Czy komunikator Signal jest lepszy od WhatsAppa i Messengera?
W ostatnim czasie WhatsApp został wystawiony pod ostrzał wielu pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowników, którzy z niego korzystają. Pod wątpliwość został poddany m.in. regulamin dotyczący wymiany informacji o użytkownikach WhatsAppa z Facebookiem. Zgody na jego zaakceptowanie nie chce wyrazić wiele osób, a co za tym idzie, coraz więcej z nich nie chce już korzystać z WhatsAppa.
W tym roku bardzo dużo osób poszukiwało alternatyw nie tylko dla WhatsAppa, ale i dla messengera od Facebooka. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio aplikacja Signal. Co to jest Signal i czy warto mu zaufać?
Spis treści:
- Co to jest Signal?
- Jakie dane zbiera Signal?
- Dlaczego Signal jest bezpieczny?
- Jak przenieść się z Whatsappa na Signal?
- Signal vs WhatsApp – czego brakuje w aplikacji Signal?
Co to jest Signal?
W związku z coraz trudniejszą sytuacją aplikacji WhatsApp, wielu użytkowników urządzeń mobilnych, zaczyna szukać innych rozwiązań, które umożliwią im darmowy kontakt z innymi użytkownikami. Jedną z aplikacji, która w ostatnim czasie jest coraz częściej instalowana, jest Signal – darmowy, bezpieczny komunikator internetowy. Ci, którzy go nie znają, mogą pomyśleć, że jest to uboga wersja np. Messengera, jednak nie jest to zgodne z prawdą.
Można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.
Jakie dane zbiera Signal?
Nic więc dziwnego, że zaczyna korzystać z niego coraz większa grupa użytkowników, ponieważ jest to świetna alternatywa dla np. WhatsAppa.
Dlaczego Signal jest bezpieczny?
Z racji tego, że komunikator Signal nie został stworzony przez wielkie korporacje, tak jak np. Messenger, posiada otwarty kod źródłowy Signal Protocol end-to-end. Nie przechowuje informacji o żadnych swoich kontaktach, więc nigdzie ich też nie wysyła.
W przypadku ataku hakerskiego, czy chęci przejrzenia naszej korespondencji przez np. twórców aplikacji, nikt nie będzie w stanie odczytać przesłanych wiadomości.
Metadane połączeń również nie są zbierane, dlatego też Signal nie może namierzyć naszych rozmówców.
Jak przenieść się z Whatsappa na Signal?
Przenosząc się z jednego komunikatora internetowego do drugiego, trudno jest zabrać ze sobą wszystko. Jednak użytkownicy, którzy chcą rozpocząć korzystanie z aplikacji Signal, zostawiając w tyle WhatsAppa, mogą przenieść członków swoich wszystkich grup WhatsApp do aplikacji Signal.
Jak przenieść członków grup na WhatsAppie na Signal? Cała ta procedura przebiega w kilku prostych krokach:
- Otwórz aplikację Signal i kliknij trzy kropki znajdujące się na górze po prawej stronie i utwórz nową grupę w aplikacji.
- Zaproponuj nazwę grupy i dodaj kontakty, które mają się w niej znaleźć.
- Otwórz nowe okno czatu grupowego w aplikacji Signal, znów kliknij trzy kropki i wybierz kolejno “Ustawienia” i “Łącze do grupy” a następnie kliknij “Udostępnij”.
- Otwórz czat grupowy w WhatsApp, wklej link do grupy i gotowe.
Signal vs WhatsApp – czego brakuje w aplikacji Signal?
W pierwszej kolejności użytkownikom chcącym przejść do Signal rzuca się w oczy fakt, że nie posiada ona aplikacji na komputery, działające samodzielnie. Wszystko przez stworzone przez założycieli Signala szyfrowanie wiadomości. Jedyne co mogli nam w tym momencie zaoferować to desktopowe aplikacje, łączące się ze smartfonem, synchronizujące wiadomości w sposób lokalny.
Signal jest aplikacją podobną do WhatsAppa, jednak w przypadku połączeń grupowych Signal musi tę kwestię jeszcze dopracować. Aplikacja te ma jeszcze o wiele mniej naklejek i gifów niż WhatsApp.
Prawda jest taka, że możemy korzystać z obu aplikacji jednocześnie. Jednak jeśli nie chcemy, aby nasze dane trafiły do Facebooka, wówczas warto rozważyć aplikację Signal, określanej w ostatnim czasie, jako najbezpieczniejszy komunikator.
Mogą Cię zainteresować:
- Co to jest Twitter? Czy warto być na Twitterze?
- Co to jest TikTok? Aplikacja, która przebije Instagram i Facebooka?
- Komunikator GaduGadu jeszcze istnieje? Kiedy warto korzystać z GG?
- Jak chronić swoje konto Facebook przed włamaniem? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to nie wszystko
- Microsoft Teams – co warto wiedzieć?
- Komunikator Viber – funkcje, zalety i możliwości