Search icon

Komunikator GaduGadu w 2022 – czy nadal warto korzystać z GG?

30.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Komunikator GaduGadu w 2022 – czy nadal warto korzystać z GG?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedyś najpopularniejszy komunikator w Polsce, dzisiaj nie wszyscy o nim pamiętają. Mowa, oczywiście, o Gadu Gadu, które na przestrzeni kilkunastu lat przeszło wiele wzlotów i upadków. Jak dzisiaj wygląda i kto z niego korzysta? Sprawdzamy dla Was, czy dalej warto sięgnąć po GG.

GaduGadu – legendarny komunikator internetowy

Historia GaduGadu sięga 2000 roku. Komunikator został uruchomiony 15 sierpnia i bardzo szybko zdobył wielu użytkowników. Słynął przede wszystkim z charakterystycznego dźwięku, sygnalizującego nową wiadomość i kultowych emotikon. GaduGadu było czymś, czego brakowało na rynku, nie powinno zatem nikogo dziwić, że stosunkowo szybko zajęło pozycję lidera.

Czy GaduGadu od razu było zaprojektowane jako komunikator? Okazuje się, że nie. Początkowo aplikacja nosiła nawet inną nazwę – SMS Express. W czasach kiedy wiadomości tekstowe były drogie, a użytkownicy nie mogli w ramach pakietu liczyć na darmowe SMS do wszystkich, prym wiodły tzw. bramki, a SMS Express zapewniał do nich wygodny dostęp z poziomu jednej aplikacji.

Z czasem koncepcja się zmieniła. Komunikator miał być swego rodzaju klonem popularnego wówczas ICQ. Co ważne, został dostosowany do potrzeb polskiego rynku, dlatego tak dobrze przyjęło go szerokie grono użytkowników.

Do dziś większość z nas kojarzy charakterystyczną ikonę słoneczka, która od początku była związana z komunikatorem. Użytkownicy mogli swobodnie wymieniać się wiadomościami, a także ustawić swój status: aktywny, zaraz wracam, a z czasem także niewidoczny i niedostępny.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o Open.FM – radiu internetowym, które zostało dodane do komunikatora w 2006 roku – i podobnie jak samo GaduGadu szybko odniosło sukces.

W najlepszym okresie z komunikatora korzystało ponad 10 milionów aktywnych użytkowników i aż 3 miliony słuchaczy Open.FM.

gg

Koniec Gadu-Gadu wielokrotnie odkładany

Popularność GaduGadu nieustannie rosła… aż do 2013 roku. W interfejsie dokonano ogromnych zmian, które miały zapewnić użytkownikom dostęp do wielu różnych funkcjonalności. Niestety, ucierpiał na tym przede wszystkim sam komunikator, który pobierał ogromną ilość zasobów komputera. Z kolei przeładowany dodatkami interfejs znacząco stracił na swej czytelności.

Liczba aktywnych użytkowników zaczęła drastycznie spadać. Nie pomogło nawet uruchomienie poczty GG, dysku GG czy portalu społecznościowego GG.pl. Nawet GG na telefon nie było w stanie uratować sytuacji, bo wersja mobilna pojawiła się zdecydowanie zbyt późno. Wraz z popularyzacją Facebooka, komunikator stracił ponad połowę swoich użytkowników.

Na przestrzeni ostatnich lat GaduGadu niejednokrotnie zmieniało właściciela. Wielu użytkowników utraciło wówczas dostęp do swojego konta. Jeśli ktoś nie zdążył się zalogować i zaakceptować nowego regulaminu, prawdopodobnie stracił swój numer. Obecnie właścicielem serwisu jest firma Fintecom, która stara się pracować nad komunikatorem. Jego wygląd został delikatnie odświeżony, zmieniła się także nazwa. Dawne GaduGadu przeobraziło się w GG. To dobrze znany wszystkim skrót, z którego korzystali wszyscy użytkownicy.

Czy koniec GG jest bliski? Na razie nic nie wskazuje na to, aby GaduGadu miało zniknąć na dobre.

Aplikacja GG

Zacznijmy od tego, że z GG można korzystać na kilka różnych sposobów. Do dyspozycji mamy:

Podstawową funkcją komunikatora w dalszym ciągu jest możliwość prowadzenia rozmowy, ale z czasem pojawiło się kilka ciekawych dodatków. Jednym z nich jest tzw. Ruletka, czyli możliwość czatowania z losowym rozmówcą. Użytkownik może ustawić własny opis, zmienić awatar czy edytować profil.

Gadu Gadu na telefon
GG na telefon, źródło: Google Play

Aplikacja jest bardzo przejrzysta i gwarantuje dostęp do najbardziej podstawowych funkcji:

 • archiwum rozmów,
 • galeria,
 • centrum powiadomień,
 • ustawienia.
gadu gadu
GG na komputer

Komunikator możemy zainstalować na systemach Windows, MacOS lub Linux.

Jeśli chodzi o wersję mobilną, to aplikację znajdziemy w trzech największych sklepach: Google Play, App Stopre i AppGallery.

gg na telefon
GG na telefon, źródło: Google Play

Do utworzenia konta potrzebny będzie nam email i numer telefonu (nie będzie widoczny w katalogu – służy wyłącznie do weryfikacji). Naszą listę kontaktów możemy rozszerzać o kolejnych znajomych. Zrobimy to na dwa sposoby: szukając po numerze GG albo korzystając z katalogu.

GG na komputer
GG na komputer

Gadu Gadu online – co to jest?

Gadu-Gadu online to wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą instalować aplikacji na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. Do komunikatora możemy mieć dostęp z poziomu każdej przeglądarki internetowej. Użytkownik może skorzystać z wszystkich tych możliwości, jakie daje tradycyjna aplikacja.

GG online ma prosty i schludny interfejs, który jest dobrze znany wszystkim użytkownikom komunikatora.

Mamy możliwość zmiany statusu, opisu czy awatara – dokładnie tak samo, jak w przypadku aplikacji instalowanej na komputerze.

Jak założyć konto na GG?

Założenie konta jest proste i intuicyjne. Potrzebujemy do tego numeru telefonu i adresu e-mail. Cały proces wygląda następująco:

 • Na stronie głównej gg.pl klikamy w żółty przycisk Zarejestruj się.
 • Podajemy swój adres email i ustawiamy hasło.
gg rejestracja
 • Uzupełniamy profil, podając podstawowe informacje: płeć, imię i nazwisko, wiek, miejscowość.
gg podstawowe dane
 • W celu weryfikacji musimy podać swój numer telefonu, na który otrzymamy czterocyfrowy kod.
gg numer telefonu
 • Wpisujemy kod i potwierdzamy. Gotowe!

Teraz wystarczy zalogować się na swoje konto. Niezależnie od tego, czy korzystamy z aplikacji na komputerze/telefonie lub Gadu Gadu Web, korzystamy zawsze z tych samych danych.

GG – logowanie:

 1. Podaj numer GG albo adres email/numer telefonu, z którym powiązałeś konto podczas rejestracji.
 2. Wpisz ustawione przez siebie hasło.
 3. Potwierdź logowanie.

Polecane komunikatory internetowe

Gadu Gadu nie jest jedynym komunikatorem, z jakiego możemy skorzystać. W zasadzie nie jest nawet tym najpopularniejszym, bo pod względem liczby użytkowników wyprzeda go chociażby Messenger. Które aplikacje warto wziąć pod uwagę?

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.