Co to jest Viber? Czy jest darmowy? Czy to bezpieczny komunikator?

17.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest Viber? Czy jest darmowy? Czy to bezpieczny komunikator?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W erze smartfonów i stałego dostępu do sieci większość z nas wymienia codziennie dziesiątki wiadomości z różnymi osobami. Poza wiadomościami tekstowymi, potrzebujemy też regularnie łączyć się na rozmowy telefoniczne i wideorozmowy, przesyłać załączniki i nagrywać wiadomości głosowe, a nawet tworzyć konwersacje grupowe dla większej liczby osób. Pytanie brzmi: jaki komunikator posłuży nam do tego najlepiej?

Viber, Messenger, Telegram, WhatsApp, czyli coraz większy wybór komunikatorów

Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele komunikatorów i mamy szeroki wybór dotyczący tego, w jakiej aplikacji chcemy prowadzić nasze konwersacje i nawiązywać połączenia.

Kilkanaście lat temu najpopularniejszym komunikatorem w Polsce było Gadu Gadu. Dziś prym wiedzie Messenger, ale to wcale nie jedyny wybór komunikatorów. Możemy zdecydować się też między innymi na WhatsApp, Telegram, Signal lub właśnie Viber.

Alternatywą dla tradycyjnych komunikatorów może być 6obcy:
Aplikacja 6obcy – co to jest? Jak z niej korzystać?

Viber – co to za komunikator?

Co to jest Viber? To aplikacja na smartfony i komputery, z której możemy prowadzić rozmowy telefoniczne oraz rozmawiać na czacie. Przez Vibera możemy także przesyłać pliki audio, zdjęcia i filmy.

Komunikator ten dostępny jest dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych – Android, iOS, Microsoft Windows, Mac OS, BlackBerry OS i innych.

viber - aplikacja na smartfony
Źródło: AppStore

Aplikacja rozwijana jest przez Viber Media, a liczba jej użytkowników na całym świecie ciągle rośnie.

Jak korzystać z Vibera?

Aplikację Viber w przypadku smartfonów pobierzemy bezpośrednio z App Store lub Google Play. By pobrać komunikator na komputer, musimy zrobić to przez oficjalną stronę Vibera i tam dokonać instalacji.

Niektórzy pytają: czy za Viber się płaci? Gdy korzystamy z komunikacji poprzez sieć internetową, usługa jest bezpłatna. Kiedy chcemy korzystać z sieci komórkowej i wykonywać połączenia, nie mając dostępu do internetu, poniesiemy dodatkowe opłaty.

rozmowy grupowe na Viber
Źródło: Viber.com

Viber dobrze się sprawdzi także wtedy, gdy potrzebujemy zorganizować wideokonferencję. W darmowej wersji maksymalna liczba uczestników wideokonferencji to pięć osób – jeśli chcemy rozmawiać z większą liczbą osób jednocześnie, musimy wykupić dostęp do płatnej opcji.

Opinie użytkowników o Viberze

Użytkownicy cenią Vibera za dobrej jakości połączenia bez długich opóźnień i zniekształceń oraz za przystępność interfejsu – jest to bowiem aplikacja dość intuicyjna w obsłudze. Interfejs jest minimalistyczny i praktyczny, dlatego szybko można zorientować się w działaniu tego komunikatora.

viber - opcje

Użytkownicy zwracają też uwagę na poważnie potraktowaną przez Viber kwestię prywatności i typ szyfrowania. W Viberze mamy do czynienia z szyfrowaniem end-to-end, co oznacza, że wszystkie przesyłane treści są całkowicie szyfrowane.

W Messengerze mamy opcję korzystania ze znikających wiadomości, natomiast w Viberze są dostępne tajne wiadomości, które wygasną po określonym czasie i nie będzie można ich ponownie odczytać nigdy. Jeśli rozmówca zrobi zrzut ekranu takiej tajnej wiadomości, nadawca otrzyma o tym powiadomienie.

Czy warto używać komunikatora Viber?

Popularność Vibera rośnie, a co za tym idzie, możemy znaleźć w tej aplikacji coraz więcej kontaktów. Ma ona swoje zalety i warto samemu się o tym przekonać. Najlepiej jeśli sami przetestujemy komunikator Viber, ponieważ może stać się naszą ulubioną aplikacją do kontaktów ze znajomymi – o ile oni sami też dadzą się do niej przekonać.

Ostatecznie najchętniej używamy tych aplikacji, które mają zainstalowane także nasi najbliżsi, warto jednak podsuwać im czasem coś nowego, by jakość naszych połączeń była na jak najwyższym poziomie.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.