Search icon

Jaki program do backup danych? Najlepsze programy do kopii zapasowych

28.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jaki program do backup danych? Najlepsze programy do kopii zapasowych
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kopia zapasowa systemu czy też naszych plików może uratować nas z niejednej opresji. Niezależnie, czy dotknie nas awaria dysku, a może nowa aktualizacja systemu napsuje nam krwi – wykonując backup możemy przywrócić komputer do stanu poprzedniego, odzyskując cenne dane. Tego typu aplikacje mogą okazać się szczególnie przydatne zważywszy na to, że żyjemy w czasach dysków o bardzo dużej pojemności. Oto najlepsze programy do kopii zapasowych, dzięki którym życie staje się łatwiejsze.

Co to jest backup?

Backup to inaczej archiwizacja danych na naszym komputerze, a więc wykonanie kopii zapasowej całego systemu, wybranych plików i folderów, czy też partycji. W ten sposób można zabezpieczyć się przed utratą istotnych danych i szybko je odzyskać. Aplikacje do backupu pozwolą również przywrócić system lub uruchomić kreator instalacji prosto z urządzenia przenośnego.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie, w których znajdziecie najlepsze aplikacje do tworzenia kopii zapasowych, a w tym gronie znajdują się też darmowe programy do backupu.

7 programów do kopii zapasowych

EaseUS Todo Backup (jest dostępny darmowy plan)

program do tworzenia kopii zapasowej dostępny jest w trzech wersjach: darmowej, edycji Home (30 dolarów za rok) oraz Pro (39 dol./rok). Aplikacja oferuje wykonanie kopii zapasowej (i przywrócenie) całego systemu, konkretnego dysku lub wybranej partycji lub obszaru danych. Wersje abonamentowe zapewniają klonowanie systemu, tworzenie kopii danych Outlook, przenoszenie backupów do chmury (Dropbox, OneDrive i Google Drive) czy innej partycji lub dysku sieciowego, czy też stworzenie przenośnej wersji Windowsa.

Ashampoo Backup Pro 16

Program Ashampoo Backup Pro 16 jest płatny, a licencja kosztuje 29,99 dolarów, gwarantując dostęp na trzech różnych komputerach z Windows 10/11. Aplikacja Ashampoo wyróżnia się łatwością obsługi, z kreatorem kopii zapasowych, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Ashampoo Backup Pro 16 pozwala wykonać kopię zapasową całego dysku, jak i pojedynczych plików wraz z opcją automatycznego backupu wg harmonogramu. Oprócz tego znajdziemy tu również kilka typów kompresji i szyfrowania naszych plików.

Acronis True Image

Jeden z najbogatszych w opcje programów do wykonywania backupu, Acronis True Image jest dostępny w trzech wersjach: Standard (49,99 dolarów za rok), Advanced (69,99 dol./rok) i Premium (129,99 dol./rok). Aplikacja pozwala na klonowanie, tworzenie kopii lustrzanych dysku, jak również wykonywanie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym, po każdej zmianie – wysyłając dane jednocześnie lokalnie na wskazany dysk, jak i wybraną chmurę. Acronis True Image wyróżnia się też mechanizmem zabezpieczeń anti-ransomware i możliwością wykonania backupu telefonu. W najwyższym planie zapewnia 5 TB przestrzeni w chmurze oraz podpis elektroniczny.

Cobian Backup 11 (darmowy)

Ten bezpłatny program jest jednym z prostszych w obsłudze, choć niezbyt wyrafinowanym od strony wizualnej. Niemniej ma w sobie praktycznie wszystko, czego trzeba od aplikacji do backupu. Możemy wykonać kopię zapasową konkretnych plików, folderów, partycji, dysków na inny dysk, serwer FTP czy też dysk sieciowy. Cobian Backup 11 umożliwia również szyfrowanie i kompresowanie plików, a także wykonywanie backupu według harmonogramu.

AOMEI Backupper Standard (darmowy)

Darmowa aplikacja AOMEI Backupper Standard oferuje 4 typy backupu: dysku, partycji, pliku/folderu i systemu. Program pozwala także sklonować wybraną partycję/dysk. Kopia zapasowa to zawsze pojedynczy plik, który można przerzucić na dysk zewnętrzny lub dysk sieciowy. Program AOMEI umożliwia przywracanie kopii zapasowych, które możemy montować jako obraz i przeglądać je w eksploratorze plików. Inne przydatne opcje to harmonogram backupów, wydzielanie rozmiaru kopii (np. pod płytę DVD) i inteligentny backup sektorów dysku (tylko używana przestrzeń).

R-Drive Image 7

Program cechuje się nowoczesnym interfejsem i mnogością opcji. Możemy wykonać backup pełny lub przyrostowy (zmiany od momentu wykonania ostatniej kopii). Program pozwala także klonować i montować obrazy kopii zapasowych do przeglądania z poziomów folderów oraz jest kompatybilny ze strukturą danych w MacOS i Linuxie. R-Drive Image obsługuje też RAID na poziomie hardware i software, a także pozwala wypalać dane na płytach. Programem tym wykonamy również backup indywidualnych plików/folderów w formie obrazu, kopię zapasową systemu odpalaną z przenośnego napędu, jak i możemy zarządzać (w tym zmieniać rozmiar) partycjami.

FileFort Backup (darmowy)

Ten bezpłatny program do tworzenia kopii zapasowej Windows i plików ma minimalistyczny interfejs, ale też duże możliwości. Posiada kreatora, który przeprowadza krok po kroku przez proces tworzenia backupu i pozwala wybrać rodzaj kopii – plik w formacie .BKZ, .zip, samowypakującym .exe, czy też po prostu obraz skopiowany w inne miejsce. FileFort pozwala wybrać, jakie dane chcemy zachować, umożliwiając sortowanie według typu danych lub rozmiaru. Aplikacja oferuje także opcję zaszyfrowania danych, harmonogramu backupu, a także transfer na serwis w chmurze. Istnieje także możliwość przywrócenia kopii danych do ich oryginalnego położenia.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.