Titanic – historia statku, który miał być niezatapialny. Fakty i teorie spiskowe

20.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Titanic – historia statku, który miał być niezatapialny. Fakty i teorie spiskowe
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Titanic miał być statkiem wyjątkowym – największym i „niezatapialnym”. Do jego projektu wykorzystano najnowocześniejsze wówczas materiały oraz technologie. Oczekiwania były ogromne, gdy statek pasażerski linii White Star wyruszył w swój dziewiczy rejs w 1912 roku. Niestety – swojego celu nigdy nie osiągnął, a katastrofa Titanica jest nadal jedną z najgłośniejszych tragedii, jakie rozegrały się na morzu. W artykule znajdziesz niezbędne informacje – między innymi, w którym roku zatonął Titanic i co dzieje się z jego wrakiem.

Czym był Titanic? Wymiary, wygląd i pozorne bezpieczeństwo

RMS Titanic był statkiem pasażerskim linii White Star, a jego budowa rozpoczęła się 31 marca 1909 roku. Przy pracach zatrudnionych było 4 tysiące robotników, a po ich ukończeniu zaprezentowano prawdziwego giganta.

Porównanie Titanica do innych statków mijało się wówczas z celem, bo przebijał je pod każdym względem – to największy statek pasażerski, jaki wtedy powstał. Ważył 52 310 ton, miał 269 metrów długości i 53 szerokości.

Ten „niezatapialny statek” podzielony był na kilkanaście wodoszczelnych przedziałów. Można je było zamknąć drzwiami elektrycznymi, co miało chronić statek przed jego ewentualnym zatonięciem. Warto wspomnieć również o łodziach ratunkowych – było ich tylko 20, co mimo, że stanowiło liczbę wyższą, niż początkowo zakładano (czyli 16), to nadal jednak zbyt małą, by w przypadku katastrofy ocalić wszystkich pasażerów.

Titanic w środku był bardzo luksusowy – znajdowały się tam łaźnie, sala gimnastyczna oraz komfortowe kajuty dla pasażerów z pierwszej klasy. Kapitanem statku był Edward J. Smith. Miał być to dla niego ostatni rejs przed przejściem na emeryturę.

RMS Titanic

Katastrofa Titanica – najważniejsze informacje

Titanic rozpoczął swój rejs 10 kwietnia 1912 roku, wyruszając z Southampton. Celem miał być Nowy Jork. Trasa Titanica przebiegała przez Francję a później Irlandię, gdzie zabierał pasażerów. Łącznie było to ponad 2200 osób. Pierwsze cztery dni obyły się bez żadnych incydentów, jednak później do załogi dotarły niepokojące informacje, że na Atlantyku znajduje się lód. Nie zmniejszono prędkości, zaczęto jednak uważniej obserwować powierzchnię oceanu.

W nocy z 14 na 15 kwietnia marynarze z bocianiego gniazda dostrzegli górę lodową na horyzoncie. Według naukowców mogła ona mieć 120 metrów średnicy i ważyć 75 milionów ton, jednak jedynie jej 30-metrowy fragment wyłaniał się z wód Atlantyku. Zlecono natychmiast skręt statku w lewo i zamknięcie wszystkich wodoszczelnych drzwi, jednak nie pomogło to w uniknięciu katastrofy. Ponoć od zauważenia góry lodowej do momentu kolizji minęło prawie 40 sekund.

Dlaczego Titanic zatonął?

Po zderzeniu, zniszczeniu uległa kilkudziesięciometrowa podwodna część statku. Woda wdarła się początkowo do kotłowni, szybko pochłaniając kolejne pomieszczenia. Chwilę po północy kapitan wydał rozkaz jego opuszczenia. W każdej szalupie mogło zmieścić się 65 pasażerów, jednak pierwsze z nich wypływały niemalże puste. O tym, że miejsca nie starczy dla wszystkich wiedziało jedynie kilka osób na pokładzie.

Radiooperatorzy Titanica wysyłali wezwania o pomoc. Sygnały alarmowe nie docierały niestety do statku pasażerskiego Californian, który znajdował się ponad 30 kilometrów od Titanica. Odpowiedzi natomiast udzielił między innymi Cunard Carpathia. Miał on do miejsca katastrofy 58 mil morskich. Dystans ten mógł przebyć w ciągu 4 godzin, co niestety nie pozwalało mu pojawić się na czas i uratować wszystkich pasażerów.

O której godzinie zatonął Titanic?

Statek ogarnęła ciemność około 2:18 – światła Titanica zgasły i chwilę później zaczął znikać pod powierzchnią wody. Rufa odłamała się od przedniej części tuż przed trzecim kominem i opadła na powierzchnię oceanu, zaraz za dziobową część statku. Titanic zniknął pod wodą o godzinie 2:20, 15 kwietnia 1912 roku. Wrak osiadł na głębokości ok. 4000 metrów.

O godzinie 4:00 do miejsca tragedii przybył transatlantyk Carpathia, którego załoga uratowała ponad 700 osób znajdujących się na szalupach. Po Titanicu nie było już żadnego śladu. Źródła podają różne dane, jeśli chodzi o to, ile osób zginęło na Titanicu. Mniej więcej było to 1500 pasażerów.

Katastrofa Titanica spowodowała zmiany w polityce bezpieczeństwa morskiego. Zwiększono liczbę wymaganych szalup ratunkowych oraz wprowadzono obowiązek 24-godzinnej łączności radiowej na statkach pasażerskich.

bilet na titanica

Teorie spiskowe

Wokół katastrofy Titanica narosło wiele różnych teorii spiskowych. Nie dotyczą one takich kwestii, jak to, ile ludzi zginęło na Titanicu – skupiają się bardziej na przyczynach tragedii. Jedną z najbardziej szalonych teorii jest klątwa egipskiej mumii. Według plotek statkiem transportowana była mumia należąca do kapłanki Amon-Ra. Ponoć niektórzy wierzą, że to właśnie ona była winna katastrofie.

Równie ciekawą teorią spiskową jest ta, w której mówi się, że Titanic tak naprawdę nigdy nie zatonął, a został zastąpiony przez statek Olympic, który powstał jako pierwszy. Podczas swojej wyprawy zderzył się on z jednostką wojskową i z kolizji wyszedł poważnie uszkodzony. White Star Line nie otrzymała żadnych pieniędzy z ubezpieczenia za wypadek i w związku z tym ponoć popadła w tarapaty finansowe. Remedium na problemy okazało się podmienienie statków i nazwanie Olympica “Titaniciem”. To właśnie ten fałszywy Titanic miał zatonąć i przynieść pieniądze z ubezpieczenia.

Warto jeszcze przytoczyć teorię, iż Titanic nie wpłynął wcale na górę lodową, ale zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem podwodnym. Początek XX wieku był intensywnym okresem prac na okrętami podwodnymi i niektórzy zastanawiają się, czy przypadkiem to, kiedy zatonął Titanic, nie miało czegoś wspólnego z przedwczesnym rozpoczęciem I wojny światowej.

Kto odnalazł wrak Titanica?

Dotarcie do wraku Titanica nie było łatwym przedsięwzięciem. Z uwagi na to, na jakiej głębokości leży Titanic – czyli 3,8 kilometra – ciśnienie wody jest ogromne.

Miejsce zatonięcia Titanica odnalazła francusko-amerykańska ekspedycja, pod dowództwem Jean-Louisa Michela oraz Roberta Ballarda. Miało to miejsce 1 września 1985 roku.

wrak titanica

Zwrócili oni uwagę, że rufa uległa całkowitemu zniszczeniu, jednak niektóre fragmenty statku przetrwały prawie nienaruszone. Dookoła wraku znaleźć można było meble, biżuterię, ubrania, naczynia. Naukowcy wydobywali je z dna oceanu i obecnie można je znaleźć na wystawach i w muzeach na całym świecie.

Gdzie leży wrak Titanica?

Dokładne współrzędne, na których został zlokalizowany Titanic to 41°43′55″N 49°56′45″W. Miejsce to wskazuje na Ocean Atlantycki, około 600 kilometrów od Nowej Fundlandii.

Naukowcy, patrząc na to, jak wygląda Titanic obecnie, potwierdzają, że nie zostanie on nigdy wydobyty – kadłub statku jest w takim stanie, że zapadłby się, podczas wynurzania lub już na powierzchni. Co więcej, wśród licznych drobnoustrojów, które się na nim znajdują, wymienia się między innymi Halomonas titanicae, który to ma doprowadzić do całkowitego zniknięcia wraku do 2030 roku. Za kilkanaście lat trudno będzie już wskazać miejsce zatonięcia Titanica.

Lokalizacja wraku Titanica

Czy wciąż żyją ocaleni pasażerowie Titanica?

Obecnie nie żyje już żaden z pasażerów, który ocalał z Titanica. Najmłodszą z nich była Elizabeth Gladys (później posługiwała się imieniem Millvina), która w momencie rozpoczęcia wyprawy statku miała 9 tygodni. O katastrofie wiedziała jedynie z opowieści. Była ostatnią żyjącą pasażerką – zmarła w 2009 roku, niedługo przed 98 rocznicą wypłynięcia statku w dziewiczy rejs.

pasażerowie titanica

Titanic w kulturze masowej

Titanic pojawia się w filmach, książkach, grach oraz sztuce. Najsłynniejsza jest bez wątpienia nagrodzona 11 Oscarami ekranizacja filmowa Jamesa Camerona Titanic”. Film został nakręcony w 1997 roku, a jego fabuła skupia się na wątku miłosnym głównych bohaterów i przebiegu katastrofy.

Ekranizacji jest jednak więcej. Co ciekawe, niespełna miesiąc po katastrofie pojawił się  krótkometrażowy dramat „Ocaleni z Titanica”. Zagrała w nim aktorka, która przeżyła zatonięcie. Titanic pojawia się również w książkach, chociażby w „Sinking of The Titanic” Logana Marshalla z 1912 roku, ale też i w późniejszych powieściach. Titanic został dodany też w grach – Ship Simulator 2006 i 2008. O tym „niezatapialnym” statku powstały także piosenki, między innymi utwór zespołu Lady Pank „Zostawcie Titanica” oraz „Tempest” autorstwa Boba Dylana.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.