Search icon

Nowy iPhone SE 4 – miała być Dynamiczna Wyspa, będzie notch. Co jeszcze wiemy?

07.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Nowy iPhone SE 4 – miała być Dynamiczna Wyspa, będzie notch. Co jeszcze wiemy?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Do premiery iPhone SE 4 coraz bliżej, co oznacza, że w sieci pojawiają się kolejne przecieki informujące o specyfikacji nowego taniego iPhone. W przypadku nadchodzącego modelu spodziewaliśmy się powiewu nowoczesności. Przede wszystkim z przodu miał się pojawić wyświetlacz z Dynamiczną Wyspą. Byłoby to nawiązanie do dwóch ostatnich generacji (w iPhone 14 jedynie w wersji Pro i Pro Max). Najwyraźniej Apple ma jednak inne plany.

Czy tak będzie wyglądać iPhone SE 4 gen?

Ostatnie doniesienia na temat wyglądu iPhone SE 4 generacji wskazują, że z tyłu najpewniej otrzymamy tylko pojedynczy aparat fotograficzny (za to jego specyfikacja ma być całkiem dobra). Z informacji przekazanych przez serwis gizmochina.com wynika, również, że z przodu zobaczymy wycięcie (notch) w ekranie.

To rozwiązanie nieco bardziej nowoczesne, niż w poprzednich dwóch generacjach – wtedy pod i nad wyświetlaczem widzieliśmy w końcu ogromnych rozmiarów ramki, a na dole znalazł się nawet przycisk TouchID.

Teraz trzy z czterech ramek wokół wyświetlacza wykonanego przez chiński koncern BOE mają być dość małe. Na górze pozostaje jednak spore wcięcie na kamerkę do selfie i czujniki FaceID.

Szkoda jednak, że oznacza to brak Dynamicznej Wyspy, która miała trafić do najtańszego telefonu Apple.

iPhone SE 4 generacji
iPhone SE 4 generacji (źródło: gizmochina.com)

Przód nawiązuje więc do takich modeli, jak iPhone X, natomiast pleckom najbliżej do iPhone XR. Cóż, skoro schodzący do niedawna z linii produkcyjnej Fiat 500, czy Mini Cooper cieszą się taką popularnością, może i iPhone SE 4. generacji skorzysta z mody na styl retro.

Specyfikacja iPhone SE 4

Wszystkie informacje na temat iPhone SE 4. generacji zobaczymy prawdopodobnie dopiero w momencie premiery. Tej natomiast spodziewamy się dopiero w 2025 roku. Na pewno powiewem nowoczesności będzie obecność złącza USB typu C, jak w najnowszych iPhone 15.

W sieci znajdziemy informacje na temat specyfikacji tylnego aparatu. Ma mieć matrycę 48 MP – to sensor znany z podstawowego iPhone 15. Parametry wyświetlacz przypominają natomiast iPhone 14 – przekątna to 6,1″, a częstotliwość odświeżania wyniesie 60 Hz. Obecność panelu OLED (dotychczas iPhone SE z 2022 roku miał wyświetlacz LCD) to dobra wiadomość.

Możliwe, że kolejny iPhone SE nie będzie miał już suwaka powiadomień. W jego miejsce może natomiast trafić wielofunkcyjny przycisk.

iPhone SE 4 generacji
iPhone SE 4 generacji (źródło: gizmochina.com)

Apple iPhone SE 4 generacji będzie nowoczesny… dla posiadaczy starszej wersji

W porównaniu z innymi iPhone, czy smartfonami z Androidem specyfikacja iPhone SE 4 gen wygląda niezbyt atrakcyjnie. Jeżeli jednak porównamy telefon z tym, co oferuje iPhone SE 3 generacji – zmienia się niemal wszystko. Od wielkości i jakości ekranu, przez lepszy aparat, aż po (mimo wszystko…) bardziej nowoczesny wygląd. Czy będzie to wystarczająco dużo, aby telefon sprzedał się dobrze? Czas pokaże.

Kiedy premiera iPhone SE 4?

Znając harmonogram Apple, nowy iPhone SE powinien pojawić się na rynku już po premierze iPhone 16. Ta zaplanowana jest na jesień 2024 roku.

Prawdopodobna data premiery iPhone SE 4 generacji to wiosna 2025 roku.

Póki co nie ma zbyt wielu oficjalnych doniesień na temat specyfikacji iPhone SE. Możemy się jednak spodziewać całkiem dobrego procesora i wydajności zbliżonej do podstawowego iPhone 14 lub iPhone 15.

Co to jest iPhone SE?

Apple iPhone SE to propozycja dla osób, które szukają nieco tańszego smartfona z systemem iOS. Zwykle jest znacznie mniejszy, niż pozostałe telefony Apple. Mamy też połączenie komponentów najnowszych z tymi nieco starszymi. Przede wszystkim, iPhone SE „pakowany” jest do nieco starszej obudowy. Można przez to uznać, że pod względem wyglądu nieco odstaje od najnowszych, ale też znacznie droższych smartfonów Apple.

iPhone SE doczekał się już trzech generacji. Najnowsza pochodzi z 2022 roku, oferuje ekran o przekątnej 4,7″, a wymiary to zaledwie 138.4 x 67.3 x 7.3 mm. Aluminiowa ramka i szklana obudowa skrywają mocne podzespoły – procesor Apple A15 Bionic (5 nm) z taktowaniem do 3,22 GHz.

Najtańszy iPhone to gratka dla zwolenników kompaktowych telefonów. Trzeba tylko zaakceptować wysoką cenę i „styl retro”.

Cena wynosząca od około 2500 złotych za smartfon z 4 GB RAM, czy ekranem mającym rozdzielczość niewiele wyższą od HD – trzeba przyznać, że to sporo. Najwyraźniej Apple znajduje jednak klientów i na ten model. Możemy więc przyznać, że to całkiem ciekawe uzupełnienie oferty.

iPhone SE 3 z 2022 roku
iPhone SE 3 z 2022 roku

Pierwsza generacja iPhone SE pojawiła się na rynku w 2016 roku. Wtedy Apple użyło obudowy niemal identycznej, jak w o trzy lata starszym modelu – iPhone 5S. iPhone SE 2-giej generacji ma natomiast obudowę znaną z iPhone 8. To model z 2017 roku. Takie same kształty i rozmiar ma również ostatnia generacja taniego iPhone SE 3 gen.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.