Karta iSIM – następca tradycyjnych kart SIM i eSIM. Co już wiadomo o nowej technologii?

10.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 minuty
Karta iSIM – następca tradycyjnych kart SIM i eSIM. Co już wiadomo o nowej technologii?
Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że do korzystania ze smartfona używamy karty SIM. Wielkość karty, którą dostajemy od operatora sieci GSM przez lata ulegała zmniejszeniu. Kartę SIM zastąpiła microSIM, dziś standardem jest nanoSIM. Coraz większą popularnością cieszy się też eSIM – najnowszy standard „wirtualnej” karty. Być może nie zdąży na dobrze rozgościć się na rynku – jeden z potentatów technologicznych z branży mobile ma już kolejną technologię. Mowa o karcie iSIM, którą Qualcomm zintegrował ze swoim topowym procesorem Snapdragon 8 Gen 2.

Qualcomm Technologies oraz Thales prezentują kartę w standardzie iSIM

Skrót iSIM możemy rozszyfrować jako Integrated SIM. Moduł pozwalający na łączność z siecią komórkową (LTE, 5G lub w innym standardzie) jest scalony z procesorem. W tym przypadku chodzi o flagowy chipset Qualcomm, w przyszłości zapewne rozwiązanie trafiłoby też do innych układów. Warto podkreślić, że karta iSIM daj użytkownikowi takie same możliwości, jak karta eSIM. Chodzi zarówno o dostęp do łączności komórkowej, jak i wszelkich standardów związanych z bezpieczeństwem.

procesory Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy

Karta iSIM posiada certyfikat bezpieczeństwa GSMA – organizacji zrzeszającej podmioty związane z mobilną łącznością.

Część osób zapewne zastanawia się, dlaczego firma chce zrezygnować ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest karta SIM. Chodzi o oszczędność miejsca wewnątrz obudowy smartfona, tabletu lub innego urządzenia.

Pozwoli to na „upchnięcie” wydajnych komponentów (dobry procesor, aparat z dużą matrycą, duża bateria, niezłe głośniki, itp.) w jak najmniejszej obudowie. Podobny cel przyświecał producentom smartfonów podczas rezygnacji z gniazda minijack 3,5 mm.

karta iSIM

Karta iSIM zintegrowana z procesorem zajmie zdecydowanie mniej miejsca nie tylko od standardowej, fizycznej karty SIM. Jest też mniejszym układem niż moduł niezbędny do obsługi eSIM. Ten, choć bardzo mały, również nie byłby już potrzebny.

iSIM co piątą kartą już za cztery lata?

Qualcomm zlecił badania. Firma Kalido Intelligence przeprowadziła je, szacując ilość kart iSIM w przyszłości. Z wyników badania dowiemy się, że w 2027 roku, czyli już za cztery lata, na rynku pojawi się 300 milionów kart iSIM. Stanowiłoby to 19% wszystkich kart eSIM, co możemy uznać za dobry rezultat, jak na tak nową technologię. Ciężko jednak potwierdzić wiarygodność tych badań – zleciła je w końcu firma odpowiedzialna za wdrożenie nowej technologii.

karta iSIM

Na powyższej grafice znajdziemy m.in. logo vodafonee. Globalny dostawca usług telekomunikacyjnych zapewne także pracuje nad wprowadzaniem do swojej oferty kart iSIM.

W materiałach promocyjnych zobaczymy też listę urządzeń, do jakich może trafić najnowsze rozwiązanie:

  • smartfony
  • tablety
  • komputery
  • konsole do gier
  • smartwatche

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.