Search icon

Jaka jest jakość powietrza dzisiaj? Wypróbuj najlepsze aplikacje smogowe

22.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jaka jest jakość powietrza dzisiaj? Wypróbuj najlepsze aplikacje smogowe
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jakość powietrza w Polsce jest różna w zależności od rejonu. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w województwie śląskim i wielkopolskim. Zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, smog staje się jeszcze bardziej uciążliwy. W jaki sposób się przed nim zabezpieczyć i zadbać o zdrowie? Dobrym sposobem jest aplikacja smogowa, która pozwoli ona na bieżąco monitorować jakość powietrza w danym rejonie. Przygotowaliśmy przegląd najlepszych aplikacji do mierzenia smogu w Polsce. 

Spis treści:

Aplikacje smogowe – dlaczego warto śledzić jakość powietrza?

Smog (mieszanka spalin, mgły i dymu) jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Powoduje choroby płuc, układu krążenia i nerwowego, a czasami nawet nowotwory. 

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, jesteśmy w czołówce krajów europejskich. Każdego roku z powodu smogu w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach samochodowych.

jaka jest jakość powietrza

Mimo że Polacy są tego świadomi, to nie załatwia sytuacji. Warto śledzić jakość powietrza i poziom smogu w danym rejonie, aby zabezpieczyć się przed wpływem szkodliwych substancji na nasze zdrowie. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej używanych aplikacji, które pomagają w monitorowaniu powietrza.

Najpopularniejsze aplikacje smogowe 2022 – TOP 5

Ponieważ sytuacja smogowa w Polsce nie zmienia się znacząco z roku na rok, warto korzystać z narzędzi, czyli programów informujących nas o przekroczonych normach jakości powietrza. Zebraliśmy najpopularniejsze aplikacje do monitorowania stopnia zanieczyszczenia w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy oraz wybranych przez nas miejscowościach zarówno w kraju jak i za granicą.

W łatwy sposób można ściągniesz je na swój telefon lub tablet z Apple Store, lub Play Google. Dzięki tym aplikacjom zawsze będziesz wiedział, kiedy unikać spacerów oraz aktywności na wolnym powietrzu.

Jaka aplikacja smogowa jest najlepsza? TOP 5:

Airly: najpopularniejsza aplikacja smogowa

airly map
Źródło: App Store

Ta aplikacja ma bardzo przyjazny interfejs, który przedstawia dużo potrzebnych informacji. Na wykresach możemy zobaczyć między innymi, jak zmienia się jakość powietrza w określonym czasie i miejscu. Mamy też możliwość przeglądania Airly map Polski i innych krajów, gdzie można sprawdzić na bieżąco jakość powietrza w różnych miejscowościach.

Mocną stroną programu jest to, że mapa smogu ma wyraziste kolory, które pozwalają łatwo zinterpretować stan powietrza na daną chwilę. Im więcej koloru bordowego na mapie, tym gorsze powietrze w rejonie. Istnieje też opcja tworzenia spersonalizowanych list, do których dodajemy lokalizacje, które nas interesują. 

Kanarek: przyjazna aplikacja anytysmogowa

aplikacja smogowa kanarek
Źródło: Google Play

Kolejną popularną w Polsce aplikacją antysmogową jest Kanarek. Chociaż wizualnie interfejs nie zachwyca i aż prosi się o aktualizację, to nadal daje dostęp do najważniejszych informacji. Aplikacja umożliwia tworzenie listy ulubionych miejscowości do obserwowania, odczytywanie danych z czujników na mapach, a także dostęp do bardziej szczegółowych informacji dzięki zastosowaniu filtrów, analizujących konkretne parametry. 

Dużym plusem jest możliwość ustawienia powiadomień, które ostrzegają, gdy jakoś powietrza spadnie poniżej określonego poziomu. Dostępny jest również ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości.

Smog Polska: prosta aplikacja do monitorowania powietrza

aplikacja smogowa Smog Polska
Źródło: App Store

Ta łatwa w użyciu aplikacja, daje ogólne pojęcie o jakości powietrza w danym rejonie. Posiada nowoczesne widżety, a także automatyczne powiadomienia, które pozwalają na monitorowanie smogu w czasie rzeczywistym. Aktualne informacje są pobierane ze stacji rozmieszczonych na terenie całej Polski.

Plusem jest mała ilość wyświetlanych informacji, która sprawia, że łatwo jest interpretować odczyty. Dostępny jest również ranking najbardziej zanieczyszczonych rejonów.  

IQAir AirVisual | Air Quality: międzynarodowa aplikacja smogowa

międzynarodowa aplikacja smogowa
Źródło: App Store

Aplikacja IQAir AirVisual | Air Qualitypobiera dane z 10 tysięcy miast świata. Działa nie tylko na terenie Polski, a więc jest dobrym wyborem, gdy planujesz zagraniczne wyjazdy. Zaletą aplikacji jest szybki i łatwy dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Na żywo można kontrolować najważniejsze parametry: PM2,5, PM10, ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla.

Otrzymujemy nie tylko informacje o smogu, ale też ogólne informacje o pogodzie. Jej zaletą jest brak reklam. To aplikacja w języku angielskim, jednak jej interfejs jest bardzo przejrzysty i czytelny, więc obsługa nie jest problematyczna.

Jakość powietrza w Polsce: oficjalna aplikacja GIOŚ

Jakość powietrza w Polsce GIOŚ
Źródło: Google Play

Jakość powietrza w Polsce to oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce. Dzięki niej możemy automatycznie dostawać powiadomienia o przekroczeniu norm zanieczyszczenia. Swoją analizę aplikacja opiera na danych z pewnego źródła – Monitoringu Środowiska (PMŚ), prowadzonego dla każdego województwa w Polsce. 

Po zainstalowaniu aplikacji masz dostęp do pomiarów z okolicznej stacji, możesz także stworzyć listę wszystkich miejscowości, które chcesz obserwować. Zanotowano jednak problemy z odświeżaniem ekranu i zawieszaniem się aplikacji. Minusem jest również to, że nie można podglądać wyników dwóch stacji jednocześnie na jednym ekranie. 

Mogą Cię zainteresować:

Copywriter, podróżniczka, miłośniczka nowych technologii. To człowiek orkiestra - lubi podejmować się ciągle nowych wyzwań. Na co dzień związana ze światem kryptowalut, psychologii, dietetyki, filozofii wschodniej, neurobiologii. Prywatnie pasjonatka gadżetów technologicznych, lubi wyszukiwać, testować i sprawdzać nowe urządzenia.