Jeff Bezos – majątek, biografia i plany na przyszłość założyciela Amazona

16.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jeff Bezos – majątek, biografia i plany na przyszłość założyciela Amazona
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeff Bezos to miliarder, który założył firmę Amazon i zdobył status najbogatszego człowieka, który utrzymywał przez wiele lat. Dziś, choć poza Amazonem, jest nadal w czołówce najbardziej majętnych biznesmenów, ale zmienił swoje życiowe ambicje. Jak dorobił się swojego majątku i co teraz planuje? Tutaj dowiesz się, ile pieniędzy ma Bezos, jak przerodził Amazon w giganta i jak stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi na Ziemi.

Kim jest Jeff Bezos?

Jeff Bezos, ur. 12 stycznia 1964, to amerykański miliarder, założyciel oraz były CEO Amazon, giganta handlu internetowego i jednocześnie jeden z najbardziej majętnych ludzi na świecie. Obecnie pozostaje jedynie prezesem wykonawczym w Amazon, a skupia się na działalności związanej z turystyką kosmiczną i eksploracją kosmosu w firmie Blue Origin.

Jest też znany z filantropii i walki ze zmianami klimatycznymi za sprawą Bezos Earth Fund.

W ciągu kilku lat od założenia Amazona w swoim garażu przekształcił swoją firmę w jedną z największych firm, której wartość giełdowa wynosi obecnie ponad 1,3 biliona dolarów (czerwiec 2023).

Jeff Bezos – wykształcenie

Jeff Bezos ukończył z wyróżnieniem studia elektrotechniki i informatyki na Uniwersytecie Princeton w 1986, zdobywając tytuł licencjata. Wcześniej w 1982 otrzymał stypendium i był wyróżniony przez National Merit Scholarship Program. W roku 2008 uzyskał doktorat honoris causa na Uniwersytecie Carnegie Mellon w dziedzinie nauk ścisłych i technologii.

Ile pieniędzy ma Bezos?

Jeszcze do niedawna tytułem najbogatszego człowieka na świecie mógł poszczycić się właśnie Jeff Bezos. Majątek założyciela Amazon wyceniany jest obecnie na 152 miliardy dolarów, co daje mu 3. miejsce w rankingu miliarderów Bloomberga (czerwiec 2023).

Jeff Bezos wartość swojego majątku zawdzięcza przede wszystkim Amazonowi, w którym wyprzedził trendy w handlu i technologiach. Dzięki wysokiej pierwszej ofercie publicznej w 1997 r. (54 miliony dolarów – 18 dol. za udział), gdy Amazon wchodził na nowojorską giełdę Wall Street, Bezos stał się wtedy milionerem i od tamtego czasu bardzo mądrze zarządzał swoim kapitałem. Dzięki ekspresowemu rozwojowi firmy, w której miał dużą liczbę udziałów, jego fortuna rozrastała się w błyskawicznym tempie.

jeff bezos - majątek

Bezos zainwestował również w takie firmy, jak Google, Twitter, Uber, Business Insider, czy Workday i dokonywał tego, zanim owe firmy stały się gigantami, przez co bardzo mocno zyskał na wartości swoich udziałów.

Przy dyskusjach o miliarderach często pada pytania, kto jest bogatszy: Jeff Bezos czy Elon Musk?

Jeff Bezos był najbardziej majętnym człowiekiem na świecie w latach 2017-2021. Teraz jednak okupuje trzecie miejsce. Przez długi czas Bezos górował nad Elonem Muskiem, jednak teraz sytuacja się jednak odwróciła. Musk jest obecnie najbogatszym miliarderem z majątkiem wartym 219 miliardów dolarów (wg. Bloomberg Billionaires Index, czerwiec 2023).

Amazon – historia firmy

W roku 1994 Bezos miał wrażenie, że internet niedługo eksploduje w popularności i przedstawił pomysł na biznes online swojemu szefowi funduszu hedginowego D. E. Shaw. Nie mógł liczyć na przychylność ani pomoc i dlatego się zwolnił. Z wkładem własnym 10 tys. dolarów oraz pomocą rodziców (250 tys. dol.) postanowił wziąć sprawy we własne ręce.

Formalnie historia firmy Amazon sięga 5 lipca 1994 r., kiedy to – dosłownie w swoim garażu – Jeff Bezos założył firmę Cadabra. Po kilku miesiącach biznesmen zmienił jednak nazwę na Amazon i w 1995 uruchomił internetową księgarnię pod adresem Amazon.com.

Pierwotnie firma zajmowała się wyłącznie sprzedażą książek drogą internetową i dostarczała je do 50 stanów w USA oraz 45 krajów na świecie. Początkowo Amazon generował spore straty, ale i stopniowo wzrastała sprzedaż i dochody, co było pozytywnym znakiem. W roku 1998 korporacja wyszła poza książki, stając się sklepem e-commerce, także z płytami CD z muzyką, a w 1999 r. dodała do asortymentu także elektronikę, narzędzia i zabawki, obsługując 150 krajów na całym świecie. Nie trzeba było długo czekać na sukces od tego momentu – w 2001 r. firma zaczęła wreszcie zarabiać na siebie.

Kluczowe dla rozwoju firmy było wprowadzenie w 2005 r. abonamentu Amazon Prime z nieograniczoną i ekspresową (jak na tamte czasy) przesyłką.

W ramach tego abonamentu mamy dostęp również do oferty serwisu streamingowego Amazon Prime Video oraz Amazon Prime Gaming.

ile pieniędzy ma bezos

Innym bardzo ważnym krokiem było założenie Amazon Web Services w 2006 r., które stało się czołową platformą chmury obliczeniowej, z której teraz korzysta większość firm na świecie. Nie bez znaczenia było też wprowadzenie czytnika e-booków Kindle w 2007 r. Wszystkie powyższe elementy biznesu Amazona okazały się wielkim sukcesem i katapultowały firmę w stratosferę.

Obroty netto Amazon za rok 2022 wyniosły 514 miliardów dolarów, z czego 118 mld pochodziło ze sprzedaży zagranicznej (źródło: Statista). Dla porównania – w 2002 r. obroty netto wynosiły tylko 3,94 mld USD.

Sukces Amazona był przede wszystkim wynikiem determinacji oraz stawiania na różnego rodzaju innowacje, nawet wtedy kiedy świat nie był jeszcze na nie do końca gotowy.

Czym jeszcze zajmuje się Jeff Bezos?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale już od ponad 2 dekad Jeff Bezos zajmował się tematyką aerospace i eksploracji kosmosu. W roku 2000 założył firmę Blue Origin, która ma za zadanie opracować bezpieczne technologie lotów kosmicznych z nadzieją, że staną się one z czasem przystępne cenowo. Blue Origin opracowało kilka typów rakiet (w tym New Shepard) i pojazdów kosmicznych dla różnych celów, w tym statki turystyczne, stacje kosmiczne, a także lądownik księżycowy. Firma Bezosa konkuruje ze SpaceX Elona Muska.

czym zajmuje się bezos?

Oprócz tego Jeff Bezos jest właścicielem Washington Post, ważnego i wpływowego dziennika w USA, który jest 4. największym periodykiem tego typu w Stanach Zjednoczonych.

Warto wspomnieć także o działalności filantropijnej za sprawą założonego w roku 2020 Bezos Earth Fund z początkowym budżetem 10 miliardów dolarów. Ten fundusz ma chronić przyrodę oraz walczyć ze zmianami klimatycznymi, tak aby z końcem roku 2030 ochronić 30% naturalnych zasobów Ziemi.

Życie prywatne Bezosa

Obecną partnerką Jeffa Bezosa jest Lauren Sanchez. Bezos zaręczył się z nią w maju 2023, po ponad 2 latach związku. Sanchez jest byłą prezenterką telewizyjną i pilotem helikopterów. Z Bezosem łączy ją wspólna pasja eksploracji kosmosu, a także jest wiceprezeską Bezos Earth Fund i zajmuje się działalnością filantropijną wspólnie z miliarderem.

Warto odnotować, że Sanchez i Bezos rozwodzili się w tym samym czasie, w roku 2019 r. Rozwód Bezosa stał się przedmiotem wielu plotek i kontrowersji.

W roku 1993 Jeff Bezos poślubił MacKenzie Scott, a ich małżeństwo trwało 26 lat. W trakcie rozwodu doszło do największej w historii ugody opiewającej na 35 miliardów dolarów, wynikającej z 4% udziału w firmie Amazon.

Co dalej? Jakie ma plany na przyszłość?

Pod koniec 2022 r. Jeff Bezos ogłosił w wywiadzie dla CNN, że rozda większość swojej fortuny i poświęci ją na cele walki ze zmianami klimatycznymi. Oprócz tego zadeklarował, że chce wspierać osoby, które będą w stanie zjednoczyć ludzkość w obliczu głębokich podziałów politycznych i społecznych.

Wiele innych planów Jeffa Bezosa obraca się wokół tematyki kosmosu i jest związanych z działalnością firmy Blue Origin.

Jego korporacja w maju 2023 r. wygrała przetarg wart 3,4 mld. dolarów na skonstruowanie lądownika księżycowego, który posłuży w misji NASA w 2029 roku. Wcześniej, w 2027 r. planowane jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej komercyjnej, wielofunkcyjnej stacji kosmicznej Orbital Reef.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.