Czy komunikator Signal jest lepszy od WhatsAppa i Messengera?

10.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czy komunikator Signal jest lepszy od WhatsAppa i Messengera?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie WhatsApp został wystawiony pod ostrzał wielu pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowników, którzy z niego korzystają. Pod wątpliwość został poddany m.in. regulamin dotyczący wymiany informacji o użytkownikach WhatsAppa z Facebookiem. Zgody na jego zaakceptowanie nie chce wyrazić wiele osób, a co za tym idzie, coraz więcej z nich nie chce już korzystać z WhatsAppa.

W tym roku bardzo dużo osób poszukiwało alternatyw nie tylko dla WhatsAppa, ale i dla messengera od Facebooka. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio aplikacja Signal. Co to jest Signal i czy warto mu zaufać?

Spis treści:

Po ostatniej awarii Messengera bardzo dużo użytkowników przeniosło sie na Signal. Zobacz:
Awaria Facebooka – czy ma związek z wyciekiem danych?

Co to jest Signal?

W związku z coraz trudniejszą sytuacją aplikacji WhatsApp, wielu użytkowników urządzeń mobilnych, zaczyna szukać innych rozwiązań, które umożliwią im darmowy kontakt z innymi użytkownikami. Jedną z aplikacji, która w ostatnim czasie jest coraz częściej instalowana, jest Signal – darmowy, bezpieczny komunikator internetowy. Ci, którzy go nie znają, mogą pomyśleć, że jest to uboga wersja np. Messengera, jednak nie jest to zgodne z prawdą.

Signal pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych, obrazów, filmów wideo, umożliwia prowadzenie rozmów wideo i daje m.in. możliwość personalizowania dźwięków.

signal

Można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.

Jakie dane zbiera Signal?

Signal nie śledzi żadnych naszych danych. Jedyne co przechowuje to twój numer telefonu, którego i tak nie próbuje powiązać z twoją tożsamością.

Nic więc dziwnego, że zaczyna korzystać z niego coraz większa grupa użytkowników, ponieważ jest to świetna alternatywa dla np. WhatsAppa.

WhatsApp zbiera masę informacji o swoich użytkownikach, np. e-mail, historię zakupów, przybliżoną lokalizację, połączenia czy ID użytkownika. Zobacz:
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?

Dlaczego Signal jest bezpieczny?

Z racji tego, że komunikator Signal nie został stworzony przez wielkie korporacje, tak jak np. Messenger, posiada otwarty kod źródłowy Signal Protocol end-to-end. Nie przechowuje informacji o żadnych swoich kontaktach, więc nigdzie ich też nie wysyła.

W przypadku ataku hakerskiego, czy chęci przejrzenia naszej korespondencji przez np. twórców aplikacji, nikt nie będzie w stanie odczytać przesłanych wiadomości.

Metadane połączeń również nie są zbierane, dlatego też Signal nie może namierzyć naszych rozmówców.

Komunikatory szyfrowane są dla nas o wiele bardziej bezpieczne, a przykładem tego jest Signal. Messenger pod tym względem nie ma z nim szans.

Signal to obecnie jeden z popularniejszych komunikatorów. Jakie aplikacje jeszcze warto poznać? Zobacz:
Co zamiast Messengera Facebooka?
Najlepsze komunikatory internetowe 2023. Co zamiast Messengera?

Jak przenieść się z Whatsappa na Signal?

Przenosząc się z jednego komunikatora internetowego do drugiego, trudno jest zabrać ze sobą wszystko. Jednak użytkownicy, którzy chcą rozpocząć korzystanie z aplikacji Signal, zostawiając w tyle WhatsAppa, mogą przenieść członków swoich wszystkich grup WhatsApp do aplikacji Signal.

Jak przenieść członków grup na WhatsAppie na Signal? Cała ta procedura przebiega w kilku prostych krokach:

  • Otwórz aplikację Signal i kliknij trzy kropki znajdujące się na górze po prawej stronie i utwórz nową grupę w aplikacji.
  • Zaproponuj nazwę grupy i dodaj kontakty, które mają się w niej znaleźć.
  • Otwórz nowe okno czatu grupowego w aplikacji Signal, znów kliknij trzy kropki i wybierz kolejno “Ustawienia” i “Łącze do grupy” a następnie kliknij “Udostępnij”.
  • Otwórz czat grupowy w WhatsApp, wklej link do grupy i gotowe.

Signal vs WhatsApp – czego brakuje w aplikacji Signal?

W pierwszej kolejności użytkownikom chcącym przejść do Signal rzuca się w oczy fakt, że nie posiada ona aplikacji na komputery, działające samodzielnie. Wszystko przez stworzone przez założycieli Signala szyfrowanie wiadomości. Jedyne co mogli nam w tym momencie zaoferować to desktopowe aplikacje, łączące się ze smartfonem, synchronizujące wiadomości w sposób lokalny.

Signal jest aplikacją podobną do WhatsAppa, jednak w przypadku połączeń grupowych Signal musi tę kwestię jeszcze dopracować. Aplikacja te ma jeszcze o wiele mniej naklejek i gifów niż WhatsApp.

Prawda jest taka, że możemy korzystać z obu aplikacji jednocześnie. Jednak jeśli nie chcemy, aby nasze dane trafiły do Facebooka, wówczas warto rozważyć aplikację Signal, określanej w ostatnim czasie, jako najbezpieczniejszy komunikator.

Jeszcze jeden szyfrowany komunikator:
Telegram – czy rosyjski komunikator jest bezpieczny?

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.