Zmiana czasu 2023 – kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?

21.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Zmiana czasu 2023 – kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedy zmiana czasu w 2023 roku? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym wskażemy, kiedy przestawić zegarki na czas zimowy w 2023 roku. Odpowiemy też na kilka pytań, które pojawiają się w okresie poprzedzającym datę przesunięcia godziny.

Kiedy przestawiamy czas na zimowy 2023?

Kiedy zmieniamy czas 2023” – zadajemy sobie to pytanie od momentu usłyszenia w radiu lub przeczytania w Internecie, że wkrótce czeka nas zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2023 roku następuje w nocy z soboty na niedzielę – przestawienie czasu ma miejsce 29 października

Zegarki musimy przestawić w nocy z 28 na 29 października. O godzinie 3:00 cofamy zegarki o godzinę, ustawiając zegarek na 2:00.

zmiana czasu 2023

Które urządzenia wymagają ręcznej zmiany czasu?

Większość inteligentnych urządzeń ustawia właściwy czas kiedy zmiana czasu ma miejsce. Nie będzie tak jednak w przypadku prostych sprzętów i zegarków, które nie mają kalendarza. Są to proste budziki i zegarki cyfrowe, zegarki wyświetlane na ekranach piekarników, mikrofalówek i innych urządzeń RTV i AGD. Także w większości samochodów musimy przestawić czas ręcznie.

Oczywiście, zmiana czasu na zimowy nie odbywa się automatycznie w zegarkach analogowych – ze wskazówkami.

Gdy niektóre urządzenia zmieniają czas, a inne nie, przez co… trudno odgadnąć właściwą godzinę! Najlepiej wtedy zdać się na wskazania zegarka w smartfonie lub komputerze.

automatyczna zmiana czasu w telefonie
Smartfony automatycznie zmieniają czas z letniego na zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas na letni i zimowy?

Debata o tym, czy warto zmieniać czas argumentowana, jest głównie przyczyną wprowadzenia takiej decyzji. Pierwotnym celem zmiany czasu była optymalizacja wykorzystania czasu, gdy za oknem świeci słońce. Przedłużenie czasu pracy w naturalnym oświetleniu miało na celu poprawę efektywności pracy ludzi. Jeśli w ciągu godzin pracy dłużej jest jasno, można również nieco zaoszczędzić – rzadziej zapalać światło. Ten drugi argument stopniowo traci na znaczeniu, gdyż dziś większość dużych zakładów pracy (głównie fabryki, zakłady przemysłowe, magazyny, duże biura) i tak posiada włączone oświetlenie, systemy wentylacji i klimatyzację przez cały czas.

Zmiana czasu jest po to, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne
Zmiana czasu jest po to, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne.

Zmiana czasu znajduje dziś tylu zwolenników, co i przeciwników. Prawdopodobnie przed powszechną elektryfikacją, a także gdy oświetlenie zużywają sporo prądu, przesuwanie czasu miało nieco więcej sensu.

W jakich krajach nie ma zmiany czasu? Kto nie zmienia czasu na letni i zimowy?

Kto nie zmienia czasu z letniego na zimowy? Przestawienie czasu zależy od decyzji poszczególnych państw, dlatego nie jest to standard we wszystkich krajach. Kiedy zmiana czasu 2023 rozbudza emocje wśród Polaków (choć tylko przez kilka sąsiadujących z nią dni), wiele krajów w ogóle nie stosuje podziału na czas letni i zimowy.

Tylko około ⅓ państw świata (czyli nieco ponad 60) zmienia czas, wśród nich w większości są państwa europejskie. W USA i Kanadzie tylko niektóre stany zmieniają czas. Również niektóre regiony Australii, Brazylii i Chile zmieniają czas z zimowego na letni.

W Europie tylko Białoruś, Rosja i Islandia nie zmieniają czasu na zimowy i przez cały rok obowiązuje tam czas letni.

Kolejne kraje dołączają do tego grona i w ostatnich latach zrezygnowały ze zmiany czasu. W 2022 roku Meksyk postanowił pozostać na stałe przy czasie letnim, a Jordania wybrała ustawienie na stałe czasu letniego.

Zmiana czasu 2022 w Europie
Poza Islandią cała Europa zmienia czas z letniego na zimowy. Zmiany nie ma też na Białorusi i w Rosji.

Można nieco uprościć temat i stwierdzić, że przestawianie czasu jest pewnego rodzaju spuścizną po czasach kolonialnych. Kraje azjatyckie niemal w ogóle nie zmieniają czasu. Podobnie dzieje się dziś w większości Afryki i Amerykach – Środkowej i Południowej (poza Chile i Brazylią).

W krajach, w których w określonych porach roku dni bywają wyjątkowo krótkie (lub panuje noc polarna), wiele osób cierpi z powodu niedoboru światła dziennego. Powoduje on zakłócenie i rozregulowanie naturalnego cyklu biologicznego oraz zaburzenie snu. Może też być przyczyną pogorszenia nastroju, a nawet prowadzić do depresji. Jednym z rozwiązań tego problemu są lampy imitujące dzienne światło.

Doświetlać pomieszczenia można również korzystając z inteligentnego oświetlenia, które odpowiednio zaprogramowane jest w stanie symulować zmieniające się pory dnia i regulować natężenie światła. Taką funkcję mają m.in. żarówki Philips Hue.

Nastrój można poprawić sobie również świeczkami zapachowymi, np. Yankee Candle.

Od którego roku jest zmiana czasu w Polsce?

Kto pierwszy przedstawił czas na terenie Polsce? Taki zabieg wykonali jako pierwsi Niemcy, zmieniając czas 30 kwietnia 1916 roku (ustanawiając czas letni). Zmiana dotyczyła terenu Rzeszy Niemieckiej, a także okupowanych przez nią ziem, w tym części terytorium Polski. Przestawianie czasu w Polsce ma natomiast miejsce od okresu dwudziestolecia międzywojennego – czas zmieniano już w 1919 roku.

zmiana czasu 1919 - 2022

Następnie w historii przestawiania czasu w Polsce były okresy kiedy to robiono, a także gdy pozostawiano jeden czas przez cały rok. Czas nie był zmieniany między innymi między 1948 a 1957 rokiem i między 1964 a 1977 rokiem. Warto zaznaczyć, że nie ma stałej daty zmiany czasu. Czas zimowy od 1996 roku wprowadzamy w ostatnim tygodniu października.  Wcześniej przestawienie czasu następowało na przełomie września i października.

Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni następuje na mocy obowiązujących w Polsce przepisów. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o Ustawę o czasie urzędowym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2003 roku. Dopóki te przepisy funkcjonują, musimy liczyć się ze zmianą czasu dwa razy do roku. W 2023 roku czas letni obowiązuje od 26 marca do 27 marca i obowiązuje do 29 października. Od 29 października (wczesnych godzin porannych) 2023 roku obowiązywać będzie czas zimowy.

Przestawianie czasu na letni 2023

W dniach sąsiadujących z datą zmiany czasu zwykle w naszym kraju otwiera się debata na temat zasadności zmiany czasu i pozostawieniem czasu podstawowego CET (UTC+1) przez cały rok. Zwykle jednak kilka dni po faktycznym przesunięciu czasu, dyskusje na ten temat cichną, aż do kolejnej zmiany czasu.

Unia Europejska niezdecydowana w sprawie przestawiania zegarków

Komisja Europejska w październiku 2021 wydała rozporządzenie dotyczące zmiany czasu do 2026 roku. Kraje członkowskie muszą przygotować przepisy umożliwiające zmianę czasu zgodnie z obecnymi ustaleniami. Poszczególne kraje UE (m.in. Włochy) rozważają jednak rezygnację ze zmian czasu. Oznaczałoby to pozostanie przy czasie letnim na stałe. Według różnych danych, rezygnacja z przestawiania czasu może przynieść Włochom nawet 500 milionów euro zysku. Warto natomiast dodać, że co jakiś urzędnicy Unii Europejskiej debatują na temat zaprzestania zmiany czasu. W 2018 roku Parlament Europejski przyjął nawet rezolucję stwierdzającą koniec zmiany czasu. Także mieszkańcy Unii Europejskiej w znacznej większości są za tym, by zakończyć przestawianie zegarków.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.