Jak zwolnić miejsce w telefonie i zwiększyć pamięć wewnętrzną? Skuteczne sposoby
Pamięć wewnętrzna telefonu to parametr, który w dużym stopniu odpowiada za to, jak szybko będziemy w stanie wykonać konkretną operację. Często wraz z upływem czasu, nasz smartfon wyraźnie spowalnia. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na to jest właśnie pamięć wewnętrzna telefonu. Jak zwolnić miejsce w telefonie, by działał on jak nowy?
- Czym jest pamięć wewnętrzna telefonu?
- Co zaśmieca pamięć wewnętrzną telefonu?
- Czy da się zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu?
- Kilka sposobów, by zwolnić miejsce w pamięci wewnętrznej
Czym jest pamięć wewnętrzna telefonu?
Zanim przejdziemy do wskazówek, które pozwolą zwiększyć wydajność naszego smartfona, zastanówmy się, czym w ogóle jest pamięć wewnętrzna telefonu.
Mowa tu między innymi o plikach audio, aplikacjach, filmikach, zdjęciach czy dokumentach. Pamięć wewnętrzna telefonu niestety nie jest nieograniczona, czego doświadczamy również w przypadku przestrzeni dyskowej na laptopie lub chmurze. Im więcej danych zapisujemy na telefonie, tym częściej będziemy otrzymywać powiadomienia o konieczności uporządkowania swoich plików, a w skrajnych przypadkach samo urządzenie będzie funkcjonować z mniejszą niż dotychczas efektywnością.
Co zaśmieca pamięć wewnętrzną telefonu?
To pytanie, które z pewnością zadamy sobie, gdy smartfon powiadomi nas o zapełniającej się wolnej przestrzeni urządzenia. Na szczęście menedżer zadań, ale też inne zaprojektowane w tym celu aplikacje, łatwo zidentyfikują elementy, które w największym stopniu oddziałują na naszą pamięć wewnętrzną smartfona.
Co jednak wpływa na zajęcie pamięci wewnętrznej telefonu? Zacznijmy od wszystkich plików, które chcąc nie chcąc znajdują się w naszych cyfrowych zasobach. Mowa tu o wszystkich ściąganych plikach i dokumentach, plikach audio, wykonanych zdjęciach oraz filmach. To właśnie takie pliki najczęściej powodują szybkie zapychanie pamięci wewnętrzne, co ma ogromny wpływ na jakość pracy ze smartfonem.
Jeśli jednak na szybko potrzebujemy dodatkowego miejsca, warto zwrócić uwagę na typowe śmieci, czyli pliki konfiguracyjne, obejmujące pliki cache, dane z przeglądarki internetowej czy aplikacje, których nie uruchomiliśmy od miesięcy.
Czy da się zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu?
Od razu odpowiadając na pytanie – da się. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dodatkowej karty pamięci, na której można zapisywać np. zdjęcia, czy filmy. Niestety nie każdy smartfon obsługuje karty pamięci, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na ten parametr jeszcze na etapie wyboru nowego smartfona i zdecydować się na wersję z odpowiednią ilością pamięci. Jest tak np. w przypadku iPhone’ów, gdzie od razu trzeba wybrać wariant o odpowiadającej naszym potrzebom pamięci wewnętrznej.
Często 128 GB pamięci jest wystarczające, choć jak wiemy, potrzeby, a zatem i propozycje producentów idą do przodu. Już dzisiaj najnowsze modele iPhone dysponują nawet 1 TB pamięci wewnętrznej, która zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Jednak modele z największą przestrzenią są o wiele droższe niż ich mniejsze objętościowo odpowiedniki.
Jeśli natomiast nasz smartfon obsługuje karty pamięci microSD, to zwiększenie pamięci wewnętrznej jest możliwe w dowolnym momencie i przede wszystkim znacznie tańsze – wystarczy dokupić odpowiednią kartę.
Kolejną możliwością jest skorzystanie z dostępnych aplikacji chmurowych. Synchronizacja smartfona z chmurą pozwala na bieżąco migrować wszystkie dane, jednocześnie zwalniając pamięć wewnętrzną. Usługi chmurowe są darmowe w ramach ograniczonego limitu GB (od kilku do kilkunastu GB). Jeśli nasze potrzeby wychodzą poza limity regulowane przez darmową usługę, niezbędne będzie wykupienie płatnej subskrypcji, która dostarczy nam satysfakcjonującej przestrzeni dyskowej.
Kilka sposobów, by zwolnić miejsce w pamięci wewnętrznej
Zwolnienie miejsca w pamięci wewnętrznej jest niezwykle prostym procesem, o ile mamy chwilę czasu i determinację, by usprawnić działanie naszego telefonu. Przede wszystkim przejrzyjmy wszystkie zainstalowane aplikacje mobilne. Często to właśnie one odpowiadają za lwią część zajętej pamięci, choć w praktyce korzystamy z połowy z nich. Trudny wybór usunięcia aplikacji będzie w tym przypadku konieczny.
W następnym etapie porządkowania pamięci wewnętrznej skupmy się na plikach – zdjęciach, filmikach, muzyce. Jeśli któreś zdjęcia są nam niezwykle bliskie, warto wykonać migrację do chmury – przestrzeni cyfrowej, w której będą znacznie bezpieczne, a dodatkowo dostępne z każdego innego urządzenia. To samo tyczy się filmików. Jeśli dalej ściągamy muzykę bezpośrednio na telefon, to po prostu przestańmy – istnieją inne, budżetowe rozwiązania w postaci popularnych serwisów streamingowych, które w mają w swojej bibliotece praktycznie wszystkich artystów na świecie.
To powinno poprawić stan naszej pamięci wewnętrznej i pozwoli nam cieszyć się wydajnym smartfonem przez kolejne miesiące, a być może nawet i lata.
Może Cię zainteresować: