Jak zwolnić miejsce na dysku w Windows i na Macu?
Komputer bywa zapchany jak szafa wypełnione przez lata mniej lub bardziej potrzebnymi przedmiotami. Jeżeli twój pecet lub Mac jest już wypełniony plikami i działa coraz wolniej, trzeba zrobić porządki. Oto najbardziej praktyczne i skuteczne metody oczyszczania dysku C.
- Jak zwolnić miejsce na dysku Windows?
- Jak zwolnić miejsce na dysku w Macu?
- Co daje zwolnienie miejsca na dysku?
- FAQ
Jak zwolnić miejsce na dysku Windows?
Najłatwiej zrobić to kasując pliki umieszczone w Koszu. W ten sposób jednym kliknięciem zwolnisz dużo – czasem zaskakująco dużo – miejsca na dysku. Warto pamiętać, że w ustawieniach Kosza jest opcja natychmiastowego usuwania plików (po użyciu Delete nie będziesz mógł ich przywrócić). Jednak czasem to nie wystarczy. Oto inne, nieco bardziej zaawansowane metody, jak zwolnić miejsce na dysku C (i to bezpiecznie!).
- Czujnik pamięci
- Oczyszczanie dysku
- Usunięcie plików tymczasowych
- Usunięcie plików aktualizacji Windows
- Odinstalowanie zbędnych/nieużywanych aplikacji
- Usunięcie plików osobistych
- Przeniesienie danych na inny dysk (wewnętrzny lub zewnętrzny)
- Uruchomienie antywirusa
- Oczyszczanie dysku C przy użyciu aplikacji
Czujnik pamięci
Czujnik pamięci automatycznie usuwa niepotrzebne pliki (np. pliki tymczasowe i te wrzucone do Kosza oraz pliki z folderu Pobrane, które nie otwierałeś przez 1, 14, 30 lub 60 dni).
Czujnik pamięci uruchomisz w Ustawieniach:
Start >Ustawienia >System >Pamięć > Czujnik pamięci (skonfiguruj Czujnik pamięci lub uruchom go teraz)
Oczyszczanie dysku
Miejsce na dysku zwolnisz, korzystając również z innego wbudowanego narzędzia, czyli Oczyszczania dysku.
W pasku zadań wpisz oczyszczanie dysku i wybierz opcję, która się pojawi. Zobaczysz komunikat informujący, ile miejsca można zwolnić na dysku C. Lista plików do usunięcia jest dość długa, system zaproponuje Ci skasowanie pobranych plików programów, tymczasowych plików internetowych oraz miniatur.
Na tym nie koniec. Możesz również wybrać opcję Oczyść pliki systemowe i zwolnić dodatkowe gigabajty pamięci. W ten sposób usuniesz pliki związane z aktualizacjami systemu Windows.
Usunięcie plików tymczasowych
Wspomniane już wyżej pliki tymczasowe to krótkotrwałe pliki utworzone przez system operacyjny lub aplikacje do przechowywania danych roboczych przez ograniczony czas. Ułatwiają pracę aplikacji, a z drugiej strony zajmują sporo miejsca na dysku. Większość z nich jest usuwana po zamknięciu komputera, a pozostałe skasujesz ręcznie, przy użyciu narzędzi systemowych lub zewnętrznych programów.
Do usunięcia plików tymczasowych użyj:
- Czujnika pamięci (opisanego wyżej),
- narzędzie Oczyszczanie dysku (opisanego wyżej):
- ręcznej metody – Naciśnij kombinację klawiszy Windows + R >wpisz %temp% w pasku adresu i zatwierdź >zaznacz i usuń pliki (z wyłączeniem aktualnie używanych),
- programów optymalizujących (np. CCleaner).
Warto pamiętać, że najbezpieczniej pozbędziesz się niepotrzebnych plików tymczasowych, używając wbudowanych narzędzi, czyli Czujnika pamięci i Oczyszczania dysku.
Usunięcie plików aktualizacji Windows
Pliki tymczasowe to pakiety instalacyjne, które Windows pobiera i przechowuje, aby m.in. naprawiać błędy systemowe czy instalować poprawki bezpieczeństwa. Są potrzebne, jednak stare pliki aktualizacji zaśmiecają dysk i można je usunąć. Do skasowania starych plików aktualizacji użyj Oczyszczanie dysku (wbudowane narzędzie, które opisaliśmy wyżej).
Odinstalowanie zbędnych/nieużywanych aplikacji
Im dłużej korzystasz z komputera, tym więcej masz na nim programów, z których nie korzystasz. Kiedyś były przydatne, a teraz zajmują miejsce. Niepotrzebne aplikacje usuniesz ręcznie w:
Ustawienia >Aplikacje >Aplikacje i funkcje (ewentualnie Aplikacje w nowszych wersjach Windows).
Praktyczna rada: programy możesz posortować według ich rozmiaru i odinstalować już niepotrzebne.
