Twój iPhone szybko się rozładowuje? Jak poprawić kondycję baterii w iPhone?

08.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Twój iPhone szybko się rozładowuje? Jak poprawić kondycję baterii w iPhone?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Masz iPhone i liczysz na to, że bateria wytrzyma znacznie dłużej niż w modelach oferowanych przez inne marki? Z pewnością tak będzie, jednak akumulator sam o siebie nie zadba. Jeśli zauważyłeś, że Twój iPhone szybko się rozładowuje, nie oznacza to, że producent zaoszczędził na podzespołach telefonu. Najprawdopodobniej nie zdajesz sobie sprawy, że Ty, jako użytkownik, masz największy wpływ na żywotność i czas pracy akumulatora. Sprawdź, jak możesz poprawić kondycję baterii w iPhone.

Dlaczego iPhone szybko się rozładowuje?

Niewielu użytkowników iPhone wie, jak dbać o akumulator. Większość z nich każdego dnia popełnia szereg błędów, które nadwyrężają baterię. Niektóre nawyki łatwo wyeliminować, o części rzeczy trzeba po prostu wiedzieć. Jak dbać o baterię w iPhone? Przedstawiamy najczęstsze powody, przez które stan akumulatora może ulec pogorszeniu.

Odkładanie aktualizacji na później

Aktualizacje oprogramowania są ważne, naprawdę. Nie odkładaj tego na później, bo twórcy oprogramowania nie wydają ich bez powodu. W wielu przypadkach aktualizacje zawierają zaawansowane rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na energooszczędność Twojego telefonu. Jeśli o to zadbasz, możesz mieć pewność, że zawsze korzystasz z pełni możliwości, jakie oferuje Apple.

Wystawianie iPhone na zbyt wysoką lub niską temperaturę

Część użytkowników iPhone nie zdaje sobie sprawy, że temperatura ma ogromny wpływ na baterię. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może poważnie ograniczyć pojemność akumulatora, a mniejsza pojemność to krótszy czas pracy smartfona. Za optymalną temperaturę uznaje się wartości między 16⁰C a 22⁰C.

Nieodpowiednie etui do iPhone

Jeśli korzystasz z etui i razem z nim podłączasz telefon do ładowania, sprawdź temperaturę telefonu. Część pokrowców ma tendencje do akumulowania ciepła, a jak już wspominaliśmy, wysoka temperatura ma zgubny wpływ na baterię.

Wyłączanie iPhone z nieodpowiednim stanem baterii

Twój iPhone nie będzie Ci potrzebny przez jakiś czas? Zadbaj o poziom naładowania baterii, kiedy leży nieużywany. Nawet jeśli chcesz wyłączyć urządzenie, nie należy tego robić ani z pełną, ani z rozładowaną baterią. Za optimum uznaje się 50%.

jak dbać o baterię w iphone

Jak sprawdzić stan baterii w iPhone?

Stan baterii w iPhone pokaże Ci, w jakiej kondycji jest akumulator. Możesz to podejrzeć z poziomu ustawień telefonu. Wystarczy, że:

 • Wejdziesz do ustawień.
 • Odnajdziesz zakładkę „bateria”, z której przejdziesz kondycji baterii.
 • Pole, które powinno Cię szczególnie zainteresować to pojemność baterii wyrażona w procentach. 100% to stan idealny, im mniej, tym w gorszym stanie jest akumulator.

Kondycja baterii iPhone – jak ją poprawić?

Kondycja baterii iPhone będzie tak dobra, jak duża jest świadomość użytkownika smartfona. Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci wydłużyć żywotność baterii.

Nie trzeba instalować żadnych skomplikowanych i specjalistycznych programów, które zazwyczaj też drenują akumulator.

Nie musisz też mieć żadnej wybitnej wiedzy, aby zastosować nasze wskazówki. Wystarczy podstawowa znajomość ustawień telefonu i zdrowy rozsądek.

 • Jasność ekranu – najwięcej energii pobiera ekran. Możesz zmniejszyć jasność ekranu lub przynajmniej ustawić automatyczną regulację jasności ekranu, a zauważalnie wpłyniesz na kondycję baterii.
 • Łączność bezprzewodowa – jeśli tylko masz możliwość, korzystaj z WiFi. Transmisja danych 5G czy LTE to duże obciążenie dla akumulatora.
 • Nie korzystaj z funkcji, które w danym momencie nie są Ci potrzebne. Nie używasz bluetooth? Wyłącz go.
 • Odświeżanie aplikacji w tle – wyłącz tę opcję przy aplikacjach, które nie muszą działać cały czas, a niepotrzebnie zużywają energię.
 • Lokalizacja – sprawdź, które aplikacje korzystają z modułu GPS i w razie potrzeby wyłącz go, a przynajmniej ustaw opcję lokalizacji wyłącznie w trakcie korzystania z aplikacji.
 • Odinstaluj zbędne aplikacje – usuń aplikacje, z których już nie korzystasz.
 • Pamiętaj o regularnych aktualizacjach oprogramowania.
 • Nie wystawiaj telefonu na działanie zbyt wysokich lub niskich temperatur.
 • Korzystaj z oryginalnej ładowarki dołączonej przez producenta. Miej też na uwadze, że szybkie ładowanie często prowadzi do nagrzewania się akumulatora.
 • Dbaj o to, aby bateria w miarę możliwości pozostała naładowana.
 • Nie zostawiaj telefonu wpiętego na noc do ładowarki.

Tryb niskiego zużycia energii

Dodatkową możliwością jest uruchomienie tryb oszczędzania energii w iPhone. Można go aktywować bezpośrednio z Centrum Sterowania. Jeśli nie mamy tam skrótu bezpośrednio do tej funkcji wystarczy wejść w menu ustawień i wpisać w wyszukiwarkę „Tryb niskiego zużycia energii”.

Tryb ten m.in. ogranicza aktywność aplikacji w tle i zmniejsza jasność ekranu, co wydłuża czas pracy telefonu. Tryb ten można włączyć w dowolnym momencie, nawet przy pełnej baterii.

Jeśli uruchomimy go przy baterii na poziomie np. 50 procent, to pozostanie on aktywny do momentu naładowania akumulatora do poziomu 80 procent.

Kiedy wymieniać baterię w iPhonie?

Wymiana baterii w iPhonie to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy przez cały okres użytkowania jednego modelu nie odczują, że akumulator niedomaga. Im lepiej zadbasz o baterię, tym mniejsza szansa, że będziesz ją wymieniać w przyszłości.

Jeśli jednak odczuwasz drastyczną zmianę wydajności, a czas pracy na iPhonie jest odczuwalnie krótszy, być może to właśnie ten moment, kiedy trzeba rozważyć wymianę baterii. W ocenie aktualnej kondycji akumulatora z pewnością pomocna będzie informacja o stanie baterii, o której pisaliśmy wyżej.

Mogą Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.