Kalibracja monitora – jak skalibrować monitor?

29.11.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Kalibracja monitora – jak skalibrować monitor?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kalibracja monitora to istotna czynność, którą wielu z nas pomija. Pozwala na odpowiednie ustawienie parametrów wyświetlacza. Dotyczą jasności, kolorów, kontrastu i innych ustawień. W celu przeprowadzenia tego procesu możemy wykorzystać urządzenie do kalibracji monitora, choć także bez niego możemy poprawić jakość obrazu na swoim ekranie. W dzisiejszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat kalibracji obrazu monitora – czy to w laptopie, czy osobnym sprzęcie podłączonym do komputera PC.

Co to jest kalibracja monitora i dlaczego jest ważna?

Poprawne kalibrowanie monitora ma na celu dostosowanie jego ustawień w taki sposób, aby wyświetlany obraz był optymalny. Różne monitory komputerowe, zewnętrzne oraz te znajdujące się w laptopie, mogą w końcu wyświetlać treści w nieco inny sposób. Dla uzyskania odpowiedniego rezultatu ważne są poniższe ustawienia.

Co oznacza kalibracja obrazu monitora:

  • kalibracja kolorów monitora
  • właściwe ustawienie kontrastu
  • regulacja jasności
  • kalibracja parametru gamma

Po skalibrowaniu monitora wyświetlany obraz powinien być zbliżony do “neutralnego”. Obraz powinien być wtedy oddany w identyczny sposób na różnych urządzeniach (poprawnie skalibrowanych). Takie ustawienie jest szczególnie pożądane, jeśli pracujesz z grafiką (dla grafików, architektów, projektantów, itp.). Pozostali użytkownicy niekiedy mają natomiast swoje indywidualne preferencje, nierzadko wybierając obraz bardziej kontrastowy, z nasyconymi kolorami. I tak warto natomiast zacząć od poprawnego skalibrowania monitora, co możemy uznać za punkt wyjścia do dalszych zmian.

jak skalibrować monitor

Sprzęt i oprogramowanie potrzebne do kalibracji

Przede wszystkim potrzebujemy do tego monitora lub laptopa. Kalibrację możemy także przeprowadzić dla telewizora, smartfona, czy innych urządzeń wyposażonych w wyświetlacz i z opcjami ustawień jego parametrów. Zwykle dostępna jest podstawowa funkcja, jaką jest automatyczna kalibracja monitora. Aby kalibracja monitora była dokładniejsza, warto natomiast zadbać o zewnętrzny kalibrator, jak kolorymetr. Przyda się też specjalne oprogramowanie. Popularne programy do kalibracji monitora to Calibrite PROFILER lub DisplayCAL.

Przygotowanie do kalibracji monitora

Właściwości ekranu, w tym sposób wyświetlania obrazu, mogą się nieco zmieniać z biegiem czasu. Zanim przejdziemy do kalibracji monitora, powinniśmy pozostawić go włączonym przez co najmniej pół godziny. Zadbaj też o optymalne warunki, aby pomiary nie były obarczone błędem.

Jak przygotować monitor do kalibracji:

  1. Włącz ekran co najmniej 30 minut przed procesem kalibracji.
  2. Dokładnie oczyść wyświetlacz, pozbywając się kurzu i innych zanieczyszczeń.
  3. Wyłącz funkcję automatycznej regulacji jasności.
  4. Wyłącz aplikacje dostosowujące obraz.
  5. Zadbaj o właściwe warunki oświetleniowe (bez refleksów na ekranie).

Jak skalibrować monitor?

Cały proces składa się z zaledwie kilku kroków. Pomoże nam w nim dedykowane oprogramowanie – program do kalibracji monitora.

Jak skalibrować monitor – instrukcja krok po kroku:

  1. Przygotuj monitor do kalibracji.
  2. Włącz program do kalibracji monitora.
  3. Wybierz, który monitor chcesz skalibrować (jeśli jest ich więcej).
  4. Korzystając z ustawień monitora wybierz parametry (jasność, kontrast, temperatura barw, gamma) zgodnie z instrukcją pokazaną w aplikacji do kalibracji monitora.
  5. Sprawdź ustawienia monitora przy pomocy kalibratora.

Metody kalibracji monitora

Wyróżniamy dwa sposoby kalibrowania monitora:

  • manualna kalibracja monitora – używamy jedynie wbudowanych ustawień naszego ekranu do ręcznej zmiany jasności, kontrastu, kolorów. Rozwiązanie jest proste, nie wymaga dodatkowego sprzętu, jednak dokładność jest mniejsza;
  • kalibracja zewnętrzna, z użyciem kolorymetru – to najdokładniejsze rozwiązanie, musimy jednak skorzystać z profesjonalnego sprzętu (kolorymetru), który automatycznie dostosuje parametry ekranu.
kalibracja obrazu monitora

Kalibracja bez specjalistycznego sprzętu

Czy program do kalibracji monitora może zastąpić dedykowany sprzęt? Nie uzyskamy równie dobrych rezultatów, jednak i tak możemy liczyć na poprawę jakości wyświetlanego obrazu. W tym celu można skorzystać z narzędzia systemowego, które znajdziemy choćby w systemie Windows. Możliwa jest też kalibracja monitora online. Postępujemy zgodnie z instrukcjami i zmieniamy ręcznie ustawienia wyświetlacza, aby dostosować obraz do zaleceń wyświetlanych w narzędziu.

Kalibracja z użyciem zewnętrznego kalibratora

Ten sposób jest bardziej zautomatyzowany, z pewnością o wiele dokładniejszy. Zaleca się użycie urządzenia do kalibracji monitora osobom, którym zależy na wyświetlaniu obrazu w optymalny, ujednolicony ze standardami sposób.

W pierwszej kolejności podłączamy kalibrator do swojego komputera lub laptopa. Umieszczamy go na ekranie w sposób zalecany przez producenta. Następnie uruchamiamy program do kalibracji monitora i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Proces kalibracji monitora z użyciem kalibratora

Automatyczna kalibracja obrazu monitora z wykorzystaniem kalibratora (kolorymetru) nie jest trudna. Uruchom odpowiednie oprogramowanie po podłączeniu kalibratora do komputera i monitora. Wykonaj pomiary parametrów (kolory, jasność, kontrast), a program na ich podstawie stworzy profil ICC monitora. Profil ICC to zapis ustawień używanych przez system operacyjny, aby Twój monitor wyświetlał obraz w optymalny sposób.

Kalibrator podłączamy do komputera przy pomocy złącza USB. Jest to możliwe w każdym komputerze i laptopie. Pamiętaj o tym, aby monitor był włączony co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem kalibracji. Pozwoli to uzyskać odpowiednią, stabilną temperaturę barw. Upewnij się także, że “oko” kalibratora dobrze przylega do monitora. Światło zewnętrzne (słoneczne lub sztuczne) nie powinno padać bezpośrednio na kalibrator.

urządzenie do kalibracji monitora

Ustawienia kalibracji: jasność, kontrast, temperatura barwowa, gamma

Dokładne informacje dotyczące parametrów ekranu, zobaczysz podczas kalibracji monitora. W zależności od warunków (oświetlenia) zalecana jasność to od 80 do 120 cd/m2. Temperatura barwowa dla domowego użytku to 5500K, standardowo wynosi natomiast 6500K. Ustawienia gammy i kontrastu należy natomiast dopasować do zaleceń programu do kalibracji monitora oraz specyfiki pracy.

Profilowanie monitora po kalibracji

Pomyślnie zakończona kalibracja monitora zapisuje ustawienia kolorów monitora i pozostałe parametry w postaci profilu ICC. Będzie on używany przez system Twojego komputera, aby wyświetlać kolory w poprawny sposób. Możesz zapisać kilka profili (dla różnych ustawień), jeśli chcesz szybko zmieniać ustawienia ekranu (np. inne do pracy, inne do gier, inne do filmów, itp.).

Najczęstsze błędy przy kalibracji monitora

Wystarczy sprawdzić jak skalibrować monitor, aby uniknąć najczęstszych błędów. Postępuj w tym celu zgodnie z instrukcjami z niniejszego poradnika.

Kalibracja monitora w laptopie lub ekranu komputera wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętu i postępowania zgodnie z instrukcjami. Najczęściej popełniane błędy podczas kalibracji to:

  • złe warunki oświetleniowe (np. odbicie/refleksy światła padające na monitor lub kalibrator)
  • nieodpowiednie przygotowanie monitora do kalibracji (jest brudny lub zakurzony)
  • kalibracja kolorów monitora tuż po włączeniu go (należy odczekać minimum 30 minut)
  • błędne ustawienie kalibratora, pomijanie kroków w instrukcji oprogramowania i urządzenia

Weryfikacja wyników kalibracji

Ręczna lub automatyczna kalibracja monitora nie zawsze okazują się w pełni poprawne. Warto zatem sprawdzić, czy zastosowane ustawienia są poprawne. Weryfikacja wyników kalibracji polega na teście porównawczym. Pozwala przekonać się, czy kolory są wyświetlane poprawnie. Warto sprawdzić, czy obraz jest odpowiedni w różnych aplikacjach i na różnych urządzeniach (jeśli podłączasz do monitora kilka).

Jak często należy kalibrować monitor?

Z pewnością warto przeprowadzić kalibrację monitora w tych przypadkach:

  • po zakupie nowego monitora, laptopa lub komputera
  • zmieniając w istotny sposób warunki oświetleniowe (np. ustawienie biurka względem okna, oświetlenia biura lub domu)
  • jeśli podejrzewasz, że kolory nie są wyświetlane w poprawny sposób

Poza tym trzeba pamiętać, że monitor – jak każde urządzenie – zużywa się z biegiem czasu. Może to prowadzić do zmian w wyświetlaniu kolorów, spadku jasności, itp. W związku z tym kalibrację monitora warto przeprowadzić co kilka miesięcy.

Jeśli nie masz zewnętrznego (profesjonalnego) sprzętu, kalibracja monitora bez kalibratora również pomoże. Przeprowadź ją co jakiś czas, aby mieć pewność, że Twój monitor wyświetla obraz w poprawny sposób.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.