AI Keylogger dzięki sztucznej inteligencji usłyszy, w co i jak klikasz
Keylogger to program pozwalający na przechwycenie hasła osoby trzeciej. Jeśli nasz komputer zostanie zainfekowany takim rodzajem szkodliwego oprogramowania, możemy utracić swoje dostępy, np. do bankowości elektronicznej. Na szczęście istnieją metody zabezpieczenia się przed takim działaniem. Niestety, teraz w sieci pojawiły się informacje o nowym rodzaju programu typu Keylogger, który działa na zupełnie innej zasadzie, niż dotychczas. Jak się przed nim bronić?
Krylogger może przejąć nasze hasła i nie tylko
Dotychczas zasada działania Keyloggera była dość prosta, ale – niestety – często skuteczna. Polegała na przechwytywaniu tego, co użytkownik komputera wpisywał w polach do logowania (login, e-mail, hasło) i w innych miejscach. Gdy złośliwy program trafił na nasz komputer, przechwytywał po prostu wszystko, co robiliśmy na komputerze. Mogło to prowadzić do znacznego obniżenia poziomu naszej prywatności – niepowołane osoby dostawały wgląd do naszych finansów, danych wrażliwych, czy wszelkich innych informacji wpisywanych na komputerze.
Najczęściej keylogger jest rodzajem złośliwego oprogramowania. Istnieją jednak także fizyczne wersje, wpinane między klawiaturą a komputerem.
Oczywiście, twórcy oprogramowania antywirusowego, czy dostawcy systemów operacyjnych (jak choćby Windows) nie pozostawali w tej sprawie bierni. Wciąż tworzyli łatki zabezpieczające, czy wymyślali inne sposoby na utrudnienie pracy hakerom. Teraz będą jednak musieli zmierzyć się z nowym typem keyloggera, który wykorzysta sztuczną inteligencję.
Keylogger z AI „słucha” naszej klawiatury
Najnowsze wieści w sprawie keyloggerów mogą być dość niepokojące. Do sieci trafił artykuł naukowy pochodzący z Cornell University. Pojawiła się tam informacja o połączenia mikrofonu w smartfonie (choć w teorii może to być także mikrofon w laptopie, słuchawkach, czy głośniku Bluetooth) z silną sztuczną inteligencją. Wykorzystując mechanizmy deep learning (głębokie uczenie), program analizuje dźwięki klawiszy, gdy użytkownik wpisuje jakiś tekst.
Naukowcy podejrzewają, że podobny mechanizm może zostać wykorzystany do przechwytywania danych, czyli np. w keyloggerze nowej generacji.
Sztuczna inteligencja została nauczona, jak „brzmią” poszczególne klawisze. Podczas testów w laboratorium nagrywano dźwięki klawiszy dwoma mikrofonami – tym w smartfonie znajdującym się nieopodal laptopa, a także w sprzęcie do wideokonferencji. Oba testy zakończyły się z niepokojąco wysoką skutecznością – 93-95%. Co ciekawe, skuteczność jest o około połowę niższa (40-64%), jeśli użytkownik wpisuje tekst bez spoglądania na klawiaturę.
Jak ochronić się przed narzędziem tego typu? Naukowcy podpowiadają, że zmiana „techniki” wprowadzania tekstu może zmylić sztuczną inteligencję. Można też zauważyć, że istnieje wiele rodzajów klawiatur. Ich dźwięki różnią się od siebie, a niektóre modele są wręcz bezszelestne. Z drugiej strony klawiatury, które wydają głośne dźwięki (np. mechaniczne), są bardziej narażone na atak tego typu i przechwycenie wpisywanego tekstu. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też zastosowanie aplikacji wytwarzającej dodatkowe dźwięki podczas naciskania klawiatury.
Jak zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?
Podobnie jak w przypadku wirusów komputerowych i złośliwych programów innego typu, nie ma w pełni skutecznej metody ochrony przed nimi. Keyloggery podsłuchujące dźwięki naciskanych klawiszy mogą pojawić się na rynku, czy niepostrzeżenie trafić na nasz komputer.
W celu ochrony przed atakami cyberprzestępców warto trzymać się kilku podstawowych zasad:
- unikaj podejrzanych stron www
- nie pobieraj plików z nieznanych źródeł
- nie otwieraj załączników w mailach od nieznanych nadawców
- zawsze sprawdzaj, na jaki adres URL wchodzisz (hackerzy często zakładają strony z adresami do złudzenia różniącymi się od tych należących do wiarygodnych instytucji – mogą różnić się jedną literą, itp.)
- dbaj o jakość i legalność oprogramowania na swoim komputerze
- użyć programu antywirusowego
Może zainteresują Cię także inne artykuły