Karta eSIM – co to jest? Lista telefonów i smartwatchy obsługujących eSIM
Wirtualne karty SIM to nie jest już nowinka dla koneserów technologicznych ciekawostek. Cyfrowa rewolucja sprawia, że eSIM są coraz bardziej popularne. Nie trzeba być wizjonerem, żeby przewidzieć, że w nieodległej przyszłości eSIM wyprze tradycyjną kartę SIM. Jest bardziej praktyczna i ułatwia korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych.
Już teraz sprawdziliśmy, czym jest wirtualna karta SIM/eSIM i jak ją można wykorzystać.
- Czym jest eSIM?
- Po co karta eSIM? Zalety karty eSIM
- W jakich urządzeniach używana jest karta eSIM?
- eSIM w Polsce
- Jak wyrobić kartę eSIM?
- Jakie smartfony obsługują eSIM?
Czym jest eSIM?
Karta eSIM to cyfrowy odpowiednik karty SIM, czyli Subscriber Identity Module – modułu identyfikacji abonenta.
Tradycyjną kartę SIM zna dobrze każdy. To kawałek plastiku z mikroprocesorem, który wkładamy do telefonu, żeby dzwonić, wysyłać SMS-y lub przeglądać Internet z wykorzystaniem transmisji danych.
W karcie jest pamięć zawierająca kluczowe informacje: o operatorze, który wydał kartę, abonencie i numerze telefonu abonenta. Kartę SIM kupujemy u operatora. Bez niej mamy dostęp tylko do połączeń alarmowych.
Wirtualna karta ma wszystkie cechy klasycznej karty SIM, czym zatem różni się od swojej starszej siostry?
eSIM zapisywana jest na telefonie/tablecie/smartwatchu podczas skanowania kodu QR otrzymanego od operatora karty. Często karty eSIM są nazywane kartami wirtualnymi lub profilami eSIM.
Co zmienia wprowadzenie eSIM? Spójrzmy do czego służy cyfrowa wersja karty SIM.
Po co karta eSIM? Zalety karty eSIM
Oczywiście wirtualna karta SIM/eSIM to przykład postępującej cyfryzacji. Tak, jak coraz częściej korzystamy z dysków w chmurze zamiast fizycznych pamięci przenośnych, tak zbliża się kres plastikowych kart wkładanych do smartfonów czy też smartwatchy.
Karta eSIM jest:
- wygodna dla użytkownika – nie musisz dopasowywać jej rozmiarów do posiadanego telefonu, nie musisz jej wkładać/wyjmować (także podczas podróży zagranicznych), jej uruchomienie odbywa się zdalnie – w większości przypadków nie musisz nawet wychodzić z domu, żeby ją otrzymać,
- bezpieczna – złodziej nie może jej wyjąć i próbować złamać zabezpieczeń telefonu, w przypadku eSIM potrzebuje PIN-u do jego uruchomienia, skradzione urządzenie łatwo namierzyć,
- przyjazna środowisku naturalnemu – do jej produkcji nie jest używany plastik,
- mniejsza – brak karty SIM zwalnia miejsce w smartfonie,
- nowoczesna – zapewnia automatyczny dostęp do 4G LTE i 5G,
- wygodna – możesz zapisać kilka kart eSIM na jednym mikroczipie czy też używać ją razem z fizyczną kartą SIM, w niektórych telefonach możesz mieć dwie karty w wersji eSIM (np. w iPhone 13 oraz w urządzeniach z Android w wersji 13),
- praktyczna – eSIM można używać razem z tradycyjną kartą SIM włożoną do telefonu, nie musisz nosić przy sobie smartfona, żeby odbierać wiadomości na zegarku.
W jakich urządzeniach używana jest karta eSIM?
Karta eSIM używana jest przede wszystkim w smartfonach, niektórzy polscy operatorzy umożliwiają wykorzystanie cyfrowych kart w smartwatchach oraz tabletach.
W przyszłości na polskim rynku pojawią się modemy, routery oraz laptopy obsługujące technologię eSIM.
eSIM w Polsce
Karty eSIM oferują w Polsce wszyscy najwięksi operatorzy. Pionierem był Orange, dołączyli do niego Plus, Play oraz T-Mobile.
eSIM Orange
W Orange możemy aktywować eSIM jako kartę główną lub wykupić ekstra kartę SIM z tym samym numerem. Dostaniemy kod QR, który należy zeskanować i kod aktywacyjny do wpisania w urządzeniu.
Ekstra karta eSIM to dodatkowa karta z tym samym numerem i pakietem danych, który już masz. Użyjesz jej w innym telefonie, tablecie czy też inteligentnym zegarku.
Praktycznym rozwiązaniem jest plan Orange Flex – cyfrową kartę aktywujesz z poziomu mobilnej aplikacji.
