Komputer nie widzi pendrive. Jak to naprawić?

23.12.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 minut
Komputer nie widzi pendrive. Jak to naprawić?
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Nic niezwykłego: wpinasz pendrive do portu USB, a na ekranie wyświetla się jego zawartość – tak to powinno wyglądać. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy komputer nie widzi pendrive? A może i widzi, ale pendrive nie działa i nie da się dostać do zapisanych na nim plików? W tym poradniku omawiamy najczęstsze przyczyny tego problemu i podpowiadamy, jak można się z nimi uporać. Możliwe nawet, że stoi za tym błahostka, którą zdołasz wyeliminować w zaledwie kilka minut.

Dlaczego komputer nie widzi pendrive? Przyczyny

Choć na pozór może to nie brzmieć jak szczególnie skomplikowana usterka, to możliwych powodów, przez które komputer nie widzi USB, jest naprawdę sporo. Nierzadko problem polega na tym, że uszkodzeniu uległ sam pendrive – wówczas niestety jedyną radą może być po prostu zakup nowego lub oddanie go do serwisu zajmującego się odzyskiwaniem danych. Ta ostatnia opcja zainteresuje osoby, którym zależy na odzyskaniu plików znajdujących się w jego pamięci.

Jednak wcale nie musiało dojść do uszkodzenia nośnika. Zdarza się, że komputer z systemem Windows nie widzi pendrive z innego powodu. Wśród potencjalnych rozwiązań znajdują się:

  • błąd systemu operacyjnego,
  • problem ze sterownikami, 
  • niewłaściwy system plików,
  • problem z partycjami na dysku zewnętrznym,
  • uszkodzenie portu USB.

Co zrobić, kiedy komputer nie widzi pendrive?

Jeśli komputer w ogóle nie wykrywa pendrive i po wpięciu go do portu USB nie dzieje się zupełnie nic, to najbardziej prawdopodobne są dwie opcje: pierwszą jest awaria nośnika, czyli sytuacja, w której po prostu pendrive nie działa – wówczas trudno zrobić cokolwiek innego niż wizyta w serwisie (o ile chcemy podjąć się ratowania).

Spróbuj wpiąć pendrive w inny port USB

Zanim jednak się tam udasz, sprawdź opcję numer dwa, mianowicie to, czy awarii nie uległ port USB. Możesz to przetestować w prosty sposób, wpinając po prostu pendrive do innego gniazda USB, a jeśli Twój komputer nie dysponuje dodatkowymi złączami, to spróbuj podpiąć go do innego peceta lub laptopa.

Jeśli masz komputer stacjonarny, to warto sprawdzić porty zarówno z przodu lub z góry, jak i z tyłu obudowy. Jeśli zaś – na przykład w laptopie – korzystasz z huba / koncentratora USB, to spróbuj wpiąć pendrive bezpośrednio do urządzenia, ponieważ to właśnie akcesorium może być źródłem problemu.

Zrestartuj komputer

Często wyśmiewanym, a jednak nierzadko skutecznym sposobem na eliminację rozmaitych problemów z komputerem jest też jego… wyłączenie i ponowne uruchomienie. Nawet jeśli nie przyniesie pożądanego rezultatu, to na pewno też nie zaszkodzi.

Gdy komputer nie widzi pendrive Win 10 i Win 11 pozwalają też odnaleźć rozwiązanie przy użyciu systemowych narzędzi. Wokół tego właśnie skupiają się kolejne dwie rady…

Zaktualizuj sterowniki USB

Jeśli nic dotąd nie przyniosło skutku i nadal Twój komputer stacjonarny lub laptop nie widzi pendrive, to możesz spróbować zaktualizować sterowniki USB. W tym celu włącz menu Start, wpisz Menedżer urządzeń i kliknij Enter.

Na wyświetlonej liście odszukaj i rozwiń Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i zaktualizuj poszczególne sterowniki klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Aktualizuj sterownik.

Rozwiąż problem ze sterownikiem dysku

W tym samym miejscu, co sterowniki USB (Menedżer urządzeń), znajdziesz także sekcję poświęconą samym dyskom. Rozwiń Dyski lub Stacje dysków i sprawdź, czy przy żadnym punkcie nie znajduje się żółty wykrzyknik informujący o nieprawidłowościach. Jeśli jest, to kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. W ten sposób dotrzesz do komunikatu o błędzie, który możesz przepisać w wyszukiwarce internetowej, aby odnaleźć rozwiązanie problemu.

Dla spokoju ducha możesz też zaktualizować sterowniki dysków, nawet jeśli system nie wykrył problemów z ich działaniem.

Jak naprawić pendrive, którego nie widzi komputer?

Jeżeli żaden komputer z Windows 10 lub Windows 11 nie widzi pendrive, to najprawdopodobniej doszło do jego awarii, a z tą trudno będzie Ci się uporać samodzielnie (chyba że masz tego typu kompetencje). W innym wypadku możesz skorzystać z prawa do naprawy w ramach gwarancji, a jeśli jej okres dobiegł końca, to udać się do serwisu i samodzielnie zlecić naprawę.

W zależności od tego, jak skomplikowana jest ta usterka, i na czym konkretnie Ci zależy, możesz zlecić faktyczną naprawę nośnika albo też samo odzyskanie zapisanych na nim plików.

Komputer widzi, ale nie czyta pendrive – co zrobić?

Zdarza się też, że teoretycznie pecet zarejestrował fakt podłączenia zewnętrznego nośnika i jest on widoczny w Eksploratorze plików, ale nie da się dostać do środka. Co zrobić, gdy komputer widzi pendrive, ale go nie czyta?

Takiej sytuacji często towarzyszy komunikat „Urządzenie USB nie zostało rozpoznane” lub „Wystąpił problem z tym dyskiem”.

Oznacza to najczęściej, że problem leży po stronie oprogramowania, a więc mogą występować błędy w systemie operacyjnym lub sterownikach albo też winna jest konfiguracja nośnika (zastosowany system plików lub podział na partycje).

Jeśli komputer sam proponuje rozwiązanie, czyli wyświetla się komunikat z opcją „Przeskanuj i napraw dysk teraz”, to jak najbardziej warto z tego skorzystać.

komputer nie czyta pendrive

Często system potrafi sam zidentyfikować źródło problemów, a następnie je wyeliminować. Skoro szukasz pomocy, to prawdopodobnie jednak Twoich kłopotów w tak prosty sposób nie udało się rozwiązać. Co w takim razie można i warto zrobić?

Zmień literę partycji

Jeśli komputer nie czyta pendrive, to najlepiej rozpocząć od uruchomienia narzędzia do zarządzania dyskami. Włącz menu Start i korzystając z wyszukiwarki wpisz Zarządzaj dyskami i woluminami, a następnie kliknij Enter. Możesz się tam też dostać włączając Ustawienia, przechodząc do karty System, następnie klikając Pamięć, później Zaawansowane ustawienia magazynu i wreszcie Dyski i woluminy.

Odnajdź tutaj na liście swój pendrive i spróbuj przypisać mu inną literę nośnika (tak, by nie występował konflikt z dyskami lokalnymi). W tym celu przejdź do interesującej Cię partycji i wciśnij Zmień literę dysku i ścieżki, a następnie Zmień lub Dodaj (jeśli nie ma przypisanej litery).

komputer nie czyta pendrive

Sformatuj pendrive

Jeszcze jedną opcją, gdy pendrive widnieje w Eksploratorze plików, ale nie da się go włączyć, jest formatowanie nośnika, przy czym musisz mieć świadomość, że w wyniku tego procesu utracone zostaną wszystkie zapisane pliki. Jeśli bardziej niż na nich zależy Ci na przywróceniu sprawności pendrive, postępuj według następującej instrukcji.

Włącz Eksplorator plików i kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie pendrive, po czym wybierz opcję Formatuj. Wybierz interesujące Cię ustawienia (możesz spróbować różnych) i potwierdź wybór, wciskając przycisk Rozpocznij.

Jeśli zaś nośnik nie jest wyświetlany w Eksploratorze plików, sprawdź czy nie widnieje w narzędziu Zarządzaj dyskami i woluminami (Ustawienia – System – Pamięć – Zaawansowane ustawienia magazynu – Dyski i woluminy). Jeżeli tam jest, wybierz go i wciśnij przycisk Formatuj.

FAQ

Jak sprawdzić, czy pendrive jest uszkodzony?

Podstawowe kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że faktycznie doszło do awarii pendrive, to: próba wpięcia go do innego portu USB, restart komputera, aktualizacja sterowników oraz skorzystanie z narzędzia do zarządzania dyskami i woluminami.

Czy da się naprawić uszkodzony pendrive?

Wszystko zależy od tego, na czym dokładnie polega awaria. Pendrive jednak to urządzenie trudne do naprawy. Znacznie częściej zaoferowana może zostać pomoc w odzyskaniu zapisanych na nim plików.

Co może uszkodzić pendrive?

Największe zagrożenie stanowią: woda, skrajne temperatury oraz upadki z dużej wysokości. Pendrive to urządzenie, które rzadko ulega awarii, dlatego też producenci często obejmują je wieloletnią, a czasem i dożywotnią gwarancją.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.