Cyfrowy nomada, czyli kto? Jakie są zalety, wady i mity tego stylu życia i pracy?
W Twojej głowie nie raz pojawiła się myśl, by rzucić wszystko i zmienić monotonny widok za oknem na coś bardziej ekscytującego? Zwiedzanie ciekawych zakątków świata przy jednoczesnej pracy zdalnej, to z pewnością kusząca perspektywa. Oprócz oczywistych zalet takiego stylu życia mogą pojawić się jednak pewne wyzwania. Co oferuje cyfrowy nomadyzm i co się z nim wiąże? Oto najważniejsze informacje.
- Kim są cyfrowi nomadzi?
- W jakich zawodach można spotkać cyfrowego nomadę?
- Praca zdalna i hybrydowa oraz workation – czym różnią się te pojęcia?
- Mity związane z pracą digital nomads
- Czy cyfrowy nomadyzm to przyszłość?
- Alternatywne źródła energii, czyli niezależność energetyczna cyfrowego nomada
Kim są cyfrowi nomadzi?
Najkrócej można powiedzieć, że cyfrowi nomadzi to osoby, które łączą podróżowanie z pracą zdalną. W większości przypadków wykonują one wolny zawód i pozyskują klientów i zlecenia przy pomocy networkingu oraz Internetu.
Wokół cyfrowego nomadyzmu pojawiła się cała filozofia i nic dziwnego, gdyż jest to bardzo istotny trend społeczny. Dla wielu osób oznacza to życie w duchu minimalizmu, przy pełnej swobodzie, niezależności i mobilności. Co więcej, cyfrowy nomada bardziej od rzeczy materialnych ceni zdobyte doświadczenia.
W jakich zawodach można spotkać cyfrowego nomadę?
Treści i usługi wirtualne zyskują z roku na rok coraz większą popularność. To właśnie w branżach, które są z nimi powiązane, można najczęściej spotkać digital nomads.
Cyfrowi nomadzi – zawody, które są wykonywane najczęściej:
- tworzenie stron internetowych i aplikacji, programowanie,
- pozycjonowanie stron,
- copywriting, redakcja i korekta tekstów,
- grafika i animacja,
- fotografia,
- obsługa social mediów oraz kampanii reklamowych,
- obsługa klienta, tzw. wirtualna asysta,
- nauczanie języków obcych,
- projektowanie UX,
- blogowanie,
- e-commerce (sklepy online).
Jak widać, cyfrowy nomada nie potrzebuje do wykonywania swojego zawodu biura w konkretnej lokalizacji. Najważniejszą rzeczą, która jest mu potrzebna, to dostęp do Internetu i prądu.
Praca zdalna i hybrydowa oraz workation – czym różnią się te pojęcia?
Zastanawiając się nad zmianą stylu życia na cyfrowy nomadyzm, warto wiedzieć, czym dokładnie są pojęcia takie, jak praca zdalna, hybrydowa oraz workation:
- Praca zdalna – jest to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika oraz uzgodnionym z pracodawcą (zgodnie z nowelizacją w Kodeksie Pracy). W szczególnych okolicznościach może być realizowana także na wniosek pracownika.
- Praca hybrydowa – jest to model, w którym łączy się pracę zdalną ze stacjonarną w biurze. Często w takim systemie pracownicy wykonują swoje obowiązki np. 3 dni w tygodniu w biurze i 2 w domu.
- Workation – z angielskiego to tzw. “praco-wakacje”, czyli sposób na połączenie pracy zdalnej z odpoczynkiem (niezależnie od tego, czy będzie to w Bieszczadach, czy na Bali). Zapewnia to sporą elastyczność – możesz nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca, a przy okazji odpoczywać w urokliwym otoczeniu. Oczywiście nie w każdym zawodzie będzie to możliwe.
Mity związane z pracą digital nomads
Współcześni nomadzi łączą pracę z podróżowaniem, co dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. Nic dziwnego, bo taki styl życia ma sporo zalet – możliwość pracy w dowolnym miejscu oraz zgodnie z własnym, ustalonym harmonogramem, większa kontrola nad swoją pracą, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, a także możliwość zwiedzania świata, przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy. Warto również wspomnieć o zwiększonej kreatywności i produktywności oraz zdobywaniu nowych doświadczeń, które rozwijają osobiście i zawodowo.
Niestety, są też pewne kwestie, z którymi borykają się cyfrowi nomadzi. Praca nawet z najpiękniejszego miejsca na Ziemi może mieć swoje wady:
- brak stabilności – w przypadku osób, które często przeprowadzają się do nowych lokalizacji, problemem może być poczucie samotności i problem z nawiązywaniem stałych relacji, zarówno osobistych, jak i zawodowych,
- niepewność – brak stałego dochodu lub gwarantowanego źródła pracy może być bardzo stresujące,
- brak ustalonej rutyny – dla niektórych osób luźny harmonogram dnia może powodować trudności z motywacją i stanowić duże wyzwanie,
- trudności techniczne – miejscem do pracy cyfrowego nomada są często kawiarnie lub inne, nieprzystosowane do pracy lokalizacje, co nie zawsze jest komfortowe. To jednak nie wszystko – konieczny jest niezawodny dostęp do Internetu i źródeł zasilania,
- biurokracja – trzeba mieć zawsze aktualne informacje o tym, jak dokładnie wygląda opieka medyczna, ubezpieczenie, podatki i inne kwestie.
Chcąc zostać cyfrowym nomadą, warto wiedzieć, że niezbędna jest umiejętność dobrego zarządzania własnym czasem, mobilizacji, samodyscypliny oraz organizacji. Bez tego ciężko jest zachować work-life balance i sprawić, by taki tryb życia stał się satysfakcjonujący.
Czy cyfrowy nomadyzm to przyszłość?
Cyfrowy nomadyzm to trend, który z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Bez wątpienia wpływ na to miała pandemia COVID-19, ponieważ wiele osób musiało wówczas przejść na pracę zdalną i odkryło zalety tego modelu. Istotny w tej kwestii jest również postępujący rozwój technologii i cyfryzacji gospodarki.
Na rosnącą popularność tego stylu życia wskazują powstające nowe miejsca coworkingowe, jak i colivingowe, a także specjalne konferencje, takie jak Nomad Cruise czy Running Remote Conference. Warto tutaj wspomnieć również o firmach (np. Jobbatical), które oferują usługi skierowane do cyfrowych nomadów, łączące podróżujące osoby z organizacjami zapewniającymi krótko- i długoterminowe zatrudnienie.
Ciekawie prezentują się również wyniki badań przeprowadzone w ubiegłym roku przez serwis Pracuj.pl. Jak z nich wynika, 61% badanych osób wysyła swoje CV do firm, które oferują home office, a 27% chciałoby pracować zdalnie w ciągu najbliższych 1-2 lat. Tak naprawdę tacy pracownicy nie potrzebują już wiele, by zostać cyfrowym nomadą.
Alternatywne źródła zasilania, czyli niezależność energetyczna cyfrowego nomada
Jednym z kluczowych elementów cyfrowego nomadyzmu jest możliwość pracy z dowolnego miejsca, co wymaga niezawodnego źródła energii. Rozwiązaniem w tej kwestii mogą być alternatywne źródła energii, które pozwalają stać się całkowicie niezależnym. Są to np. mobilne panele słoneczne czy kompaktowe stacje ładowania.
Mobilne panele fotowoltaiczne/solarne
Mobilne panele fotowoltaiczne są przede wszystkim łatwe w obsłudze i pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do szybkiego ładowania różnych urządzeń, niezależnie od miejsca, w którym przebywasz. Mają praktyczną konstrukcję i bez problemu zamocujesz je w różnych miejscach, np. na plecaku czy namiocie – możesz też je złożyć i zabrać ze sobą.
Panele solarne możesz też zamontować na kamperze – elastyczna konstrukcja pozwala na dopasowanie ich do każdej powierzchni, a wodoodporność sprawi, że przetrwają w różnych warunkach.
Stacje zasilania
Innym alternatywnym źródłem energii są wspomniane już stacje zasilania, które zapewnią pełną niezależność np. podczas podróży kamperem. Mogą być ładowane każdą możliwą formą zasilania, w tym także panelami fotowoltaicznymi. Jest to ekologiczne, kompaktowe i efektywne rozwiązanie, dzięki któremu podczas podróży zyskasz stały dostęp do energii elektrycznej i będziesz mieć możliwość jednoczesnego ładowania wielu urządzeń, w tym laptopów, smartfonów czy tabletów.
Więcej produktów zapewniających niezależność i alternatywne źródła zasilania przydatne w różnych sytuacjach, znajdziesz w sklepie Komputronik.pl
Może Cię zainteresować: