą kolejne wersje systemów operacyjnych, nad którymi Apple pracuje od wielu lat. Niektóre z nich warte są dużej uwagi, tak jest w przypadku iPadOS, a inne to po prostu kolejne funkcje, które tak czy inaczej musiały się pojawić, ponieważ coś nowego trzeba było zaprezentować.

Warto jeszcze dodać, że wersje beta nowych systemów przeznaczone dla deweloperów są już dostępne. Publiczne testy rozpoczną się w lipcu, a wszystkie systemy oficjalnie udostępnione zostaną jesienią.

Lista nowości Apple zaprezentowanych na WWDC 2022

iOS 16 – nowe funkcje

Jako pierwszy zaprezentowany został system iOS 16. Mark Gurman z serwisu Bloomberg zapowiadał, że Apple pracuje nad zupełnie nowym sposobem interakcji z systemem oraz przeprojektowanym ekranem blokady i jego przewidywania w pewnym stopniu się sprawdziły.

Ekran blokady w iOS 16 można personalizować między innymi poprzez zmianę czcionki oraz dodawać widżety, które wyświetlają różnego rodzaju informacje, na przykład aktualna pogoda, stan baterii czy lista przypomnień.

Co więcej, użytkownicy będą mogli śledzić wydarzenia na ekranie blokady bez konieczności odblokowywania telefonu. Może to pozytywnie wpłynąć na czas pracy na baterii.

Możliwe będzie zdefiniowanie kilku ekranów blokady, które będzie można w dowolnej chwili przełączać. Zamiast tapety wyświetlać będzie można zdjęcia z ulubionych albumów, które znajdują się w galerii.

Dobrym rozwiązaniem są także Klucze w Safari. To funkcja, która pozwala na bardzo bezpieczne logowanie bez konieczności ustalania hasła. Dostęp nadawany będzie na podstawie weryfikacji biometrycznej użytkownika, a klucze dostępne będą nie tylko na urządzeniach Apple.

Wydaje się, że są to rozwiązania, z których korzystać będzie niemal każdy. Poniżej krótko opiszemy inne zaprezentowane funkcje, które wdrożone zostały w nowym systemie operacyjnym.

Ulepszono tryby skupienia. Możliwe będzie wybieranie poszczególnych kontaktów czy aplikacji, dla których dane tryby będą mieć zastosowanie.

Inna nowością jest udostępniana biblioteka zdjęć iCloud. Zdjęcia będą automatycznie udostępniane członkom rodziny, którzy robili zdjęcia w tym samym czasie i w tym samym miejscu.

Co więcej, zdjęcia, na których znajdują się poszczególni członkowie rodziny będą im udostępniane w tle, dzięki czemu nie będzie konieczności ręcznego wybierania i wysyłania zdjęć do innych osób. To ciekawe rozwiązanie, ale wiadomo, że warunkiem jest aby każda osoba w rodzinie posiadała iPhone’a.

Zmiany dotyczą także aplikacji Wiadomości i Mail. W obu przypadkach możliwe jest cofnięcie wysłania wiadomości oraz znaczenie ich jako nieprzeczytane.

W Wiadomościach postawiono na współpracę i wspólną zabawę. Z poziomu tej aplikacji można razem ze znajomymi oglądać materiały w aplikacji Apple TV oraz współdzielić notatki, przypomnienia czy grupy kart Safari.

W Mailu zaimplementowano bardziej zaawansowaną wyszukiwarkę, która pozwala znaleźć różnego rodzaju treści czy elementy zawarte w wiadomościach e-mail. Możliwe będzie także zaplanowanie wysyłki.

Ciekawostką są Filmy z tekstem na żywo. Nowy system pozwoli na pracę z tekstem, który stanowi część nagrania, tak jak jest to obecnie w iOS 15 w przypadku zdjęć. Będzie można na przykład zadzwonić pod numer telefonu, który widoczny jest na zatrzymanym kadrze.

Warto też wspomnieć, że przeprojektowano aplikację Dom oraz wprowadzono wsparcie dla urządzeń zgodnych z nowym standardem Matter.

W ramach aplikacji Zdrowie dostępna będzie funkcja Leki, dzięki której możliwe będzie zarządzanie zażywanymi lekarstwami. Pojawi się także nowa aplikacja Sprawność, która powoli na śledzenie aktywności bez konieczności posiadania zegarka Apple Watch.

Kilka nowości wprowadzono także w Dyktowaniu, Mapach oraz Apple Pay i Portfelu, ale nie będą one raczej udostępnione użytkownikom w Polsce.

Modele iPhone’ów, które kompatybilne są z iOS 16:

 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone SE (2. generacji lub nowszy)

CarPlay

Duże zainteresowanie wzbudziła następna generacja CarPlay, która umożliwia całkowitą integrację systemu z samochodem. Nowy CarPlay pozwala między innymi na sterowanie funkcjami pojazdu, na przykład klimatyzacją czy radiem. Co więcej, wyświetlać będzie informacje na temat stanu samochodu – jego prędkości czy obrotów silnika.

Nie znana jest jeszcze lista kompatybilnych samochodów.

iPadOS 16

Przejdźmy teraz do systemu dla tabletów marki Apple. Tutaj wydarzyło się coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. System ten do tej pory bardziej podobny był do iOS niż macOS, ale teraz uległo to zmianie. Wprowadzono funkcje, które ułatwiają pracę wielozadaniową i sprawiają, że iPadom bliżej będzie do Maców niż do iPhone’ów.

Jednym z największych hitów będzie zapewne funkcja Stage Manager. Umożliwi ona zarządzanie oknami otwartych aplikacji zbliżone do tego co oferuje macOS, między innymi zmiana wielkości okien, aktywowanie aplikacji poprzez kliknięcie w jej okno oraz grupowanie okien. Funkcja Stage Manager dostępna będzie także na Macach, a podczas prezentacji pokazano ją w akcji w połączeniu z Uniwersalną kontrolą. Współpraca iPada z Makiem robi jeszcze większe wrażenie.

Duży nacisk położono także na ogólnym usprawnieniu systemowych aplikacji, których sposób działania zbliżony ma być do tych, które znane są z macOS. Możliwe będzie cofanie i powtarzanie akcji w większości miejsc w systemie, a aplikacja pliki umożliwi na przykład zmianę rozszerzenia, ale to tylko niektóre przykłady.

Apple pomyślało także o graczach. W iPadOS, tak samo zresztą jak w macOS, zaimplementowano interfejs Metal 3, który zapewni wysokiej jakości oprawę graficzną poprzez szybkie renderowanie oraz inteligentne poprawianie rozdzielczości.

Poza tym są także funkcje opisywane przy okazji iOS 16, czyli udostępniana biblioteka zdjęć iCloud, zmiany w Wiadomościach i Mailu, Klucze w Safari, Filmy z tekstem na żywo i nowa aplikacja Dom ze wsparciem dla Matter.

iPady kompatybilne z iPadOS 16:

 • iPad Pro (wszystkie modele)
 • iPad Air (3. generacji lub nowszy)
 • iPad (5. generacji lub nowszy)
 • iPad mini (5. generacji lub nowszy)

macOS Ventura

Kolejny był system macOS. Tegoroczna nazwa to Ventura (wcześniejsze plotki sugerowały nazwę Mammoth), która pochodzi od miejscowości położonej na północnowschodnim wybrzeżu Kalifornii.

Można zauważyć, że od pewnego czasu firma Apple decyduje się na wprowadzanie większości tych samych funkcji we wszystkich swoich systemach, o ile to jest możliwe i ma sens.

Podobnie jak w iOS 16 i/ lub iPadOS 16, w macOS Ventura ulepszono aplikacje Mail oraz Wiadomości, są Klucze w Safari, udostępniana biblioteka zdjęć iCloud czy Metal 3.

Ponadto znacznie ulepszono wyszukiwanie Spotlight. Za pomocą tej funkcji szukać można między innymi przypomnień, notatek czy wiadomości. Dzięki integracji z Tekstem na żywo możliwe jest nawet wyszukiwanie obrazów na podstawie znajdującego się na nich tekstu.

Spotlight będzie umożliwiać także wykonywanie prostych czynności, na przykład ustawianie budzika czy uruchamianie trybów skupienia.

Kamera Continuity

Ostatnią funkcją, o której warto wspomnieć jest kamera Continuity, która zmienia iPhone’a w kamerę do komputera Mac. Działa ona tak wspomniana już Uniwersalna kontrola. Wystarczy zbliżyć iPhone’a do Maca, a reszta zadzieje się automatycznie. Rozwiązanie wspiera między innymi Centrum uwagi, które utrzymuje osobę w środku kadru oraz Tryb portretowy, czyli rozmycie tła w trakcie rozmowy wideo.

Komputery Mac kompatybilne z macOS Ventura:

 • iMac z 2017 r. i nowsze modele
 • Mac Pro z 2019 r. i nowsze modele
 • iMac Pro z 2017 r.
 • Mac Studio 2022
 • Mac mini z 2018 r. i nowsze modele
 • MacBook Air z 2018 r. i nowsze modele
 • MacBook z 2017 r. i nowsze modele
 • MacBook Pro z 2017 r. i nowsze modele

Układ M2

M2 to bezpośredni następca M1 i skupia się na poprawie wydajności przy jednoczesnym obniżeniu konsumpcji energii.

Firma twierdzi, że w przypadku MacBooków Air, M2 jest o około 18% szybszy niż M1 przy tym samym zużyciu energii. 10-rdzeniowe GPU zastosowane w nowym czipie jest o 25% bardziej wydajne niż w procesorze poprzedniej generacji.

M2 dostępny jest w dwóch wariantach, z 8 i 10-rdzeniowym GPU. W obu przypadkach CPU posiada 8-rdzeni. Układ obsługuje maksymalnie 24 GB zunifikowanej pamięci RAM, a jej przepustowość to 100 GB/s.

MacBook Air i MacBook Pro

MacBook Air został kompletnie przeprojektowany. Obudowa nie ma już znanego wcześniej kształtu klina. Grubości komputera wynosi 1,13 centymetra, a jego waga to 1,24 kilograma. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji nie ma w nim wentylatorów, co ceni sobie bardzo wielu użytkowników.

Dzięki zastosowaniu węższych ramek wokół ekranu, wyświetlacz ma przekątną, której długość wynosi 13,6 cala. Jego rozdzielczość wynosi 2560 na 1664 piksele.

Nie można przy tej okazji nie wspomnieć o notchu. Tak, nowy Air go posiada, ponieważ wąskie ramki nie pomieściłyby modułu kamery. Ta została ulepszona i ma rozdzielczość 1080p.

Niewiele zmieniło się w kwestii portów. Komputer posiada dwa porty Thunderbolt / USB 4 oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a nowością jest MagSafe 3.

Imponujący jest deklarowany czas pracy na baterii. Zapewnia do 18 godzin odtwarzania filmów oraz do 15 godzin przeglądania Internetu. Po raz pierwszy w modelach Air wprowadzono szybkie ładowanie. Zasilacz o mocy 67 watów potrafi naładować połowę baterii w około pół godziny.

Screenshot

Warianty kolorystyczne i cena

Nowego MacBooka Air kupić można w czterech kolorach: srebrny, księżycowa poświata, gwiezdna szarość i północ.

Podstawowa wersja z 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztuje 6999 złotych. Za model z 512 GB dyskiem i układem M2 z 10-rdzeniowym GPU zapłacić trzeba 8799 złotych.

MacBook Pro

„Nowy” MacBook Pro wyglądem i specyfikacją nie różni się od poprzedniego modelu, który wyposażony był w układ M1. Jedyną różnicą jest oczywiście nowy procesor M2, który zapewnia do 20 godzin pracy na baterii.

Ceny rozpoczynają się od 7499 złotych, a nawet najtańszy model ma układ M2 z 10-rdzeniowym GPU.

watchOS 9

Pozostał jeszcze watchOS. Apple postawiło przede wszystkim na funkcje związane z monitorowaniem aktywności fizycznej i parametrów zdrowotnych.

Podczas treningu wyświetlana będzie większa ilość informacji, na przykład strefy tętna czy długość kroku.

Możliwe będzie także personalizowanie treningów poprzez ustawienie jego parametrów, na przykład tempa biegu czy preferowanego tętna. Co więcej, zegarek informować będzie o tym, czy zdefiniowane wcześniej założenia są na bieżąco spełniane.

Nowy system polubią także triatloniści. Rozpozna on poszczególne rodzaje aktywności, co pozwoli na monitorowanie pożądanych parametrów oraz dokładniejszy pomiar.

Podobnie jak w przypadku iOS’a dostępna będzie funkcja Leki. Z poziomu zegarka możliwe będzie między innymi zaznaczenie, że lekarstwo zostało przyjęte.

Ulepszono także funkcję monitorowania snu. Aplikacja wskaże, jak przebiegał san i ile czasu spędziliśmy w danej fazie.

Screenshot

Jak zwykle, pojawiły się także nowe tarcze.

Modele zegarków kompatybilne z watchOS 9:

 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Apple Watch SE
 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch Series 7

Grafiki: Apple.com

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.