Search icon

Koalicja VOD chce zmiany przepisów i skutecznej walki z piractwem w Unii Europejskiej

21.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Koalicja VOD chce zmiany przepisów i skutecznej walki z piractwem w Unii Europejskiej
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Platformy VOD, nadawcy i podobne serwisy zrzeszyło się w ramach Europejskiej Koalicji VOD. Ponad 100 podmiotów związanych z VOD walczy z piractwem, a przynajmniej taki ma plan. Jakie są ich postulaty i kiedy mają szansę na wejście w życie?

Europejska Koalicja VOD

Europejską Koalicję VOD tworzy aż 108 podmiotów. Są wśród nich serwis Netflix, TVN Warner Bros, Sky, Paramount Global, Viaplay, Canal+, Discovery+, Eurosport, Premier League, polska Ekstraklasa, polska Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji i wiele innych firm i instytucji. Zrzeszenie łączy więc podmioty, które chcą ograniczyć piractwo. Wszystkie mają w tym swój interes. Ograniczenie piractwa spowoduje, że więcej osób sięgnie do legalnych źródeł i tam obejrzy seriale, filmy, sport i inne produkcje.

VOD walczy z piractwem od wielu lat, a Europejska Koalicja ma to ułatwić.

Gdy każda platforma VOD walczy z piractwem osobno, a często musi robić to na wielu rynkach z osobna, działanie takie jest mało skuteczne. Z tego względu Europejska Koalicja VOD chce ujednolicenia przepisów.

Co proponuje Europejska Koalicja VOD w walce z piractwem?

Postulaty Europejskiej Koalicji VOD są dość jasne i ciężko ich nie zrozumieć. Przede wszystkim zależy jej na sprawieniu, by w całej Unii Europejskiej przepisy były jednolite. Obecnie tylko w niektórych państwach prawodawca przewidział też narzędzia pozwalające serwisowi VOD walczyć z piractwem. Do takich krajów w ramach Unii Europejskiej należą dziś m.in. Niemcy, a także Polska. Europejska Koalicja VOD chce, aby rozwiązania zostały wykorzystane również w przepisach obowiązujących w innych krajach UE.

Komisja Europejska zapowiedziała już rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie. Dostawcy VOD zarzucają jej jednak zbyt wolne działania lub ich brak.

Na terenie Unii Europejskiej powinien zatem powstać prosty sposób blokowania pirackich dostawców nielegalnych treści. Obecnie biurokracja w UE znacznie utrudnia ten proces. Platformy VOD walcząc z piractwem chcą, aby wskazane przez nich strony były usuwane lub blokowane od razu po zgłoszeniu naruszenia praw.

W celu przyspieszenia prac nad nowymi regulacjami prawnymi, Europejska Koalicja VOD ma konkretny plan. Wymaga od Komisji Europejskiej, aby ta przedstawiła konkretny harmonogram z terminami działań i zmian przepisów. Dzięki temu proces miałby przebiec jak najsprawniej.

Europejska Koalicja VOD walczy z piractwem

Nielegalna telewizja IPTV w Internecie ma wielu fanów

Pirackie treści zwykle pojawiają się w serwisach IPTV. Z różnych raportów możemy dowiedzieć się, że z takich pirackich usług korzysta między 1,5 a 2 milionów użytkowników w Unii Europejskiej i UK. Z tego względu serwisy VOD i dostawcy treści stracili ponad 3 miliardy euro (dane dla 2021 roku). W tym czasie piraci zarobili nieco ponad 1 miliard euro. Około 1,5 procent użytkowników nielegalnych platform IPTV stanowią Polacy.

O niewystarczająco stanowczą walkę z dostawcami pirackich treści oskarżane są takie kraje, jak Niemcy, Czechy i Cypr. W dużej mierze chodzi o udostępnianie relacji sportowych (np. piłkarskich lig oraz innych sportów, do których dostęp zwykle jest płatny). Nieco lepiej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, czy Hiszpanii.

Zobacz, gdzie oglądać legalnie za darmo:
darmowe seriale online
Seriale online za darmo. Legalne strony z darmowymi serialami

Dlaczego piractwo jest dziś tak popularne?

Niemal wraz z pojawieniem się filmów i seriali, możliwe stało się także ich nielegalne oglądanie. W dobie magnetowidów i odtwarzaczy płyt z filmami użytkownicy mieli możliwość zakupu nielegalnych kaset VHS lub płyt DVD. Oglądane w ten sposób filmy były po prostu tańsze. Nie było to jednak jedyną zaletą korzystania z „piratów”. Dzięki nielegalnym kopiom odbiorcy mogli cieszyć się możliwością obejrzenia treści, które nie były dostępne w legalnym obrocie.

piractwo

Wszystko zmieniło się w momencie popularyzacji dostępu do Internetu. Wtedy nie tylko otrzymaliśmy dostęp do naprawdę ogromnej bazy filmów, seriali, czy transmisji sportowych. Pojawiła się też opcja dość łatwego znalezienia nielegalnej, zwykle darmowej kopii treści. Możliwe było pobranie jej na dysk komputera lub oglądanie w playerze online. Wciąż wymagało to jednak pewnej wiedzy. Dziś sprawa jest bardzo prosta, a wszystko dzięki popularyzacji telewizorów smart i przystawek do telewizorów. Każdy użytkownik nowoczesnego sprzętu może dzięki nim znaleźć pirackie treści i uruchomić je kilkoma kliknięciami.

Dlaczego warto oglądać treści VOD z legalnych źródeł?

Rynek VOD walczy z piractwem i nie ma co się temu dziwić. Możemy wesprzeć ich w tych działaniach. To proste, wystarczy zrezygnować z nielegalnych transmisji i pirackich kopii filmów i seriali. Zamiast tego, zwykle za niewielką opłatą, możemy uruchomić treść z legalnego źródła. Otrzymamy wtedy dostęp do serialu, filmu lub sportu w wysokiej jakości, często z polskim lektorem, dubbingiem lub komentarzem.

wirus komputerowy - objawy
Korzystanie z nielegalnych serwisów z filmami to spore ryzyko utraty danych i zawirusowania komputera.

Warto wiedzieć, że odwiedzanie podejrzanych stron z pirackimi streamami lub plikami do pobrania jest też sporym ryzykiem. Poza koniecznością oglądania zwykle niezweryfikowanych reklam nierzetelnych reklamodawców, możemy być wtedy narażeni na działanie złośliwego oprogramowania. Wirusy, trojany, możliwość przejęcia danych z naszego komputera lub smartfona – to tylko niektóre ryzyka podczas oglądania treści w IPTV. Zdecydowanie warto więc korzystać z legalnych źródeł. Dostęp do platform VOD jest dziś bardzo powszechny, a jego ceny są atrakcyjne. Zwykle już za 20-30 złotych miesięcznie możemy cieszyć się dostępem do dużej bazy filmów i seriali.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
VOD
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.