Kalkulator zużycia prądu. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

30.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Kalkulator zużycia prądu. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rachunki za prąd w ostatnich miesiącach cały czas utrzymują się na wysokim poziomie (nawet pomimo wprowadzenia gwarantowanej ceny prądu w 2023 roku). Dotyczy to wszystkich bez wyjątku, dlatego też wiele osób zaczyna bardziej świadomie korzystać z urządzeń elektrycznych. Przydatny może być tutaj kalkulator kosztów energii. Dzięki niemu, na podstawie kilku danych, można wyliczyć koszt zużycia prądu danego urządzenia. Sprawdźmy, jak działa kalkulator zużycia prądu.

Dlaczego ceny prądu rosną?

Narzekając na panującą wokół drożyznę, nie można pominąć rachunków za prąd. Ceny za energię elektryczną cały czas pną się w górę. Zgodnie z wyliczeniami serwisu optimalenergy.pl, wysokość rachunku za prąd na przestrzeni lat 2009-2022 znacząco wzrosła. Serwis porównał rachunki za prąd dla mieszkańca Poznania. Jego zużycie wynosiło 2500 kWh energii elektrycznej, natomiast rachunki były płacone co miesiąc. Jak wzrosły ceny widać na poniższej tabelce:

optimalenergy wzrost cen prądu
Opracowanie OptimalEnergy.pl na podstawie danych z taryf przedsiębiorstw energetycznych

Warto przytoczyć również dane dotyczące kontraktów zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie, gdzie sprzedawcy prądu kupują energię.

Zgodnie z nimi, jeszcze w 2020 roku koszt jednej MWh kosztował na giełdzie 252 zł, natomiast rok później były to już kwoty rzędu 1300 zł.

Przyczyn tego jest kilka, a wśród nich warto wymienić takie, jak:

 • koszt uprawnień do emisji CO2 – w przypadku Polski ma to duże znaczenie, z uwagi na to, iż większość produkcji w energetyce pochodzi z węgla brunatnego i kamiennego,
 • wzrost cen węgla,
 • potrzeba oszczędzania energii na sezon grzewczy 2022/2023,
 • większy popyt na energię po pandemii,
 • rosnące ceny gazu po ograniczeniu dostaw z Rosji do Unii Europejskiej,
 • niedostateczna infrastruktura magazynów energii, głównie odnawialnej.

Od czego zależy cena prądu?

Cena prądu, czyli innymi słowy energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego lub firmy, składa się z kilku czynników. Najważniejszym z nich jest cena 1 kWh prądu. Jednostka energii kWh to inaczej kilowatogodzina, która wskazuje, jaka ilość energii została pobrana w ciągu godziny przez urządzenie o mocy 1 kW (1000 W).

Koszt 1kWh energii elektrycznej jest zależny głównie od sprzedawcy oraz dystrybutora prądu. Istotna jest też wybrana taryfa, na podstawie której obliczane jest zużycie prądu. Na finalną wysokość faktury za prąd mają wpływ także inne elementy, takie jak opłaty stałe oraz zmienne.

od czego zależy cena prądu - kalkulator prądu

Stałe opłaty za energię elektryczną

Opłaty stałe za energię elektryczną to koszty ponoszone każdego miesiąca nawet wtedy, jeśli zużycie prądu wynosi 0 kWh. Wśród nich wyróżniamy:

 • opłatę abonamentową – związaną z odczytywaniem licznika. Jej wysokość zależy od wybranej taryfy i okresu rozliczeniowego, a także tego, jak odczytywany jest licznik;
 • opłatę sieciową stałą – koszt utrzymania i pracy sieci energetycznej, dzięki której dostarcza się prąd. Wysokość zależy od wybranej taryfy.

Zmienne opłaty za energię elektryczną

Do opłat zmiennych natomiast możemy zaliczyć:

 • opłatę przejściową – pokrycie kosztów, jakie powstały u wytwórców energii z uwagi na przedterminowe rozwiązanie umów długoterminowych. Wyróżniamy tutaj 3 stawki roczne, w zależności od zużycia – do 500 kWh, od 500 do 1200 kWh oraz ponad 1200 kWh;
 • opłata mocowa – koszt zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego klientom;
 • opłata sieciowa zmienna – wynika z kosztów, jakie powiązane są z dostarczeniem kWh w określonym czasie;
 • opłata jakościowa – związana jest z kosztem utrzymania odpowiednich parametrów energii;
 • opłata OZE – składka na gwarancję dostępności energii ze źródeł odnawialnych;
 • opłata kogeneracyjna – składka dostępność energii z ekologicznych źródeł.

Rachunek za prąd to składowa wszystkich wymienionych wyżej opłat. Są one obowiązkowe i każdy, niezależnie od wybranego dostawcy energii elektrycznej, musi ponosić wyżej wymienione koszty.

Inteligentne gniazdka (Smart Plug) – pomogą zliczyć zużycie

Które urządzenia zużywają najwięcej energii w domu?

Z pewnością większość osób nie raz zastanawiała się, które urządzenia w domu pobierają najwięcej energii. PGNiG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, sprawdziło, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego. Wyniki są oczywiście uśrednione – w końcu nie wszyscy używamy tych samych urządzeń i w takim samym stopniu.

 • Płyta indukcyjna – 748,25 kWh,
 • Piekarnik elektryczny – 496,4 kWh,
 • Lodówka – 270 kWh,
 • Czajnik elektryczny – 240 kWh,
 • Zmywarka – 237 kWh,
 • Komputer stacjonarny – 197,1 kWh,
 • Odkurzacz – 156 kWh,
 • Pralka – 143 kWh,
 • Laptop – 138,7 kWh,
 • Telewizor – 128 kWh,
 • Kuchenka mikrofalowa – 51,1 kWh,
 • Żelazko – 26 kWh,
 • Telefon komórkowy – 2,48 kWh.

Zgodnie z zestawieniem, najwięcej prądu pobiera płyta indukcyjna, a najmniej – telefon komórkowy. Mimo że lodówka pozornie nie zużywa tak dużo energii w ciągu godziny, to warto pamiętać, że działa całą dobę – przez to może wygenerować wysoki rachunek. Podobnie wygląda to w kwestii komputera. Włączony przez kilka godzin dziennie może wpłynąć na końcowy koszt energii.

Jak obliczyć zużycie prądu samodzielnie?

Kalkulator zużycia energii to przydatne narzędzie, które pomoże Ci obliczyć koszt poboru prądu. Dowiesz się też, które urządzenia w domu sprawiają, że rachunki się podnoszą. Warto jednak pamiętać, że kalkulator zużycia energii obliczy tylko przybliżony koszt prądu.

Aby wykorzystać to narzędzie, trzeba wiedzieć, ile kosztuje 1 kWh. Kalkulator do swoich wyliczeń potrzebuje również czasu pracy urządzenia i jego mocy (można ją znaleźć np. w instrukcji sprzętu). Na wielu stronach internetowych można znaleźć kalkulatory energii, które na podstawie wpisanych danych obliczają zużycie.

Jak obliczyć zużycie energii bez korzystania ze stron internetowych? Pokażemy to na przykładzie lodówki. Minimalna cena 1 kWh to obecnie minimalnie 0,73 zł. Lodówka działa całą dobę i przyjmujemy, że jej moc to 100 W.

 1. Podziel moc urządzenia przez 1000 (1000W = 1kW).

100 W : 1000 = 0,1 kW.

 1. Pomnóż moc urządzenia przez czas pracy. Wynik zapisujemy w kilowatogodzinach.

0,1 kW * 24h = 2,4 kWh

 1. Pomnóż uzyskany wynik przez cenę 1 kWh. Otrzymasz koszt korzystania z lodówki w ciągu doby.

2,4 kWh * 0,73 zł = 1,75 zł

Jeśli chcesz obliczyć koszt miesięczny, wystarczy, że pomnożysz wynik przez 30. W przypadku ceny rocznej pomnóż przez 365.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

jak obliczyć zużycie prądu i jak oszczędzać prąd

Aby oszczędzić energię, a co za tym idzie – płacić niższe rachunki, istotna będzie przede wszystkim zmiana nawyków. Mamy dla Ciebie 10 propozycji.

 1. Pamiętaj o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywa nikt z domowników. Jest to bardzo prosty nawyk, a pomaga oszczędzać energię.
 2. Zainwestuj w żarówki energooszczędne – są droższe niż zwykłe, jednak ich koszt po pewnym czasie się zwróci.
 3. Korzystaj ze światła dziennego tak długo, jak jest to możliwe – np. możesz ustawić biurko, przy którym pracujesz, jak najbliżej okna, by mieć dostęp do światła.
 4. Zwróć uwagę na korzystanie z lodówki – nie otwieraj jej na długo oraz zbyt często. Warto też nie wkładać do niej ciepłych potraw, gdyż urządzenie będzie zużywać dużo energii, by na nowo się schłodzić.
 5. Zacznij rozsądnie używać zmywarki – wybierz większy model, uruchamiaj ją w pełni naładowaną, gdy energia jest tańsza (np. w nocy), jeśli masz taką możliwość korzystaj z trybu “eko”.
 6. Wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz i odłączaj te, które są w pełni naładowane.
 7. Bierz prysznic zamiast kąpieli i nie zostawiaj odkręconego kranu.
 8. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia – temperatura w środku się obniża i sprzęt będzie musiał zużyć więcej energii, by na nowo się rozgrzać.
 9. Aby skrócić czas korzystania z płyty indukcyjnej, podczas gotowania przykrywaj garnki pokrywką.
 10. Przy zakupie nowych sprzętów zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną – im wyższa, tym mniejsze będzie zużycie energii.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.