Co zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu? Poradnik

19.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu? Poradnik
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez komputera czy telefonu. Urządzenia te stanowią obecnie podstawowy sprzęt do pracy oraz załatwiania spraw prywatnych. Bardzo często stajemy przed koniecznością przesłania plików pomiędzy tego typu urządzeniami. Co jednak w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie uzyskać połączenia? Jak połączyć telefon z komputerem i dlaczego nie zawsze udaje się to od razu? Sprawdźmy, jakie są najczęstsze problemy w tym zakresie i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić! 

Dlaczego komputer nie widzi telefonu?

Rozwój technologii sprawia, że z jednej strony możemy działać szybciej, prościej i o wiele sprawniej, z drugiej jednak jesteśmy zależni od pracy poszczególnych urządzeń. Tymczasem każdy rodzaj sprzętu co jakiś czas może odmówić posłuszeństwa i wówczas kluczowe jest rozpoznanie, w czym rzecz i jak można ominąć przeszkodę.

Podłączasz smartfon do komputera, ale mimo to nic się nie dzieje? Tego typu problem spotyka wiele osób, ale nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego komputer nie wykrywa telefonu. Do każdego takiego przypadku trzeba bowiem podchodzić indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty. Na szczęście, można wskazać kilka czynników, które mogą mieć wpływ na to, że komputer nie widzi telefonu.

komputer nie widzi telefonu

Po pierwsze, nawet jeśli kabel USB wygląda na sprawny, z jakiegoś powodu może nie pracować wydajnie lub nawet nie działać. Kolejną przyczyną mogą być ustawienia samych urządzeń, w tym w szczególności włączona funkcja blokowania przesyłu plików w smartfonie. Bardzo często wina leży też po stronie braku najnowszych aktualizacji na komputerze czy telefonie, przez co sprzęt nie jest w stanie wykonać zadania.

Niejednokrotnie pojawiają się też pytania w stylu: “komputer nie widzi telefonu, ale ładuje – co robić?” albo “komputer nie widzi zdjęć z telefonu – jak to naprawić?”. W obu przypadkach problem tkwi najpewniej w ustawieniach urządzeń i to tam trzeba szukać rozwiązania. 

Co zrobić jeśli komputer nie widzi telefonu?

Jak połączyć telefon z laptopem jeśli pierwsza próba się nie powiodła?

  • Jeżeli zresetowanie komputera nic nie dało, kolejnym możliwym rozwiązaniem jest użycie innego portu USB, ponieważ poprzedni mógł ulec uszkodzeniu.
  • Często sprawdza się też po prostu wyczyszczenie portu m.in. z kurzu.
  • Jeżeli to zawiedzie, trzeba przystąpić do bardziej zaawansowanych działań systemowych, o czym więcej w dalszej części artykułu. 

Jak przewodowo podłączyć telefon do komputera z Windowsem?

Używając komputera lub laptopa z systemem Windows, musimy liczyć się z tym, że w chwili podłączenia do niego smartfona z Androidem otrzymamy zapytanie o to, w jakim trybie połączyć oba urządzenia. Mamy wówczas wybór kilku sposobów, w tym:

  • ładowanie,
  • PTP,
  • MIDI
  • MTP.

Jeżeli naszym celem jest przesłanie plików, musimy wybrać to ostatnie, czyli połączenie MTP (ang. Media Transfer Protocol).

To właśnie źle dopasowany tryb połączenia jest niejednokrotnie powodem tego, że urządzenia siebie nie widzą.

Co więcej, nawet w przypadku wybrania prawidłowego trybu, konieczne dla właściwego przesyłu danych będzie zaktualizowanie sterowników MTP.

komputer nie widzi telefonu

Jak zaktualizować sterowniki MTP?

Aby to zrobić, wystarczy włączyć Menadżer Urządzeń i wybrać sekcję “Urządzenie przenośne”, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonę telefonu i odinstalować to urządzenie. Kolejnym krokiem będzie ponowna instalacja smartfona, a tym samym nowych sterowników.

Zrootowanie telefonu

Dość powszechnym sposobem na rozwiązywanie problemu braku połączenia, głównie urządzeń z Androidem, jest też tzw. zrootowanie smartfona. Polega to na uzyskaniu dostępu do rdzenia ustawień systemowych telefonu za pomocą specjalnych aplikacji, dzięki czemu możemy korzystać ze wszystkich funkcji sprzętu. Umożliwia to obejście wielu procedur bezpieczeństwa, dzięki czemu będzie można połączyć się z komputerem na zasadach pamięci masowej, a więc m.in. w taki sposób, jak podłącza się zewnętrzne nośniki danych i nie tylko. 

Jak podłączyć telefon do komputera z MacOS?

System iOS posiada nieco inną charakterystykę niż Windows, ale sposób połączenia telefonu z komputerem jest w tym przypadku bardzo podobny.

Należy zacząć od podłączenia kabla USB do komputera Apple, a następnie włączyć w panelu powiadomień na telefonie opcję MTP. Na ekranie komputera powinna pojawić się wtedy ikona telefonu, w którą trzeba dwukrotnie kliknąć. Po otwarciu dwukrotnie klikamy w plik Android File Transfer.dmg w celu jego uruchomienia.

Kolejno trzeba wybrać ikonę przesyłania plików z systemu Android i przenieść ją do katalogu Aplikacje, a na końcu kliknąć nią dwukrotnie i rozpocząć przesyłanie plików poprzez przeciągnięcie ich do właściwego folderu. 

komputer nie wykrywa telefonu

Co jeszcze można zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu?

Widzimy więc, że znalezienie odpowiedzi na pytania jak podłączyć telefon do laptopa oraz dlaczego komputer nie wykrywa telefonu, nie jest tak prostym zadaniem, jak się może wydawać. Bardzo często trzeba postępować zgodnie z metodą “prób i błędów” i małymi krokami rozwiązywać problem.

Każde urządzenie może od czasu do czasu odmówić posłuszeństwa, ale zawsze jest jakaś przyczyną, którą należy znaleźć. Na szczęście, obecnie istnieje tak wiele sposób na to, aby podłączyć telefon do komputera i odwrotnie, że na pewno każdy znajdzie skuteczną metodę. Jeśli nie sprawdzi się kabel USB, zawsze można spróbować z Bluetooth lub siecią WiFi, a w ostateczności, jeżeli wszelkie porady zawiodą, zwrócić się po pomoc do specjalistów zajmujących się tego typu sprawami na co dzień.  

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.