Usunięcie plików osobistych
Pliki osobiste to m.in. zdjęcia, filmy i dokumenty, zazwyczaj duże i zajmujące sporo miejsca na dysku. Najczęściej znajdziesz je w folderach Wideo, Muzyka, Obrazy i Pobrane. Znajdziesz je wpisując w Eksplorator plików >Ten komputer lub wybierając Start >System >Ten komputer..
Jeżeli chcesz zwolnić miejsce, to posortuj pliki według rozmiaru, klikając prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu, a następnie wybierając Sortuj według > Rozmiar.
Pliki, których nie potrzebujesz, usuń lub przenieś na inny dysk (do chmury, dysk USB, kartę SD). Po usunięciu plików możesz opróżnić Kosz.
O czym trzeba pamiętać? Umieszczenie pliku w Koszu, a potem kliknięcie przycisku Opróżnij Kosz, nie gwarantuje jego trwałego usunięcia. Taki plik można odzyskać, używając odpowiedniego oprogramowania. Zdecydowanie skuteczniej pozbędziesz się pliku, stosując niszczarki danych (opcja dostępna np. w antywirusach).
Przeniesienie danych na inny dysk (wewnętrzny lub zewnętrzny)
Ważne pliki, których nie chcesz lub nie możesz trzymać na dysku systemowym, przenieś do:
- chmury (np. OneDrive,Dysk Google, czy Dropbox),
- na dysk zewnętrzny (dysk USB, karta SD).
Możesz chronić wolne miejsce na dysku, zmieniając domyślną lokalizację zapisywania nowych plików. Wejdź w Ustawienia > System > Pamięć > Zmień lokalizację zapisywania nowej zawartości. Teraz pozostaje wybrać dysk, na którym chcesz zapisywać pliki.
Uruchomienie antywirusa
Niektóre złośliwe programy pożerają dużo miejsca na dysku. Dobrym pomysłem jest użycie solidnego antywirusa, który sprawdzi Twój komputer i usunie szkodnika.
Oczyszczanie dysku C przy użyciu aplikacji
Dostępnych jest wiele darmowych i płatnych programów do czyszczenia dysku. Wybierz narzędzia renomowanych producentów, dobrze znane i z dużą liczbą pozytywny opinii. Bywa, że bezpłatne aplikacje skrywają złośliwe lub niepożądane oprogramowanie.
Jak zwolnić miejsce na dysku w Macu?
System macOS ma sporo narzędzi do czyszczenia dysku z niepotrzebnych plików. Najłatwiej jest opróżnić ręcznie Kosz, bez czekania aż zrobi to system. Przydatne jest również Zarządzanie pamięcią (aby je uruchomić, kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu >Informacje o tym Macu > Pamięć.
W tym samym oknie skorzystasz z Optymalizacji pamięci – ta opcja umożliwia automatyczne usuwanie np. starych załączników e-mail. Bardzo przydatny jest Menedżer magazynu, czyli systemowe narzędzie do zarządzania przestrzenią na dysku.
Oczywiście możesz też przenieść pliki ze swojego Maca do chmury (np. iCloud) lub na dysk zewnętrzny czy kartę SD.
Miejsce zwolnisz, usuwając niepotrzebne aplikacje oraz regularnie kasując zbędne pliki (np. tymczasowe lub zgromadzone w folderze pobierania). Dostępne są również zewnętrzne aplikacje do bezpiecznego czyszczenia dysku na Macu.
Co daje zwolnienie miejsca na dysku?
Zwalnianie miejsca na dysku to gra warta świeczki. Usunięcie zbędnych plików poprawia wydajność komputera, przyspiesza jego działanie i zapobiega awaryjnemu zatrzymywaniu systemu (pozwoli Ci np. zainstalować aktualizacje Windows). Usunięcie niepotrzebnych plików tymczasowych poprawi też jego bezpieczeństwo.
Zwalnianie miejsca na dysku – FAQ
Jak zwolnić bardzo dużo miejsca na dysku?
Najlepiej usunąć największe pliki multimedialne. Zrobisz to ręcznie lub używając zaufanej zewnętrznej aplikacji. W Windows użyj Oczyszczania dysku, a w macOS narzędzia Menedżera magazynu. Szybkim i dobrym pomysłem będzie wyczyszczenie kosza.
Co zabiera miejsce na dysku C?
Dysk C w systemach Windows najczęściej zapełniają duże pliki systemowe, aktualizacje oraz pliki użytkownika – zdjęcia, filmy, muzyka i dokumenty, które często zajmują gigabajty przestrzeni. Miejsce na dysku zabierają też aplikacje czy pliki cache przeglądarek internetowych.
Co zrobić gdy dysk C jest pełny?
Przede wszystkim użyj wbudowanych narzędzi Oczyszczanie dysku (Windows) lub Menedżer magazynu (macOS). Pozbędziesz się m.in. niepotrzebnych plików systemowych, cache, pobranych treści i starych aktualizacji. Przyda się też analiza multimediów i usunięcie (przeniesienie na dysk zewnętrzny/do chmury) niepotrzebnych filmów czy zdjęć.
Może Cię zainteresować: