Najlepsze menedżery haseł. Ranking TOP 10
Menedżer haseł stanowi lepsze rozwiązanie niż zapisywanie haseł w przeglądarce czy też stosowanie na wielu stronach internetowych tego samego hasła. Co to takiego i jak działa? Dlaczego warto korzystać z programów do przechowywania haseł? Którą z aplikacji do haseł wybrać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule, przedstawiamy również TOP 10 rozwiązań, jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie haseł.
- Co to jest menedżer haseł?
- Najlepszy menedżer haseł – TOP 10 2023
- Czy przechowywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?
Co to jest menedżer haseł?
Menedżer haseł stanowi lepsze rozwiązanie niż zapisywanie haseł w przeglądarce czy też stosowanie na wielu stronach internetowych tego samego hasła. Co to takiego i jak działa? Dlaczego warto korzystać z programów do przechowywania haseł? Którą z aplikacji do haseł wybrać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule, przedstawiamy również TOP 10 rozwiązań, jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie haseł.
Najlepszy menedżer haseł – TOP 10 2023
Programów umożliwiających bezpieczne przechowywanie haseł jest całkiem sporo. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze aplikacje do haseł, które zyskały najlepsze opinie użytkowników.
- KeePass
- 1Password
- LastPass
- Dashlane
- Sticky Password
- Proton Pass
- Menedżer haseł Google
- Pęk Kluczy iCloud
- NordPass
- Passwordstate
KeePass — darmowy program do przechowywania haseł o otwartym kodzie
KeePass jest całkowicie darmowym menedżerem haseł o otwartym kodzie źródłowym. Poleca go wielu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie. Oferuje mnóstwo możliwości, a do wyboru jest wiele kompatybilnych wtyczek, które rozszerzają jego funkcje. Stworzone bazy danych są szyfrowane, dzięki czemu przechowywanie haseł jest bardzo bezpieczne.
Menedżer można zainstalować na komputerze (wersja PC) i na smartfonie (wersja mobilna). Synchronizacja między urządzeniami wymaga wrzucenia bazy danych na dysk w chmurze, np. Dropbox lub Google Drive. Warto przeznaczyć trochę czasu na konfigurację i otrzymać bardzo dobry magazyn haseł. Program może okazać się zbyt trudny i nieintuicyjny dla niektórych osób, dlatego początkujący użytkownicy raczej będą go unikać.
1Password — program, dzięki któremu wygenerujesz bezpieczne hasła
1Password to jeden z najbardziej znanych wieloplatformowych menedżerów haseł i informacji poufnych, który zapewnia szyfrowanie metodą end-to-end. Aplikacja do haseł jest zgodna z najbardziej rygorystycznymi standardami branżowymi dotyczącymi poufności, integralności i dostępności danych. Nie tylko generuje silne hasła i ostrzega o ich ewentualnym wycieku, ale ma również funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego. Działa szybko i sprawnie, umożliwia zarządzanie danymi kilku różnych użytkowników.
Program do przechowywania haseł nie jest darmowy – minimalny koszt to 3 dolary miesięcznie, ale można przetestować go za darmo przez 14 dni.
LastPass — wygodna aplikacja do przechowywania haseł
LastPass to popularny menedżer haseł, który jest bardzo wygodny w użyciu dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Działa zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Jednak synchronizacja haseł między urządzeniami wymaga nabycia płatnej wersji programu. Menedżer haseł pomaga w wypełnianiu formularzy, analizuje wpisywane dane i ostrzega kiedy nadejdzie czas by zmienić hasło lub hasła są powtarzalne.
Wiele osób może odstraszać fakt, że LastPass padł ofiarą hakerów, przez co nieuprawnione osoby miały dostęp do adresów e-mail użytkowników i zaszyfrowanych haseł głównych. Na szczęście zareagowano szybko, co zapobiegło dalszemu wyciekowi, ale obawa użytkowników pozostała.
Dashlane — łatwy w obsłudze magazyn haseł online
Dashlane to kolejny program do przechowywania haseł, który warto sprawdzić. Obsługa menedżera jest bardzo prosta i intuicyjna. Przy pomocy jednego kliknięcia wygenerujemy silne hasło albo wypełnimy wybrany formularz. Dane mogą być przechowywane lokalnie lub zsynchronizowane i zarchiwizowane w chmurze. Dashlane automatycznie synchronizuje się ze wszystkimi urządzeniami, nawet jeżeli działają na różnych systemach. Oferuje też funkcję cyfrowego portfela, w którym można przechowywać paragony, co ułatwia zakupy przez Internet.
Twórcy zapewniają, że dostęp do informacji na koncie ma tylko użytkownik, a oni sami nie mogą ich zobaczyć. Hasło główne nie jest przechowywane, dzięki czemu menedżer jest mniej podatny na ataki.
Sticky Password — menedżer haseł z zabezpieczeniem biometrycznym
Sticky Password jest bardzo prosty w obsłudze nawet dla osób początkujących. Aplikacja do haseł bez problemu wygeneruje silne hasła i automatycznie wypełni strony logowania oraz formularze.
