Search icon

Kod PIN w Messengerze i Bezpieczna Pamięć – czym są nowe funkcje komunikatora?

07.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Kod PIN w Messengerze i Bezpieczna Pamięć – czym są nowe funkcje komunikatora?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kilka miesięcy temu Meta, czyli właściciel m.in. Facebooka, Instagrama i komunikatora Messenger, wprowadziła nowy sposób szyfrowania wiadomości w komunikatorze. W związku z tym treści przesyłane w ten sposób są lepiej chronione. Jednym z efektów zmiany jest jednak konieczność ustawienia kodu PIN w Messenger, co musi zrobić sam użytkownik.

Kod PIN w Messenger

Użytkownicy komunikatora Mety zostali poproszeni o ustawienie kodu PIN w Messenger. Jest to wprost powiązane z nowym sposobem szyfrowania danych – Meta wprowadziła tę zmianę jeszcze pod koniec 2023 roku. Obecnie Facebook Messenger stosuje bardzo bezpieczny sposób szyfrowania informacji, który nazywany jest „end-to-end”. Wiadomości i historia czatów mogą być więc przechowywane nie na serwerach Messengera, a w aplikacji – przez samych użytkowników. Możemy też wybrać opcję, aby móc w przyszłości przenosić historię czatów na inne urządzenia. Wymaga to właśnie dodatkowego zabezpieczenia – 6-cyfrowego kodu PIN.

Kod PIN w Messenger, znany tylko właścicielowi konta, pozwala ochronić historię czatów przed dostępem niepowołanych osób.

Właśnie to jest powodem, dla którego Meta prosi o ustawienie kodu PIN w Messenger. Całe zadanie nie jest dla użytkownika zbyt trudne i wymaga przejścia przez kilka kroków.

Kod PIN w Messenger zabezpieczy historię czatów

Nie będziemy jednak musieli zbyt często wykorzystywać naszego kodu PIN do Messengera. Przyda się bowiem tylko w sytuacji, gdy chcemy zainstalować aplikację komunikatora na nowym urządzeniu – na przykład jeśli zmienimy smartfon na nowy.

Kod PIN w Messenger to nie jedyny sposób ochrony danych w komunikatorze

Po aktualizacji aplikacji komunikatora użytkownicy dostali wybór. Jedną z opcji jest ustawienie 6-cyfrowego kodu PIN w Messenger, co pozwoli łatwo przenieść historię czatów na nowe sprzęty. Możemy również po prostu zachować czaty jedynie w pamięci swojego smartfona – wtedy ustawienie kodu PIN w Messenger nie jest potrzebne. Ostatnia opcja to zachowanie historii w chmurze (iCloud lub Dysk Google).

Nowa funkcja nazywa się „Bezpieczna pamięć„.

Jak do niej przejść, aby zmienić ustawienia, czy zresetować kod PIN? Otwieramy aplikację Messenger i przechodzimy do ustawień (ikona koła zębatego w prawym, górnym rogu ekranu). Tu wybieramy zakładkę „Prywatność i bezpieczeństwo„. W menu „Zabezpieczenia” wchodzimy do „W pełni szyfrowane czaty„. Wybieramy pierwszą opcję „Pamięć wiadomości”. Interesujące nas opcje znajdziemy w sekcji „Metody zabezpieczeń„.

Jak ustawić kod PIN w Messenger?

Cały proces składa się z kilku kroków. Zaczyna się na ekranie „Skonfiguruj sposób dostępu do historii czatu”:

  1. Wybieramy opcję „Utwórz kod PIN”
  2. Wpisujemy 6-cyfrowy kod PIN
  3. Powtarzamy 6-cyfrowy kod PIN
Kod PIN w Messenger
Kod PIN w Messenger – dodatkowe zabezpieczenie naszej historii czatów.

Zatwierdzamy działanie i gotowe – mamy już możliwość pobrania historii czatów z Messengera na innych urządzeniach.

W ustawieniach aplikacji komunikatora mamy też dostęp do zmiany numeru PIN, czy wyboru innego sposobu przechowywania historii czatów.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.