Klonowanie dysku HDD na SSD – poradnik krok po kroku
Modernizacja pamięci wewnętrznej komputera często oznacza przeniesienie systemu na inny dysk. W poniższym tekście polecamy najlepsze narzędzia do klonowania dysków oraz opisujemy, jak wykonać klonowanie dysku HDD na SSD.
- Przeniesienie systemu z HDD na SSD
- Klonowanie dysku czy kopia zapasowa?
- Najlepsze narzędzia do klonowania dysków
- Jak przenieść system na inny dysk?
Przeniesienie systemu z HDD na SSD
Najpopularniejszą metodą na to, aby przenieść system na inny dysk, jest tak zwane klonowanie dysku systemowego.
Proces ten polega na kopiowaniu całej zawartości jednego dysku twardego (lub partycji) na drugi 1:1. Dzięki temu możemy uruchomić system operacyjny z nośnika docelowego.
W jakiej sytuacji przydaje się ta czynność? Na przykład wtedy, gdy kupiliśmy dysk SSD i chcemy na niego skopiować zawartość naszego starego HDD, aby od razu móc na nim działać. Dyski klonuje się również na wszelki wypadek, w razie awarii głównego nośnika, aby móc wznowić pracę bez przestoju.
Przesiadka z dysku HDD na SSD niesie ze sobą również dodatkowe korzyści w postaci lepszej wydajności, cichszej pracy oraz większej żywotności i mniejszego poboru mocy.
Klonowanie dysku czy kopia zapasowa?
Klonowanie i tworzenie kopii zapasowej (tzw. backup) są często ze sobą mylone, głównie dlatego, że efekt końcowy tych procesów jest podobny. Po wykonaniu tych czynności otrzymujemy kopię zawartości dysku twardego, w tym pliki, zainstalowane programy, informacje o tzw. Master Boot Record i tabeli alokacji plików. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
Kopia zapasowa to nic innego jak obraz dysku, a więc plik skompresowany, po którego przeniesieniu na inny nośnik należy skorzystać z oprogramowania do odczytywania kopii zapasowych, aby wydobyć z niego cały system bądź partycję lub część wybranych danych. Czynność ta jest bardziej czasochłonna niż klonowanie.
Klonowanie systemu polega na tworzeniu identycznej kopii dysku twardego, która jest nieskompresowana i może być natychmiastowo przeniesiona na inny nośnik. Ten proces jest znacznie szybszy, a co więcej, w przypadku awarii głównego dysku, sklonowany system pozwala na natychmiastowe wznowienie pracy.
Warto podkreślić, że klonowanie to kopia dysku 1 do 1 (lub partycji) i nie możemy w ten sposób przenosić mniejszych porcji danych z nośnika. Transferujemy w ten sposób zawsze cały dysk lub przynajmniej jedną całą partycję.
Typy klonowania
Klonować możemy na kilka sposobów, między innymi:
- cały dysk (wszystkie partycje),
- partycję systemową,
- pojedynczą partycję lub wybrane partycje z danymi.
Najlepsze narzędzia do klonowania dysków
Migracja systemu z HDD na SSD wymaga specjalnego oprogramowania do klonowania. Znaczna część narzędzi tego typu jest płatna, ale istnieje również sporo aplikacji, które są całkowicie darmowe lub mają swoje bezpłatne wersje. Do najlepszych programów do klonowania zaliczamy między innymi:
Macrium Reflect Free
Świetne darmowe, wielozadaniowe narzędzie, którego jedną z głównych funkcji jest klonowanie systemu. Wszystkie niezbędne opcje do użytku osobistego są zawarte w bezpłatnej wersji aplikacji. Macrium Reflect Free wyróżnia się schludnym, nowoczesnym wyglądem i prostotą obsługi. Kreator klonowania jest bardzo prosty w obsłudze. Ponadto program pozwala przenosić system bez powielania pustej przestrzeni (tzw. inteligentna kopia sektora) lub umożliwia wykonanie kryminalistycznej kopii sektora (np. by użyć danych z dysku jako dowodu sądowego). Z kolei dzięki opcji SSD Trim można przyspieszyć proces klonowania i zoptymalizować użycie przestrzeni w nowym dysku.
EaseUS Todo Backup Free
Bezpłatny i łatwy w obsłudze oraz bogaty w opcje program do klonowania dysku systemowego. Można dzięki niemu sklonować cały dysk lub pojedynczą partycję – z danymi lub systemową. Aplikacja odznacza się nowoczesnym interfejsem i prostotą obsługi. Ponadto EaseUS Todo Backup Free oferuje szereg opcji wykonywania kopii zapasowych, a także pozwala za darmo przetestować część płatnych planów.
Clonezilla
Darmowe narzędzie do klonowania, które również spełnia doskonale swoją funkcję, ale jest nieco trudniejsze w obsłudze. Aby skorzystać z Clonezilli, trzeba na początku stworzyć nośnik rozruchowy (USB lub DVD), po użyciu którego program przeprowadzi nas przez proces klonowania. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku Clonezilli, dysk docelowy musi mieć przynajmniej taką samą pojemność, co źródłowy.
AOMEI Backupper Standard
Kolejny dobry wybór, jeśli chodzi o program do klonowania Windowsa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że darmowa, standardowa edycja umożliwia tylko przenoszenie danych, a nie systemu (tu potrzebna jest wersja Professional). Ponadto AOMEI Backupper Standard pozwala jedynie na przeniesienie Windowsa, jeśli typ partycji jest ten sam w obydwu dyskach (Master Boot Record – MBR lub GUID Partition Table – GPT). Ograniczenie to nie istnieje przy wyższej edycji programu. Oprócz opcji klonowania, AOMEI Backupper pozwala również tworzyć kopie zapasowe.
Jak przenieść system na inny dysk?
Przy przesiadce z HDD na SSD, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nasz dysk twardy nie ma uszkodzonych sektorów. Zaleca się do tego celu programy w rodzaju HDD Regenerator, Flobo Hard Disk Repair lub HDDScan.
Po drugie, warto uprzątnać z dysku źródłowego śmieci, np. za pomocą systemowego narzędzia „Oczyszczanie dysku” w Windows 10. W przypadku laptopa, który ma tylko jedną zatokę na dysk – zaopatrzyć się w przejściówkę USB SATA.
Poniżej opiszemy, jak przenieść Windowsa na inny dysk przy użyciu dedykowanej aplikacji – Macrium Reflect Free.
Należy ją pobrać z oficjalnej strony, wybierając wersję „Reflect 8 Free Commercial”, następnie klikając na „Download Free” i korzystając z opcji „I need a personal free license”, aby potwierdzić, że program wykorzystamy do użytku osobistego.
Przy instalowaniu programu również trzeba zaznaczyć w kreatorze konfiguracji opcję „użytek własny” oraz „to oprogramowanie jest instalowane wyłącznie do użytku osobistego”. Następnie, aby wykonać klonowanie dysku systemowego, należy wykonać następujące kroki:
- Podepnij nowy dysk, na który chcesz przenieść sklonowany system.
- Uruchom Macrium Reflect Free
- Wybierz dysk (lub partycję), z którego chcesz sklonować dane.
- Wybierz opcję „Sklonuj ten dysk”, która znajduje się tuż pod widokiem wszystkich partycji dysku źródłowego.
- Pojawi się okno, w którym należy wybrać dysk docelowy, korzystając z opcji „Wybierz dysk, na który chcesz sklonować…”. Kliknij na podpięty uprzednio dysk.
- Wybierz opcję „Dalej” lub „Zakończ”.
- Rozpocznie się proces klonowania (o ile jest wystarczająco miejsca na dysku docelowym), którego czas jest zależny od prędkości nośnika źródłowego i docelowego. Może on trwać nawet do kilkunastu godzin w przypadku całościowego klonowania całego, dużego dysku.
- Gotowe! Możesz już korzystać z danych i systemu na nowym dysku.
Warto pamiętać, że gdy partycja źródłowa jest większa niż partycja docelowa, zostanie domyślnie użyta inteligentna kopia sektora, czyli przeniesienie danych z pominięciem pustej przestrzeni.
Może Cię zainteresować:
- Jak zrobić bootowalny pendrive z Windows 10?
- Tryb awaryjny w Windows 10 – jak go włączyć?
- Chrome OS – co to jest?
- Klawiatura w laptopie nie działa? Oto możliwe przyczyny
- Jak zainstalować dysk SSD w komputerze i laptopie? Poradnik
- Optymalizacja dysku SSD – jak ją przeprowadzić?
- Jak włączyć BIOS? Poradnik krok po kroku