Menedżer haseł wyróżnia zabezpieczenie biometryczne, dzięki któremu możemy zalogować się przy pomocy odcisku palca. Niestety jest ono dostępne tylko w płatnej wersji programu. Chcąc zsynchronizować komputer z urządzeniem mobilnym również trzeba nabyć wersję premium, podobnie jak w przypadku LastPass i Dashlane. Dodatkowo zaszyfrowane dane możemy przenosić na inne urządzenia przy pomocy Wi-Fi. Istnieje też możliwość przechowywania zapasowej kopii danych w chmurze.
Proton Pass — darmowa aplikacja do haseł o otwartym kodzie źródłowym
Proton Pass to kolejny przykład darmowego menedżera haseł o otwartym kodzie źródłowym. Aplikacja do haseł pozwala na generowanie bezpiecznych haseł i następnie przechowywanie danych logowania. Narzędzie stworzył zespół naukowców z CERN odpowiedzialny także za Proton Mail, czyli szyfrowane usługi poczty elektronicznej.
Program do przechowywania haseł Proton Pass jest dostępny na komputerach (wersja PC) oraz urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS.
Menedżer haseł Google — menedżer haseł po polsku, zintegrowany z kontem Google
Zapisywanie oraz tworzenie bezpiecznych haseł jest możliwe także z pomocą Menedżera haseł Google. To zintegrowana z kontem Google aplikacja do haseł, dzięki której możliwe jest tworzenie bezpiecznych haseł oraz zarządzanie danymi logowania. Z menedżera haseł po polsku można korzystać na komputerach z przeglądarką internetową Chrome oraz urządzeniach mobilnych z systemem Android, wystarczy się zalogować na swoje konto Google.
Pęk Kluczy iCloud — program do przechowywania haseł dla posiadaczy urządzeń marki Apple
Posiadacze urządzeń marki Apple (iPhone, iPad, iPod touch, komputery Mac) mogą skorzystać z aplikacji do przechowywania haseł o nazwie Pęk Kluczy iCloud. Jest ona zintegrowana z kontem Apple ID i pozwala na bezpieczne przechowywanie haseł i następnie automatyczne wypełnianie danych logowania. Do włączenia pęku kluczy iCloud wymagane jest uwierzytelnianie dwupoziomowe, konieczne jest również zaktualizowanie urządzenia do najnowszej wersji systemu iOS/iPadOS lub macOS.
NordPass — multiplatformowa aplikacja do haseł
Menedżer haseł NordPass to wielofunkcyjne i multiplatformowe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na generowaniu mocnych haseł oraz automatycznym wypełnianiu formularzy, danych kart kredytowych i danych logowania. Aplikacja do przechowywania haseł to jedyny na rynku menedżer haseł wykorzystujący nowoczesny algorytm szyfrowania XChaCha20 (dotychczas standardem był wolniejszy sposób szyfrowania i deszyfrowania danych AES-256).
Program do przechowywania haseł NordPass jest dostępny na komputery (Windows, Linux, macOS) oraz urządzenia mobilne (Android, iOS). Dodatkowe funkcje, o których warto wspomnieć, to: uwierzytelnianie dwustopniowe oraz weryfikacja przy pomocy biometrii. Dostępna jest wersja darmowa, a także kilka wariantów subskrypcji z cenami zaczynającymi się już od niecałych 7 złotych miesięcznie.
Passwordstate, czyli bezpieczne przechowywanie haseł dla firm
Ciekawym programem do przechowywania haseł, który stworzono z myślą o zarządzaniu danymi logowania w firmach, jest Passwordstate. Aplikacja do haseł korzysta z algorytmu szyfrowania danych AES-256, umożliwia ona bezpieczne udostępnianie danych logowania zespołom pracowników w przedsiębiorstwie. Funkcjonalność Passwordstate można rozszerzyć poprzez wdrożenie tzw. samoobsługowego resetowania. Rozwiązanie to umożliwia użytkownikom końcowym łatwe resetowanie lub odblokowywanie haseł. Do wyboru jest wiele różnych modułów licencji i subskrypcji, można je dopasować w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.
Czy przechowywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?
Większość przeglądarek jest wyposażona w funkcje zapamiętywania i synchronizacji haseł. Takie rozwiązanie ma jednak sporo wad. W przypadku, kiedy ktoś skorzysta z naszego komputera, ma łatwy dostęp do wszystkich zapisanych haseł. Może wtedy logować się w naszym imieniu bezpośrednio lub łącząc się zdalnie z urządzeniem. Tracąc urządzenie utracimy również zapisane hasła, np. w sytuacji kradzieży. Menedżer haseł przechowuje dane w chmurze (lub na dysku przenośnym jeśli tak go skonfigurujemy), co jest bardziej praktyczne, umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z wielu różnych urządzeń czy przeglądarek.
Czy to oznacza, że nigdy nie powinniśmy zgadzać się na zapamiętywanie haseł przez naszą przeglądarkę? Niekoniecznie. Jeżeli logujemy się do stron, na których bezpieczeństwo danych konta nie ma dla nas większego znaczenia, można spokojnie zapisać hasło w przeglądarce. Przykładowo, szukając informacji na forum internetowym, na którym nie zamierzamy dłużej pozostać i zakładamy tam konto wyłącznie do zadania konkretnego pytania lub przeczytania wybranego tematu. Jednak logując się do ważnych miejsc, bezpieczniej jest używać dobrego menedżera haseł.
Może Cię zainteresować: