Kanały RSS – czy warto korzystać z czytników RSS w 2023?

25.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Kanały RSS – czy warto korzystać z czytników RSS w 2023?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Często odwiedzasz te same witryny internetowe w poszukiwaniu nowości? Kanały RSS ułatwią Ci to zadanie. Zaoszczędzenie kilkunastu minut dziennie na przeglądaniu witryn internetowych sprawi, że znajdziesz czas na inne pożyteczne rzeczy. Dzięki RSS szybciej przeczytasz upragnione wiadomości w Internecie bez niepotrzebnych reklam i innych rozpraszaczy, które mają bardzo duży wpływ na szybkość ładowania się strony.

Twitter to jedno z najszybszych źródeł informacji. Dlaczego?
Co to jest Twitter?
Co to jest X (dawny Twitter)? Czy warto mieć profil na X?

Co to jest RSS?

Skrót RSS można rozwinąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich brzmi Really Simple Syndication i po polsku oznacza -Bardzo Prosta Syndykacja lub Rich Site Summary, czyli Rozszerzony Spis Treści Serwisu.

Dzięki kanałom RSS możesz czytać wiadomości w witrynach internetowych bez konieczności załączania reklam i innych niepotrzebnych treści. O każdej opublikowanej treści na ulubionej witrynie internetowej, będziesz dostawać powiadomienia. Dzięki temu nie będziesz martwić się tym, że musisz wejść na stronę i „przeklikać” niektóre działy, aby móc przeczytać to, na czym konkretnie Ci zależy.

Wszelkie wiadomości o nowych newsach, będą docierały do Ciebie właściwie natychmiast, a Ty będziesz mógł zbierać je w jednym miejscu. Otrzymujesz informacje tylko o wiadomościach, które faktycznie Cię interesują.

Czy w 2023 kanały RSS są wciąż używane?

Kanały RSS są wciąż używane i to przez najpopularniejsze witryny internetowe, z których na co dzień korzystają tysiące użytkowników. Spotkasz się z nimi m.in. w witrynie tvn24.pl, onet.pl czy wp.pl. Kanał RSS jest również świetnym narzędziem do promocji bloga.

Kanały RSS – zalety

Niektóre zalety korzystania z kanałów RSS zostały już pośrednio wymienione, ale podsumowując, chodzi głównie o:

  • możliwość otrzymywania informacji o dodanych nowych, interesujących Cię wiadomościach na ulubionym blogu czy portalu internetowym
  • wszystkie najświeższe wiadomości z wielu źródeł możesz gromadzić w jednym miejscu
  • brak reklam i innych rozpraszaczy, przez które strony internetowe ładują się znacznie wolniej
  • korzystając z RSS nie ściągasz na swoje urządzenie nic więcej, niż rozszerzony spis treści z ulubionych serwisów informacyjnych
  • masz pewność, że nie przegapisz żadnej interesującej Cię informacji

Najlepsze czytniki RSS – ranking

Poniżej znajdziesz informacje na temat najlepszych czytników RSS. Być może któryś z nich przypadnie Ci do gustu:

Feedly – Smart News Reader

Dostępny jako strona internetowa, ale i jako aplikacja na smartfon. Pozwala utworzyć darmowe konto, dodać kanały i inne źródła, dzięki czemu szybko i łatwo przeglądniesz aktualne wiadomości. Możesz je również zapisywać na później. Kanały możesz dodawać ze względu na dane kategorie i oznaczać przeczytane już informacje, aby przez przypadek do nich nie wracać.

Kanał RSS - Feedly

Feedly możesz konfigurować z aplikacjami pomocniczymi, np. Evernote. Interfejs możesz dostosować do swoich oczekiwań. Czytnik RSS Feedly dostępny jest na iPhone, iPad, Android, rozszerzenie Firefox i w przeglądarce internetowej.

Fluent Reader

Posiada nowoczesny interfejs z trybem pracy w ciemności. Dzięki niemu zorganizujesz subskrypcje, wyszukasz dany artykuł, używając wybranej frazy lub wyszukując według stanu. Możesz go skonfigurować w taki sposób, aby wyświetlał listę lub kafelki. Bez problemu zsynchronizujesz go z Feedbin lub hostowanymi usługami obsługującymi Fever API. Fluent Reader pozwala importować i eksportować pliki OPML, przywracać pełne dane aplikacji oraz tworzyć kopie zapasowe.

Fluent Reader

FeedReader

FeedReader Web dla przeglądarek

Jeśli nie jesteś przekonany do aplikacji internetowych, skorzystaj z tego czytnika RSS. Dzięki niemu wszelkie informacje, których jesteś złakniony, będą lądowały na pulpicie Twojego sprzętu. Wystarczy tylko, że dodasz do programu serwis, który Cię interesuje, a on samodzielnie, będzie sprawdzał dodane treści i wyłapywał te, które interesują właśnie Ciebie. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ oferuje podstawowe funkcje. Informacje o nowych wiadomościach wyświetlane są na pasku zadań i umożliwia on również import oraz eksport ulubionych adresów witryn internetowych. Dzięki temu, że pozwala magazynować treści, możesz czytać swoje ulubione wiadomości nawet w trybie offline. FeedReader działa w Chrome, Firefox, iOS and Android.

