Komunikator GaduGadu – czy warto korzystać z GG w 2024?

07.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Komunikator GaduGadu – czy warto korzystać z GG w 2024?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedyś najpopularniejszy komunikator w Polsce, dziś być może nie wszyscy o nim pamiętają. Mowa, oczywiście, o Gadu Gadu, które na przestrzeni kilkunastu lat przeszło wiele wzlotów i upadków. Jak dzisiaj wygląda komunikator GaduGadu i kto z niego korzysta? Sprawdzamy dla Was, czy dalej warto sięgnąć po GG.

GaduGadu – legendarny komunikator internetowy

Historia GaduGadu sięga 2000 roku. Komunikator został uruchomiony 15 sierpnia i bardzo szybko zdobył wielu użytkowników. Słynął przede wszystkim z charakterystycznego dźwięku, sygnalizującego nową wiadomość i kultowych emotikon. GaduGadu emotki, a także sam w sobie komunikator były czymś, czego brakowało na rynku, nie powinno zatem nikogo dziwić, że stosunkowo szybko zajęło pozycję lidera.

Czy GaduGadu od razu było zaprojektowane jako komunikator? Okazuje się, że nie. Początkowo aplikacja nosiła nawet inną nazwę – SMS Express. W czasach kiedy wiadomości tekstowe były drogie, a użytkownicy nie mogli w ramach pakietu liczyć na darmowe SMS do wszystkich, prym wiodły tzw. bramki, a SMS Express zapewniał do nich wygodny dostęp z poziomu jednej aplikacji.

Z czasem koncepcja się zmieniła. Komunikator miał być swego rodzaju klonem popularnego wówczas ICQ. Co ważne, został dostosowany do potrzeb polskiego rynku, dlatego tak dobrze przyjęło go szerokie grono użytkowników.

Do dziś większość z nas kojarzy charakterystyczną ikonę słoneczka, która od początku była związana z komunikatorem Gadu Gadu. Emotki to niejedyny znak rozpoznawczy marki. Użytkownicy mogli także swobodnie wymieniać się wiadomościami, a także ustawić swój status: aktywny, zaraz wracam, a z czasem także niewidoczny i niedostępny.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o Open.FM – radiu internetowym, które zostało dodane do komunikatora w 2006 roku – i podobnie jak samo GaduGadu szybko odniosło sukces.

W najlepszym okresie z komunikatora korzystało ponad 10 milionów aktywnych użytkowników i aż 3 miliony słuchaczy Open.FM.

gg

Koniec Gadu-Gadu wielokrotnie odkładany

Popularność GaduGadu nieustannie rosła… aż do 2013 roku. W interfejsie dokonano ogromnych zmian, które miały zapewnić użytkownikom dostęp do wielu różnych funkcjonalności. Niestety, ucierpiał na tym przede wszystkim sam komunikator, który pobierał ogromną ilość zasobów komputera. Z kolei przeładowany dodatkami interfejs znacząco stracił na swej czytelności.

Liczba aktywnych użytkowników zaczęła drastycznie spadać. Nie pomogło nawet uruchomienie poczty GG, dysku GG czy portalu społecznościowego GG.pl. Nawet GG na telefon nie było w stanie uratować sytuacji, bo wersja mobilna pojawiła się zdecydowanie zbyt późno. Wraz z popularyzacją Facebooka, komunikator stracił ponad połowę swoich użytkowników.

Na przestrzeni ostatnich lat GaduGadu niejednokrotnie zmieniało właściciela. Wielu użytkowników utraciło wówczas dostęp do swojego konta. Jeśli ktoś nie zdążył się zalogować i zaakceptować nowego regulaminu, prawdopodobnie stracił swój numer.

W 2018 roku pojawiły się pogłoski, jakoby nowy komunikator Gadu Gadu miał stać się w przyszłości połączeniem Tindera i Slacka. Gadu Gadu Randki nie powstało ostatecznie, zamiast tego twórcy skupili się na rozwijaniu GG w kierunku nowoczesnych i bezpiecznych form komunikacji. Obecnie właścicielem marki jest firma Fintecom, która stara się pracować nad komunikatorem. Jego wygląd został delikatnie odświeżony, zmieniła się także nazwa. Dawne GaduGadu przeobraziło się w GG. To dobrze znany wszystkim skrót, z którego korzystali wszyscy użytkownicy.

Aplikacja GG

Zacznijmy od tego, że z GG można korzystać na kilka różnych sposobów. Do dyspozycji mamy:

  • Web Gadu, tradycyjną aplikację do pobrania na komputer;
  • aplikację GG dostępną na telefon;
  • GG online w przeglądarce (dawniej Web Gadu).

Podstawową funkcją komunikatora w dalszym ciągu jest możliwość prowadzenia rozmowy, ale z czasem pojawiło się kilka ciekawych dodatków. Jednym z nich jest tzw. Ruletka, czyli możliwość czatowania z losowym rozmówcą. Użytkownik może ustawić własny opis, zmienić awatar czy edytować profil.

Gadu Gadu na telefon
GG na telefon, źródło: Google Play
Szukasz anonimowej ruletki do rozmów? Zobacz:
Aplikacja 6obcy – co to jest? Jak z niej korzystać?

Aplikacja jest bardzo przejrzysta i gwarantuje dostęp do najbardziej podstawowych funkcji:

  • archiwum rozmów,
  • galeria,
  • centrum powiadomień,
  • ustawienia.
gadu gadu
GG na komputer

Komunikator GG na komputer pobierzemy ze strony https://gadu-gadu.pl, po kliknięciu w przycisk Pobierz GG. Możemy go zainstalować na systemach Windows, MacOS lub Linux.

Jeśli chodzi o wersję mobilną, to aplikację znajdziemy w trzech największych sklepach: Google Play, Apple Store i AppGallery.

gg na telefon
GG na telefon, źródło: Google Play

Do utworzenia konta potrzebny będzie nam email i numer telefonu (nie będzie widoczny w katalogu – służy wyłącznie do weryfikacji). Naszą listę kontaktów możemy rozszerzać o kolejnych znajomych. Zrobimy to na dwa sposoby: szukając po numerze GG albo korzystając z katalogu.

GG na komputer
GG na komputer

Gadu Gadu online – co to jest?

Gadu-Gadu online (dawniej Web Gadu lub GG Web) to wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą instalować aplikacji na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. Do komunikatora możemy mieć dostęp z poziomu każdej przeglądarki internetowej. Użytkownik może skorzystać z wszystkich tych możliwości, jakie daje tradycyjna aplikacja.

GG online ma prosty i schludny interfejs, który jest dobrze znany wszystkim użytkownikom komunikatora.

Mamy możliwość zmiany statusu, opisu czy awatara – dokładnie tak samo, jak w przypadku aplikacji instalowanej na komputerze.

Jak założyć konto na GG?

Założenie konta jest proste i intuicyjne. Potrzebujemy do tego numeru telefonu i adresu e-mail. Cały proces wygląda następująco:

  • Na stronie głównej gg.pl klikamy w żółty przycisk Zarejestruj się.
  • Podajemy swój adres email i ustawiamy hasło.
gg rejestracja
  • Uzupełniamy profil, podając podstawowe informacje: płeć, imię i nazwisko, wiek, miejscowość.
gg podstawowe dane
  • W celu weryfikacji musimy podać swój numer telefonu, na który otrzymamy czterocyfrowy kod.
gg numer telefonu
  • Wpisujemy kod i potwierdzamy. Gotowe!

Teraz wystarczy zalogować się na swoje konto. Niezależnie od tego, czy korzystamy z aplikacji na komputerze/telefonie lub Gadu Gadu Web, korzystamy zawsze z tych samych danych.

GG – logowanie:

  1. Podaj numer GG albo adres email/numer telefonu, z którym powiązałeś konto podczas rejestracji.
  2. Wpisz ustawione przez siebie hasło.
  3. Potwierdź logowanie.

Gadu Gadu – nowe funkcje i możliwości

Współczesne Gadu Gadu bardzo różni się od wersji GG sprzed lat, nie tylko pod względem wyglądu czy platform, na których można uruchomić oprogramowanie, ale także pod kątem możliwości.

Do nowych funkcji GG zaliczają się między innymi:

  • bot AI AmiGGo, dostępny pod numerem GG:100;
  • GG ogłoszenia, czyli bazę tysięcy ogłoszeń dodanych przez użytkowników komunikatora GG;
  • przesyłanie dużych plików (o wielkości do 4 GB z poziomu PC, do 2 GB z poziomu urządzeń mobilnych), możliwe nawet wtedy, gdy odbiorca nie ma aktywnego konta na GG;
  • przechowywanie plików w chmurze (w wersji darmowej GG przez 3 miesiące).

W fazie testów jest obecnie GGwallet, czyli wirtualny portfel w GG. Aby dołączyć do grona testerów nowej funkcji, należy:

  • pobrać aplikację komunikatora GG z Google Play i założyć konto;
  • wysłać zgłoszenie mailem, na mobilne@gadu-gadu.pl, o chęci udziału w testach GGwalleta, wraz ze swoim numerem GG;
  • poczekać na informację o przypisaniu do testów GGwalleta;
  • uruchomić aplikację GG na telefonie z systemem Android;
  • wybrać z Menu GGwallet i uzupełnić wymagane dane.

