Nowy DALL-E 3 jak ChatGPT Plus. Lepszy, ale płatny

23.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowy DALL-E 3 jak ChatGPT Plus. Lepszy, ale płatny
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

OpenAI nie ustaje w rozwoju swoich narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Poza popularnym ChatGPT, wizytówką amerykańskiej firmy jest generator grafik AI. Właśnie dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad nową generacją DALL-E 3. Co nowego zaoferuje?

Nowa wersja generatora grafik AI: DALL-E 3

DALL-E 3 oczywiście będzie lepszy, da więcej możliwości, ma też inne zalety. Zacznijmy jednak od jego minusów, a ten jest właściwie tylko jeden. DALL-E 3 będzie zintegrowany z płatną wersją ChatGPT Plus (a także wersji biznesową – ChatGPT Enterprise), a to oznacza, że nie będzie można z niego korzystać w darmowej wersji chatbota Open AI. Nie ma na razie informacji, czy i kiedy będzie dostępny dla pozostałych użytkowników.

Wady mamy za sobą, więc przejdźmy do zalet.

W porównaniu do poprzedniej wersji, nowy generator DALL-E 3 stworzy o wiele bardziej szczegółowe grafiki.

Sporą zmianą ma być też jeszcze lepsze rozumienie tego, czego oczekuje użytkownik generatora. Pomogą w tym oczywiście algorytmy używane przez ChatGPT. Użytkownik DALL-E 3 uzyska więc niezbędne podpowiedzi, prawdopodobnie nie będzie już więc konieczności wpisywania dość skomplikowanych promptów.

Być może usprawnienia pomogą wreszcie prześcignąć najlepszy chyba obecnie generator grafik AI – Midjourney. Poprzednie wersje DALL-E były imponujące, efekty ich pracy zwykle okazywały się jednak znacznie słabsze, niż we wspomnianym narzędziu.

Jak działa DALL-E?

Zasada działania DALL-E 3 nie zmieni się za bardzo w stosunku do drugiej generacji generatora. Wpisujemy zapytanie w formie tekstowej, następnie czekamy, aż system wygeneruje obrazy. Możemy je następnie próbować modyfikować, wpisując bardziej precyzyjne prompty. DALL-E 3 ma pokazywać od razu cztery propozycje efektów swojej pracy – podobnie działa m.in. generator obrazów Bing, czy Midjourney.

Wciąż mamy też pewne ograniczenia, nałożone przez OpenAI. Ma to na celu zapobieganiu nadużyć – tworzeniu treści o charakterze erotycznym, wulgarnym, rasistowskim, zachęcającym do przemocy, itp.

Stworzymy grafikę inspirowaną Picasso, ale żyjącym artystą – już nie

Poza treściami naruszającymi normy społeczne i przepisy, OpenAI chce też uniknąć problemów z prawami autorskimi. W generatorach grafik AI często mogliśmy poprosić o stworzenie obrazu nawiązującego do stylu jednego z artystów. Wciąż będzie to możliwe, jednak nie w przypadku wciąż żyjących osób – autorów dzieł.

Specjalnie dla artystów powstało też narzędzie do zgłaszania potencjalnych naruszeń praw autorskich: formularz znajduje się w tym miejscu.

Kiedy premiera DALL-E 3?

W pierwszej kolejności możliwość używania DALL-E 3 dostaną posiadacze subskrypcji ChatGPT Plus (20 dolarów miesięcznie) i ChatGPT Enterprise – premiera już w październiku. Będzie to więc miły dodatek do lepszego modelu językowego GPT-4, czy możliwości instalacji dodatkowych wtyczek w chatbocie.

Pojawiły się też doniesienia, że DALL-E 3 zostanie zintegrowana z Bing Image Creator, ale nie podano dokładnej daty. Dostęp do nowej wersji generatora będzie stopniowo przekazywany kolejnym użytkownikom.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.