FeedReader

Flipboard

To kolejna aplikacja, dzięki której będą docierały do Ciebie wszelkie wiadomości, którymi jesteś zainteresowany. Spersonalizujesz treści, na których Ci zależy w oparciu o Twoje zainteresowania. Oprócz artykułów możesz przeglądać również inne treści, takie jak: podcasty, filmy czy tweety. Dzięki Flipboard stworzyć cyfrowy magazyn i udostępnisz go innym. Aplikacja Flipboard pozwala na zarządzanie nią poprzez gesty, które sprawiają, że możesz przeglądać treści, jak w przypadku tradycyjnej gazety. Aplikacja jest bezpłatna i działa w systemie Android i iOS. A jeśli nie chcesz jej instalować, możesz zarejestrować się na stronie Flipboard.com.

Kanał RSS - Flipboard

The Old Reader

PC

Jeśli jesteś fanem starszej wersji Google Reader, skorzystaj z czytnika The Old Reader. Jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki przyjaznemu interfejsowi. Pomaga klasyczny układ wiadomości i minimalistyczny interfejs. Nie znajdziesz go, jako aplikację na smartfony. Do dziś dostępny jest tylko dla przeglądarek. The Old Reader pokaże Ci wszystkie nieprzeczytane wiadomości, pozwoli w łatwy i szybki sposób zaimportować ulubione kanały.

Niestety The Old Reader stał się projektem prywatnym, zamkniętym tylko dla obecnych użytkowników. Wszystko przez to, że po zamknięciu Google Reader, wielu jego użytkowników zaczęło szukać czegoś podobnego i trafiło właśnie do The Old Reader. Twórcy strony nie dali jednak rady z tak dużą ilością użytkowników, więc stwierdzili, że wolą stworzyć dobry czytnik RSS dla mniejszej ilości użytkowników, niż duży słabszej jakości.

Kanał RSS - old reader

NewsBlur

Jest to aplikacja, z której możesz korzystać w sposób darmowy lub płatny. W wersji darmowej skorzystasz z 12 stron, a jeśli chcesz więcej – zapłać 2 dolary miesięcznie i dołóż ich większą ilość. Ta aplikacja ze sztuczną inteligencją pozwala na zapisanie danych treści na później czy zbudować własnego bloga z udostępnionymi przez Ciebie. Interfejs jest dość mocno rozbudowany, ale tylko dlatego, że NewsBlur oferuje wiele funkcji. Więc nie wygląd interfejsu jest tu najważniejszy, ale właśnie ilość możliwości.

Wybierając darmową opcję, możesz korzystać z 64 kanałów. Jeśli to Ci nie wystarczy, wówczas możesz wykupić pakiet roczny za 24 dolary.

Google Reader

Była to aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki internetowej (usługę zamknięto w 2013 roku), którą można było konfigurować z innymi aplikacjami Google. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik korzystający z tego czytnika RSS, mógł przeglądać swoje ulubione wiadomości z każdego urządzenia. Do wyboru były domyślne kanały informacyjne lub użytkownik mógł wybierać swoje źródła informacji. Dostępna była również funkcja dodawania blogów i różnych subskrypcji przeglądanych przez znajomych. Przydatna była również możliwość wyszukiwania kanałów, wpisując dane słowa kluczowe. Subskrybowane materiały mogły być udostępniane w kanałach społecznościowych. Interfejs był prosty i przez to przyjazny w użyciu.

W 2021 roku Google podjęło próbę reaktywacji czytnika RSS, dodając do testowej wersji przeglądarki Chrome Canary, (a następnie w wersjach Chrome 92 i nowszych) na Androida przycisk “+Follow”. Chrome Canary miało za zadanie wykryć, czy przeglądana strona posiada kanał RSS, a jeśli tak – podpowiedzieć użytkownikowi, że może ją dodać do obserwowanych witryn. Dana wiadomość dodana w ten sposób do “Obserwowanych” miała pojawić się jako domyślna w każdej nowej karcie, którą otworzy użytkownik.

Najciekawsze kanały RSS (z różnych dziedzin)

Wykorzystując kanały RSS, możesz dotrzeć do najważniejszych informacji w szybki i prosty sposób. Z tego udogodnienia wciąż pozwala nam korzystać wiele stron internetowych, na których na co dzień można znaleźć wiele przydatnych wiadomości i interesujących ciekawostek. Najciekawsze kanały RSS to z pewnością:

Dostępnych kanałów RSS można wymieniać naprawdę wiele. Dlatego, jeśli jesteś fanem surfowania po Internecie w celu wyszukiwania najważniejszych dla siebie informacji, koniecznie zainstaluj czytnik RSS i gromadź wszystko, co chcesz, w jednym miejscu!

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.