Kolaż zdjęć – programy do łączenia fotografii online i w aplikacji

01.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Kolaż zdjęć – programy do łączenia fotografii online i w aplikacji
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kolaże są powszechnie używane głównie w mediach społecznościowych. Dzięki nim można w prosty sposób pokazać wiele wspomnień i emocji na jednym obrazie. Warto wiedzieć, że kolaż zdjęć to coś więcej niż tylko fotografie ułożone obok siebie. Aby wyglądał zachwycająco, warto skorzystać z różnych programów i aplikacji, które w tym pomogą. Sprawdźmy, z których warto skorzystać.

Czym jest kolaż zdjęć?

Kolaż artystyczny to technika, która została opracowana przez artystów pochodzenia francuskiego. Polega na stworzeniu dzieła z różnego rodzaju materiałów oraz tworzyw.

Często wykorzystuje się tutaj fragmenty zdjęć, drobne przedmioty czy wycinki tkanin. Po połączeniu różnych elementów, powstaje całkowicie nowe dzieło.

W przypadku fotografii, kolaż ze zdjęć to po prostu metoda ukazania wielu wspomnień lub zdarzeń z życia, najczęściej z jednego okresu. Łączenie ich oraz układanie w jeden spójny obraz jest dla wielu osób przyjemną rozrywką, a co więcej, może być też świetnym prezentem dla bliskich osób. Wiesz już, jak wygląda kolaż. W jaki sposób go zrobić?

Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Zastanawiasz się, jak zrobić fotokolaż? Jest to całkiem proste! Możesz skorzystać z manualnych technik, takich jak np. scrapbooking i samodzielnie wyklejać oraz podpisywać wybrane zdjęcia, połączone w ciekawą kompozycję. Jednak jeśli nie jesteś wielbicielem wycinanek, zawsze możesz skorzystać z edytorów zdjęć i zrobić kolaż online.

kolaże ze zdjęć

Istnieje mnóstwo różnych aplikacji oraz programów, które pozwalają na skorzystanie z gotowych szablonów, czcionek oraz dodatkowych elementów, które razem tworzą ciekawe zestawienie, które można dodać np. na swój profil w social mediach. Jedyne, czego potrzeba, to kilka zdjęć oraz odrobiny motywacji. Nie musisz mieć dużej wiedzy ani zdolności graficznych.

Większość programów jest intuicyjna – kolaż ze zdjęć online może powstać dzięki nim w kilka minut. Możesz wybrać z góry określone rozmieszczenie elementów lub samodzielnie stworzyć obraz na prostej siatce. Połączysz w ten sposób kilka, a nawet kilkanaście obrazów. W wielu programach są opcje dodatkowe, które pozwalają na spersonalizowanie wyglądu powstałego kolażu, np. odstępy między zdjęciami, ramki, tła lub filtry.

Bezpłatne fotokolaże online

Aby wykonać kolaż zdjęć online warto skorzystać z aplikacji webowych. Jedną z najpopularniejszych jest Canva. W darmowej wersji bez problemu pozwala na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kompozycji w łatwy sposób. Program oferuje gotowe wzory, które są dostosowane do wszelkich najnowszych trendów na Instagramie czy Facebooku. Można też sprawdzić przykładowe kolaże zdjęć, aby się czymś zainspirować.

Canva - program do robienia kolaży

Jak zrobić kolaż zdjęć w Canvie?

  1. Zarejestruj się w serwisie lub zaloguj przy pomocy adresu e-mail, konta Google lub profilu na Facebooku.
  2. Wyszukaj hasło “kolaż zdjęć”, aby rozpocząć swój projekt.
  3. Wybierz szablon, który odpowiada Twoim potrzebom – w Canvie znajdziesz mnóstwo różnych motywów, schematów kolorystycznych i stylów.
  4. Spersonalizuj swój projekt – możesz dowolnie zmieniać czcionki lub kolory, przesłać własne zdjęcia lub skorzystać z dostępnych w bazie.
  5. Przygotowany kolaż cyfrowy możesz zapisać w formacie JPG lub PNG albo udostępnić go na Facebooku, Pintereście, Instagramie i innych.
kolaż zdjęć w Canva

Inne programy do fotokolażu

Oprócz Canvy, warto sprawdzić też inne aplikacje webowe. Popularny program do łączenia zdjęć to między innymi BeFunky. Dzięki niemu możesz zaprojektować ciekawe kolaże zdjęć. Program pozwala między innymi na skorzystanie z różnych szablonów, jak i na ich edycję.

kolaż ze zdjęć w programie BeFunky

Kolejny, warty polecenia program do kolaży to Photo Collage Maker. Pozwala on nie tylko stworzyć efektowne kompozycje z fotografii, ale też zaprosić do ich edycji swoich znajomych lub członków rodziny. W ten sposób może powstać bogaty we wspomnienia i emocje kolaż cyfrowy.

program do tworzenia kolaży - Photo Collage Maker

Warto też zwrócić uwagę na inne programy, takie jak chociażby Adobe Express, w którym dostępne są wszystkie niezbędne narzędzia do zaprojektowania idealnego kolażu. Interesująco prezentuje się również PicMonkey, aplikacja webowa oferująca wiele przydatnych funkcji, np. zmiana tła, wielkości zdjęć, dodatkowe efekty, tekstury, grafiki itd.

Powyższe aplikacje dostępne są w języku angielskim. Jeśli interesuje Cię program do robienia kolaży ze zdjęć po polsku, za darmo, przypaść do gustu może Ci Fotoram!O. Zapewnia szeroki wybór szablonów, różnokolorowe tła, czcionki oraz cliparty.

kolaż fotograficzny w programie Fotoram!O

Darmowe programy do robienia kolaży ze zdjęć

Jeśli interesuje Cię program do kolażu zdjęć offline, który możesz pobrać na swój komputer lub laptop i korzystać z niego, gdy nie masz dostępu do Internetu, poniżej znajdziesz kilka propozycji. Oczywiście możliwe jest wykonywanie mozaiki fotografii w GIMP-ie lub Photoshopie, jednak potrzeba do tego odrobinę wprawy oraz wiedzy. Poniższe programy są łatwe w obsłudze i nie powinny nikomu sprawić problemów.

Shape Collage

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kolaż zdjęć na komputerze, Shape Collage będzie doskonałym rozwiązaniem. Po wybraniu grupy zdjęć można ułożyć je w dowolnie wybrany kształt i dodać podpisy. Program oferuje też możliwość zmiany koloru tła, rozmiaru i barwy ramek, a także jakości obrazów. Gotowy kolaż fotograficzny możesz zapisać w formatach JPG, PNG oraz PSD.

CollageIt Free Edition

Kolejne darmowe narzędzie do tworzenia kolaży ze zdjęć to CollageIt Free Edition. Jego obsługa jest bardzo prosta. Ten program do sklejania zdjęć jest wyposażony w intuicyjnego kreatora, dzięki któremu stworzysz kolaż w 3 krokach. Najpierw musisz wybrać fotografie, następnie dostosować ich wygląd, a na końcu zapisać w formacie BMP, GIF, JPG, PNG lub TIFF.

Magic Collage

Magic Collage to darmowy program do kolażu zdjęć. Tak jak i poprzednie jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala wykonać mozaikę stworzoną z dziesiątek, a nawet setek zdjęć. Aplikacja oferuje możliwość zapisania pliku w formacie PSD, co pozwala na jego dalszą obróbkę w Adobe Photoshop oraz GIMP-ie.

Jak zrobić kolaż zdjęć na telefonie?

Mnóstwo osób do robienia zdjęć wykorzystuje swoje smartfony. Pozwalają one na wykonanie wysokiej jakości fotografii, które następnie można połączyć w jedną mozaikę. Jak zrobić kolaż ze zdjęć na telefonie? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych aplikacji.

GridArt

kolaż ze zdjęć na telefonie w programie gridart

GridArt to aplikacja do tworzenia kolaży zdjęć. Wystarczy wybrać kilka fotografii ze swojej galerii, a program natychmiast je połączy. Możesz wybrać układ, który Ci się najbardziej podoba, edytować obraz i udekorować go różnymi filtrami, naklejkami, tekstami i nie tylko.

InCollage

InCollage - kolaż na telefonie

Ta aplikacja do kolażu zdjęć pozwala połączyć w jedno dzieło do 20 fotografii. Oferuje wiele darmowych opcji, w tym ponad 300 układów ramek lub siatek, tła, naklejki oraz czcionki. Wystarczy tylko wybrać zdjęcia, dodać teksty i zapisać lub udostępnić swoim znajomym. To doskonała aplikacja dla osób, które zastanawiają się, jak zrobić kolaż na FB, Instagrama i inne serwisy.

PicCollage

aplikacja do kolażu zdjęć PicCollage

Fotograficzny kolaż można również wykonać z PicCollage. Aplikacja jest darmowa i oferuje mnóstwo szablonów, układów, ramek i naklejek. Daje także możliwość samodzielnego zaprojektowania kolażu oraz rysowania odręcznie na powstałej mozaice, co pozwala podkreślić dodatkowo swoją kreatywność.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.