Zajrzyjmy do oferty pozostałych graczy na telekomunikacyjnym rynku.
eSIM Play
Kartę eSIM mogą używać od końca sierpnia 2022 roku wszyscy klienci Play – indywidualni i biznesowi. Jednak z wirtualnych kart skorzystają tylko na smartfonach.
eSIM Plus
Również tylko w telefonach zainstalują wirtualną kartę SIM/eSIM klienci Plus. Wirtualne karty dostępne są dla wszystkich ofert usług mobilnych.
Pierwsze 5 wymian karty eSIM w okresie rozliczeniowym/miesiącu jest bezpłatne (podobnie jak w Orange).
eSIM T – Mobile
W T-Mobile z dobrodziejstw wirtualnej karty skorzystają klienci indywidualni i biznesowi. Oferta dotyczy tylko osób z abonamentem. Jest jeszcze jedna różnica w porównaniu do konkurencji: nie mamy jednego numeru w dwóch urządzeniach. Żeby połączyć np. smartfon i inteligentny zegarek, musimy zrobić wirtualną kopię fizycznej karty SIM (płatna usługa MultiSIM).
Jak wyrobić kartę eSIM?
Co zrobić, żeby przesiąść się na wirtualną kartę SIM? Trzeba spełnić podstawowy warunek – urządzenie musi obsługiwać technologię eSIM. Listę takich telefonów (m.in. eSIM iPhone), tabletów i smartwatchy znajdziesz niżej.
Z założenie instalacja karty eSIM odbywa się przy użyciu kodu QR i autoryzującego kodu PIN otrzymanego od operatora np. poprzez dedykowaną klientom aplikację/stronę www.
Nieco inaczej ma się sprawa przy wymiane tradycyjnej karty na cyfrową wersję. W takiej sytuacji potrzebna jest wizyta salonie operatora/punkcie sprzedaży lub skorzystanie z instalacji online.
Jakie smartfony obsługują eSIM?
Oto urządzenia obsługujące eSIM dostępne na polskim rynku:
Smartfony z eSIM
- Apple: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE, iPhone Pro Max, iPhone serii 11 i nowsze
- Samsung: Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Fold 2, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, Samsung Galaxy Z Fold 4, Samsung Galaxy Z Flip, Samsung Z Flip 3 5G, Samsung Galaxy Z Flip 4, Samsung Galaxy seria S20, S21, S22, Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Ultra
- Huawei: Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro,
- Motorola: Motorola Razr, Motorola Razr 5G, Motorola Edfe (2022), Motorola Moto Razr (2022)
- Google: Google Pixel 6a, Google Pixel 6, Google Pixel 6 Pro, Google Pixel 5, Google Pixel 5a, Google Pixel 4 XL, Google Pixel 4, Google Pixel 4a, Google Pixel 3 XL, Google Pixel 3, Google Pixel 3a, Google Pixel 2 XL, Google Pixel 2
- Sony: Sony Xperia 1 IV, Sony Xperia 5 IV, Sony Xperia 10 IV
- myPhone: myPhone Hammer Blade 3, myPhone Hammer Explorer Pro,
- Xiaomi: Xiaomi Redmi Note 11,
- Oppo: Oppo Find X3 Pro, Oppo Find X5, Oppo Find X5 Pro 5G, Oppo Reno 5A, Oppo Reno 6 Pro 5G, Oppo A55s,
- Vivo: Vivo X80.
Smartwatch eSIM
- Samsung: Galaxy Watch, Watch Active 2, Watch 3, Watch 3 Classic LTE, Watch 4 LTE, Watch 4 Classic LTE, Watch 5 LTE, Watch 5 Pro LTE,
- Samsung Galaxy Watch Active2 LTE, Samsung Galaxy Watch LTE, Samsung Galaxy Watch5 LTE, Samsung Galaxy Watch4 Classic LTE,
- Huawei: Watch 2, Watch 2 Pro, Watch 3 Classic, Watch 3 Active, Watch 3 Elite, Watch 3 Pro
- Apple: Apple Watch Series 3, Series 4, Series 5, Series 6, Series 7, Apple Watch SE LTE,
- Oppo: Oppo Watch, Watch 2
- TicWatch: Pro 3 LTE, Pro 3 Ultra, Pro 4G/LTE, Pro X,
- Xiaomi – Mi Watch.
Tablety
- Apple: iPad Pro 11 i iPad Pro 12,9 (wersje od 2020 roku), iPad Air (od 2020 roku), iPad (od 2019 roku), iPad mini (od 2019 roku)
- Samsung: Galaxy Book, Galaxy Book 2
- Microsoft: Surface Go 2, Surface Go 3, Microsoft Surface X Pro, Surface Pro 5 LTE, Surface Pro 7+, Surface Pro 8.
Może Cię zainteresować: