Zmiana czasu 2023 – kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?
Kiedy zmiana czasu w 2023 roku? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym wskażemy, kiedy przestawić zegarki na czas zimowy w 2023 roku. Odpowiemy też na kilka pytań, które pojawiają się w okresie poprzedzającym datę przesunięcia godziny.
- Kiedy przestawiamy czas na zimowy w 2023?
- Które urządzenia wymagają ręcznej zmiany czasu?
- Dlaczego zmieniamy czas na letni i zimowy?
- W jakich krajach nie ma zmiany czasu?
- Od którego roku jest zmiana czasu w Polsce?
- Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Kiedy przestawiamy czas na zimowy 2023?
“Kiedy zmieniamy czas 2023” – zadajemy sobie to pytanie od momentu usłyszenia w radiu lub przeczytania w Internecie, że wkrótce czeka nas zmiana czasu na zimowy.
Zegarki musimy przestawić w nocy z 28 na 29 października. O godzinie 3:00 cofamy zegarki o godzinę, ustawiając zegarek na 2:00.
Które urządzenia wymagają ręcznej zmiany czasu?
Większość inteligentnych urządzeń ustawia właściwy czas kiedy zmiana czasu ma miejsce. Nie będzie tak jednak w przypadku prostych sprzętów i zegarków, które nie mają kalendarza. Są to proste budziki i zegarki cyfrowe, zegarki wyświetlane na ekranach piekarników, mikrofalówek i innych urządzeń RTV i AGD. Także w większości samochodów musimy przestawić czas ręcznie.
Gdy niektóre urządzenia zmieniają czas, a inne nie, przez co… trudno odgadnąć właściwą godzinę! Najlepiej wtedy zdać się na wskazania zegarka w smartfonie lub komputerze.
Dlaczego zmieniamy czas na letni i zimowy?
Debata o tym, czy warto zmieniać czas argumentowana, jest głównie przyczyną wprowadzenia takiej decyzji. Pierwotnym celem zmiany czasu była optymalizacja wykorzystania czasu, gdy za oknem świeci słońce. Przedłużenie czasu pracy w naturalnym oświetleniu miało na celu poprawę efektywności pracy ludzi. Jeśli w ciągu godzin pracy dłużej jest jasno, można również nieco zaoszczędzić – rzadziej zapalać światło. Ten drugi argument stopniowo traci na znaczeniu, gdyż dziś większość dużych zakładów pracy (głównie fabryki, zakłady przemysłowe, magazyny, duże biura) i tak posiada włączone oświetlenie, systemy wentylacji i klimatyzację przez cały czas.
Zmiana czasu znajduje dziś tylu zwolenników, co i przeciwników. Prawdopodobnie przed powszechną elektryfikacją, a także gdy oświetlenie zużywają sporo prądu, przesuwanie czasu miało nieco więcej sensu.
W jakich krajach nie ma zmiany czasu? Kto nie zmienia czasu na letni i zimowy?
Kto nie zmienia czasu z letniego na zimowy? Przestawienie czasu zależy od decyzji poszczególnych państw, dlatego nie jest to standard we wszystkich krajach. Kiedy zmiana czasu 2023 rozbudza emocje wśród Polaków (choć tylko przez kilka sąsiadujących z nią dni), wiele krajów w ogóle nie stosuje podziału na czas letni i zimowy.
Tylko około ⅓ państw świata (czyli nieco ponad 60) zmienia czas, wśród nich w większości są państwa europejskie. W USA i Kanadzie tylko niektóre stany zmieniają czas. Również niektóre regiony Australii, Brazylii i Chile zmieniają czas z zimowego na letni.
Kolejne kraje dołączają do tego grona i w ostatnich latach zrezygnowały ze zmiany czasu. W 2022 roku Meksyk postanowił pozostać na stałe przy czasie letnim, a Jordania wybrała ustawienie na stałe czasu letniego.
Można nieco uprościć temat i stwierdzić, że przestawianie czasu jest pewnego rodzaju spuścizną po czasach kolonialnych. Kraje azjatyckie niemal w ogóle nie zmieniają czasu. Podobnie dzieje się dziś w większości Afryki i Amerykach – Środkowej i Południowej (poza Chile i Brazylią).
W krajach, w których w określonych porach roku dni bywają wyjątkowo krótkie (lub panuje noc polarna), wiele osób cierpi z powodu niedoboru światła dziennego. Powoduje on zakłócenie i rozregulowanie naturalnego cyklu biologicznego oraz zaburzenie snu. Może też być przyczyną pogorszenia nastroju, a nawet prowadzić do depresji. Jednym z rozwiązań tego problemu są lampy imitujące dzienne światło.
Doświetlać pomieszczenia można również korzystając z inteligentnego oświetlenia, które odpowiednio zaprogramowane jest w stanie symulować zmieniające się pory dnia i regulować natężenie światła. Taką funkcję mają m.in. żarówki Philips Hue.
Nastrój można poprawić sobie również świeczkami zapachowymi, np. Yankee Candle.
Od którego roku jest zmiana czasu w Polsce?
Kto pierwszy przedstawił czas na terenie Polsce? Taki zabieg wykonali jako pierwsi Niemcy, zmieniając czas 30 kwietnia 1916 roku (ustanawiając czas letni). Zmiana dotyczyła terenu Rzeszy Niemieckiej, a także okupowanych przez nią ziem, w tym części terytorium Polski. Przestawianie czasu w Polsce ma natomiast miejsce od okresu dwudziestolecia międzywojennego – czas zmieniano już w 1919 roku.
Następnie w historii przestawiania czasu w Polsce były okresy kiedy to robiono, a także gdy pozostawiano jeden czas przez cały rok. Czas nie był zmieniany między innymi między 1948 a 1957 rokiem i między 1964 a 1977 rokiem. Warto zaznaczyć, że nie ma stałej daty zmiany czasu. Czas zimowy od 1996 roku wprowadzamy w ostatnim tygodniu października. Wcześniej przestawienie czasu następowało na przełomie września i października.
Czy to ostatnia zmiana czasu?
Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni następuje na mocy obowiązujących w Polsce przepisów. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o Ustawę o czasie urzędowym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2003 roku. Dopóki te przepisy funkcjonują, musimy liczyć się ze zmianą czasu dwa razy do roku. W 2023 roku czas letni obowiązuje od 26 marca do 27 marca i obowiązuje do 29 października. Od 29 października (wczesnych godzin porannych) 2023 roku obowiązywać będzie czas zimowy.
W dniach sąsiadujących z datą zmiany czasu zwykle w naszym kraju otwiera się debata na temat zasadności zmiany czasu i pozostawieniem czasu podstawowego CET (UTC+1) przez cały rok. Zwykle jednak kilka dni po faktycznym przesunięciu czasu, dyskusje na ten temat cichną, aż do kolejnej zmiany czasu.
Unia Europejska niezdecydowana w sprawie przestawiania zegarków
Komisja Europejska w październiku 2021 wydała rozporządzenie dotyczące zmiany czasu do 2026 roku. Kraje członkowskie muszą przygotować przepisy umożliwiające zmianę czasu zgodnie z obecnymi ustaleniami. Poszczególne kraje UE (m.in. Włochy) rozważają jednak rezygnację ze zmian czasu. Oznaczałoby to pozostanie przy czasie letnim na stałe. Według różnych danych, rezygnacja z przestawiania czasu może przynieść Włochom nawet 500 milionów euro zysku. Warto natomiast dodać, że co jakiś urzędnicy Unii Europejskiej debatują na temat zaprzestania zmiany czasu. W 2018 roku Parlament Europejski przyjął nawet rezolucję stwierdzającą koniec zmiany czasu. Także mieszkańcy Unii Europejskiej w znacznej większości są za tym, by zakończyć przestawianie zegarków.
Może zainteresują Cię także te artykuły