Po wypełnieniu wszystkich kroków użytkownik GG otrzyma unikalny kod QR, na który będzie można wpłacać środki.

gg wallet

Nowa funkcja Gadu Gadu – GG ogłoszenia

Jedną z nowszych funkcji Gadu Gadu jest serwis GG ogłoszenia, czyli baza tysięcy ogłoszeń dodawanych przez użytkowników komunikatora GG. Przeglądać ogłoszenia GG może każdy użytkownik Internetu. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę internetową: https://ogloszenia.gg.pl. Natomiast publikowanie ogłoszeń w serwisie jest dostępne za darmo wyłącznie dla użytkowników GG Premium, zarówno indywidualnych, jak i firmowych.

gg-ogloszenia

Po zalogowaniu Użytkownicy GG Premium mogą publikować nieograniczoną liczbę ogłoszeń w kategoriach, takich jak np.: Zwierzęta, Zdrowie i uroda, Usługi, Transport, Sport i hobby, Rozrywka, Rolnictwo, Praca, Nieruchomości, Motoryzacja, Moda i styl, Elektronika, Dom i ogród, Dla firm, Dla dzieci, Antyki i sztuka. Ogłoszenie opublikowane w Serwisie musi mieć tytuł, a także zawierać informacje na temat przybliżonej lokalizacji autora ogłoszenia. Powinny się w nim znaleźć także: preferowana forma kontaktu, cena sprzedawanego przedmiotu, opis przedmiotu, usługi lub oferowanej pracy oraz maksymalnie 10 zdjęć. Po zamieszczeniu w GG ogłoszenia będzie ono widoczne dla wszystkich Użytkowników Serwisu.

Gadu Gadu Premium – co daje i ile kosztuje?

Gadu Gadu jest dostępne w wersji darmowej i Premium. Miesięczny abonament GG Premium kosztuje 9,90 złotych, po jego wykupieniu użytkownik zyskuje na:

  • braku reklam w komunikatorze;
  • dłuższym, 2-letnim czasie przechowywania dużych plików na serwerach;
  • dostępie do bota AI AmiGGo;
  • możliwości dodawania dowolnej liczby ogłoszeń;
  • możliwości nielimitowanego pisania z osobami, które nie mają wykupionego Gadu Gadu Premium;
  • nielimitowanych wiadomościach i zaproszeniach wysyłanych do osób z Katalogu Publicznego oraz wylosowanych w Ruletce;
  • większej liczbie zdjęć w galerii;
  • zamieszczeniu profilu w czołówce wyników wyszukiwania w Katalogu Publicznym.

Gadu Gadu Premium – jak aktywować abonament?

Abonament GG Premium nie odnawia się automatycznie. Aby aktywować GG Premium, należy udać się na stronę https://shop.gg.pl i wybrać zakładkę GG Premium – Aktywuj/Przedłuż. Następnie z rozwijanej listy musimy wskazać, na jak długo chcemy aktywować usługę, trzeba także uzupełnić pole Numer GG.

gadu gadu premium

Po dodaniu do koszyka wybranego pakietu można opłacić zamówienie Blikiem, kartą, przelewem lub PayPalem. Jeśli zakup przebiegnie poprawnie, użytkownik otrzyma powiadomienie o aktywacji GG Premium na wybrany okres.

Czy Gadu Gadu jest wciąż popularne?

GG na komputer, Gadu Gadu online, a także aplikacja GG na urządzenia mobilne, w dzisiejszych czasach wciąż są popularne. Wiele firm używa komunikatora w biurze, dzięki temu wymiana informacji w przedsiębiorstwie czy nawet z klientami przebiega bardzo sprawnie. GG dla biznesu obejmuje GG Czat, czyli rozmowy w czasie rzeczywistym z archiwum czatów. Narzędzie jest darmowe i proste w użytkowaniu, wystarczy dostęp do Internetu z komputera lub urządzenia mobilnego.

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, z Gadu Gadu wciąż można korzystać, między innymi:

  • do rozmów z przyjaciółmi;
  • do poznawania nowych osób dzięki funkcji Ruletka.

Co będzie dalej? Przyszłość Gadu Gadu zapowiada się bardzo obiecująco. Właściciel marki GG, firma Fintecom S. A., zapowiedział start kampanii crowdfundingowej, dzięki której każdy będzie mógł zostać współwłaścicielem komunikatora. Środki pozyskane z kampanii zostaną przeznaczone na przebudowę i dalszy rozwój komunikatora. W planach są między innymi takie funkcje, jak:

  • płatności pomiędzy użytkownikami, oparte o cyfrowy portfel GG;
  • rozmowy audio i wideo;
  • szyfrowanie danych.

Więcej aktualności związanych z kampanią crowdfundingową można znaleźć na blogu GG.

Polecane komunikatory internetowe

GG to nie jedyny komunikator, z którego możemy korzystać do komunikowania się z bliskimi lub klientami w pracy. Które aplikacje warto wziąć również pod uwagę? Zachęcamy do lektury artykułów, poświęconych:

Grafiki: GaduGadu

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.