Kalibracja ekranu Netflix — prosty sposób na poprawę jakości obrazu
Platforma Netflix oferuje wzorce testowe do kalibracji ekranów, dzięki czemu każdy z użytkowników może uzyskać najlepszą jakość wyświetlanego obrazu na swoim urządzeniu. Gdzie znaleźć ekrany testowe Netflix? Dlaczego warto zainteresować się kalibracją ekranu Netflix? Jak przeprowadzić kalibrację telewizora? Czy funkcja jest dostępna także dla innych urządzeń wyposażonych w ekran? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Czy warto korzystać z kalibracji ekranu?
- Ekrany testowe Netflix — gdzie je znaleźć?
- Jak skalibrować ekran pod Netflix?
- Netlix — kalibracja jest możliwa także na innych urządzeniach wyposażonych w ekran
Czy warto korzystać z kalibracji ekranu?
Ekrany testowe Netflix (z ang. test patterns Netflix) to rozwiązanie, które powstało z myślą o użytkownikach platformy posiadających telewizory z dużym ekranem.
Zdecydowanie warto z niego skorzystać, ponieważ odpowiednia kalibracja telewizora Netflix pozwoli cieszyć się możliwie najwyższą jakością obrazu podczas oglądania ulubionych filmów i seriali!
Ekrany testowe Netflix — gdzie je znaleźć?
Jak uruchomić ekrany testowe Netflix? Kalibracja jest dostępna dla subskrybentów serwisu VOD pod linkiem: https://www.netflix.com/title/80018499. Test patterns Netflix zostały przedstawione w bardzo przystępnej formie — przypominają one serial składający się z 4 sezonów. Każdy ekran testowy trwa 120 minut.
Aby przystąpić do kalibracji ekranu Netlix, niezbędna jest wiedza odnośnie tego, jakie są kluczowe parametry telewizora — rozdzielczość oraz liczba klatek na sekundę (z ang. Frames Per Second, FPS). Następnie można uruchomić odpowiedni odcinek test patterns Netflix i rozpocząć kalibrowanie urządzenia.
Jak skalibrować ekran pod Netflix?
Na czym polega kalibracja telewizora Netflix? Przy pomocy test patterns Netflix możemy skonfigurować różnorodne parametry wyświetlania obrazu, takie jak np.:
- balans bieli — parametr ten wpływa na ogólną dokładność kolorów na ekranie;
- balans czerni — parametr ten kontroluje ilość czerni wyświetlanej przez ekran, jest istotny dla uzyskania głębszych czerni i lepszego kontrastu;
- głębia kolorów — parametr określa ilość informacji o kolorze, które można wyświetlić na ekranie. Im wyższa jest głębia kolorów, tym dokładniejsza będzie reprodukcja kolorów;
- jasność ekranu — parametr określa ogólną intensywność światła emitowanego przez ekran. Poziom oświetlenia ekranu można dostosować do preferencji użytkownika lub warunków otoczenia;
- kontrast — parametr odnosi się do różnicy pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem na ekranie. Jeśli kontrast jest wysoki, może to skutkować uzyskaniem bardziej wyrazistego obrazu;
- nasycenie kolorów — parametr określa intensywność i żywotność kolorów na ekranie;
- ostrość — parametr odnosi się do stopnia wyostrzenia krawędzi i detali obrazu. Jeśli ostrość jest zbyt mała, może to poskutkować uzyskaniem mniej wyraźnego obrazu.
Warto wiedzieć: kalibracja ekranu Netflix umożliwia także skonfigurowanie synchronizacji audio z wideo — dzięki temu można skorygować ewentualne opóźnienia pomiędzy dźwiękiem i wyświetlanym obrazem.
Na czym polega kalibracja ekranu Netflix — instrukcja krok po kroku:
- zaloguj się w serwisie Netflix na komputerze;
- wpisz w pasek adresu strony internetowej: https://www.netflix.com/title/80018499;
- dodaj do biblioteki Netflix wzorzec testowy dopasowany do parametrów telewizora (poprzez wybranie opcji Dodaj do mojej listy);
- otwórz aplikację Netflix na telewizorze;
- uruchom wybrany wcześniej ekran testowy Netflix;
- dokonaj regulacji obrazu przy pomocy pilota lub przycisków znajdujących się na obudowie telewizora.
Aby ustawić jasność ekranu i balans czerni, należy spojrzeć na cztery czarne kwadratokształtne elementy, które znajdują się po lewej stronie ekranu testowego Netflix. Następnie trzeba ustawić parametry telewizora tak, aby dało się odróżnić kolor ciemny i szary oraz jasne paski.
Do ustawienia balansu bieli i kontrastu służy biały kwadratokształtny element po prawej stronie. Parametry na telewizorze należy ustawić tak, aby dało się odróżnić jaśniejsze i ciemniejsze fragmenty.
Trzy kwadratokształtne elementy w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim pozwalają na dostosowanie kolorów.
Okręgi zlokalizowane na rogach ekranu testowego Netlix, a także duża pozioma oś, która rozciąga się od lewego do prawego brzegu ekranu, służą do regulowania ostrości. Parametr należy skalibrować na telewizorze tak, aby wyświetlane na ekranie paski i liczby były wyraźne.
Netlix — kalibracja jest możliwa także na innych urządzeniach wyposażonych w ekran
Po dodaniu do biblioteki ekranów testowych Netflix można uruchomić kalibrację na dowolnym urządzeniu wyposażonym w ekran. Z test patterns Netflix możemy skorzystać zatem nie tylko na telewizorze, ale także projektorze, laptopie, komputerze stacjonarnym, tablecie, a nawet smartfonie. O ile jednak telewizor, projektor, laptop czy nawet monitor komputera stacjonarnego oferują szeroki wachlarz ustawień różnych parametrów wyświetlania obrazu, o tyle na mniejszych urządzeniach opcje kalibracji ekranu Netflix będą dość ograniczone.
Najlepsze efekty kalibracji ekranu Netflix uzyskamy na telewizorach nowszej generacji z dużym ekranem i wysokiej rozdzielczości 4K. W ich przypadku odpowiednie skonfigurowanie różnych parametrów wyświetlania obrazu może sprawić, że obraz będzie bardzo realistyczny i będziemy mogli cieszyć się doznaniami niczym z sali kinowej.
Może Cię zainteresować: