Najlepsze aplikacje smogowe. Sprawdź jakość powietrza dzisiaj w twoim mieście
Jakość powietrza w Polsce jest różna w zależności od rejonu. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w województwie śląskim i małopolskim. Zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, smog staje się jeszcze bardziej uciążliwy. W jaki sposób się przed nim zabezpieczyć i zadbać o zdrowie? Dobrym sposobem jest aplikacja smogowa, która pozwoli ona na bieżąco monitorować jakość powietrza w danym rejonie. Przygotowaliśmy przegląd najlepszych aplikacji do sprawdzania zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
Najpopularniejsze aplikacje smogowe 2023
- Airly: najpopularniejsza aplikacja smogowa
- Kanarek: przyjazna aplikacja antysmogowa
- Smog Polska: prosta aplikacja do monitorowania powietrza
- IQAir AirVisual | Air Quality: międzynarodowa aplikacja smogowa
- Jakość powietrza w Polsce: oficjalna aplikacja GIOŚ
- Jakość powietrza w mObywatel
Czym jest smog? Dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza?
Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, jesteśmy w czołówce krajów europejskich. Każdego roku z powodu smogu w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach samochodowych.
Mimo że Polacy są tego świadomi, to nie załatwia sytuacji. Warto śledzić jakość powietrza i poziom smogu w danym rejonie, aby zabezpieczyć się przed wpływem szkodliwych substancji na nasze zdrowie.
Mapa smogu i jakości powietrza
Jednym z najlepszych sposobów do sprawdzania jakości powietrza jest mapa smogowa. Zbiera ona informacje pomiarowe z sieci Airly oraz Państwowego Monitoringu Środowiska. Dane są aktualizowane na bieżąco na podstawie czujników rozmieszczonych w Polsce i na świecie. Mapa zanieczyszczenia powietrza prezentuje stężenie poniższych składników smogu:
- PM2,5 i PM10 – pyły zawieszone zawierające substancje toksyczne szkodliwe dla zdrowia mogące powodować choroby i alergie
- NO2 – dwutlenek azotu powodujący problemy z oddychaniem, podrażnia oczy, gardło i nos (główne źródło to transport drogowy)
- SO2 – dwutlenek siarki odpowiedzialny za szereg chorób i dolegliwości (m.in. problemy z oddychaniem, astma, choroby układu krążenia). Szkodliwy także dla gleby (główne źródło – przemysł oraz transport)
- CO – tlenek węgla (czad) mający działanie rakotwórcze, szkodliwy dla układu oddechowego, zmniejsza poziom dotlenienia organizmu (głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych)
- O3 – ozon ma negatywny wpływ na drogi oddechowe (szczególnie u dzieci, osób starszych oraz chorych na astmę)
- metale ciężkie – ołów, rtęć, kadm, czy chrom.
Jaka aplikacja do smogu jest najlepsza?
Ponieważ sytuacja smogowa w Polsce nie zmienia się znacząco z roku na rok, warto korzystać z narzędzi, czyli programów informujących nas o przekroczonych normach jakości powietrza. Zebraliśmy najpopularniejsze aplikacje do monitorowania stopnia zanieczyszczenia w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy oraz wybranych przez nas miejscowościach zarówno w kraju jak i za granicą.
W łatwy sposób można ściągniesz je na swój telefon lub tablet z Apple Store, lub Play Google. Dzięki tym aplikacjom zawsze będziesz wiedział, kiedy unikać spacerów oraz aktywności na wolnym powietrzu.
Airly: najpopularniejsza aplikacja do sprawdzania jakości powietrza
Ta aplikacja ma bardzo przyjazny interfejs, który przedstawia dużo potrzebnych informacji. Na wykresach możemy zobaczyć między innymi, jak zmienia się jakość powietrza w określonym czasie i miejscu. Mamy też możliwość przeglądania mapy Airly, gdzie można sprawdzić na bieżąco jakość powietrza w różnych miejscowościach w Polsce i innych krajach.
Mocną stroną programu jest to, że mapa smogu ma wyraziste kolory, które pozwalają łatwo zinterpretować stan powietrza na daną chwilę. Im więcej koloru bordowego na mapie, tym gorsze powietrze w rejonie. Istnieje też opcja tworzenia spersonalizowanych list, do których dodajemy lokalizacje, które nas interesują.
Kanarek: dobra aplikacja smogowa z mapą smogu
Kolejną popularną w Polsce aplikacją antysmogową jest Kanarek. Chociaż wizualnie interfejs nie zachwyca i aż prosi się o aktualizację, to nadal daje dostęp do najważniejszych informacji. Aplikacja umożliwia tworzenie listy ulubionych miejscowości do obserwowania, odczytywanie danych z czujników na mapach, a także dostęp do bardziej szczegółowych informacji dzięki zastosowaniu filtrów, analizujących konkretne parametry.
Dużym plusem jest możliwość ustawienia powiadomień, które ostrzegają, gdy jakoś powietrza spadnie poniżej określonego poziomu. Dostępny jest również ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości.
Smog Polska: prosta aplikacja do monitorowania zanieczyszczenia powietrza
Ta łatwa w użyciu aplikacja, daje ogólne pojęcie o jakości powietrza w danym rejonie. Posiada nowoczesne widżety, a także automatyczne powiadomienia, które pozwalają na monitorowanie smogu w czasie rzeczywistym. Aktualne informacje są pobierane ze stacji rozmieszczonych na terenie całej Polski.
Plusem jest mała ilość wyświetlanych informacji, która sprawia, że łatwo jest interpretować odczyty. Dostępny jest również ranking najbardziej zanieczyszczonych rejonów.
IQAir AirVisual | Air Quality: międzynarodowa aplikacja smogowa
Aplikacja IQAir AirVisual | Air Qualitypobiera dane z 10 tysięcy miast świata. Działa nie tylko na terenie Polski, a więc jest dobrym wyborem, gdy planujesz zagraniczne wyjazdy. Zaletą aplikacji jest szybki i łatwy dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Na żywo można kontrolować najważniejsze parametry: PM2,5, PM10, ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla.
Otrzymujemy nie tylko informacje o smogu, ale też ogólne informacje o pogodzie. Jej zaletą jest brak reklam. To aplikacja w języku angielskim, jednak jej interfejs jest bardzo przejrzysty i czytelny, więc obsługa nie jest problematyczna.
- IQAir AirVisual | Air Quality na Androida
- IQAir AirVisual | Air Quality na iOS
- Przejdź do IQAir AirVisual | Air Quality w przeglądarce
Jakość powietrza w Polsce: oficjalna aplikacja GIOŚ
Jakość powietrza w Polsce to oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce. Dzięki niej możemy automatycznie dostawać powiadomienia o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. Swoją analizę aplikacja opiera na danych z pewnego źródła – Monitoringu Środowiska (PMŚ), prowadzonego dla każdego województwa w Polsce.
Po zainstalowaniu aplikacji masz dostęp do pomiarów z okolicznej stacji, możesz także stworzyć listę wszystkich miejscowości, które chcesz obserwować. Zanotowano jednak problemy z odświeżaniem ekranu i zawieszaniem się aplikacji. Minusem jest również to, że nie można podglądać wyników dwóch stacji jednocześnie na jednym ekranie.
- Aplikacja Jakość Powietrza w Polsce na iPhone
- Aplikacja Jakość Powietrza w Polsce na Androida
- Ocena jakości powietrza – bieżące dane GIOŚ w przeglądarce
Jakość powietrza w mObywatel
Wraz z rozwojem aplikacji mObywatel 2.0 pojawiają się w niej regularnie kolejne przydatne funkcje. Jedną z nich jest właśnie możliwość sprawdzenia jakości powietrza. Aby z niej skorzystać, wystarczy wybrać ikonę „Jakość powietrza”, która otworzy mapę Polski z naniesionymi punktami pomiarowymi. Jeśli aplikacja ma dostęp do lokalizacji telefonu, automatycznie pokaże najbliższe stacje pomiarowe. Wystarczy ją wybrać, aby zobaczyć okienko z najważniejszymi informacjami – stężeniem pyłów, temperaturą, wilgotnością i ciśnieniem. Można zapisać ulubiony punkt. Wówczas kliknięcie z ekranu głównego aplikacji od razu pokaże nam aktualne dane.
Warto sprawić sobie oczyszczacz powietrza:
Mogą Cię zainteresować: