Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie?

09.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie, jak zrobić screena na komputerze stacjonarnym, a jak screenshoty robi się na smartfonach z Androidem lub iOS-em? Dobra wiadomość jest taka, że w każdym z tych przypadków jest to dziecinnie proste i nie wymaga instalowania jakichkolwiek dodatkowych programów. Przedstawiamy najlepsze metody na wykonywanie zrzutów ekranu na komputerach z systemami Windows 10 i macOS oraz na urządzeniach mobilnych.

Co to jest zrzut ekranu? Po co robić screenshot?

Zrzut ekranu – inaczej: screenshot lub po prostu screen, czyli zdjęcie tego, co wyświetla się na ekranie naszego urządzenia. Opcja ta przydaje się gdy:

 • chcemy podzielić się czymś, co znaleźliśmy
 • potrzebujemy pomocy technicznej i musimy pokazać, co dzieje się na naszym komputerze lub smartfonie
 • zamierzamy pokazać komuś, jak coś zrobić
 • chcemy zachować ujęcie z gry lub klatkę filmu
 • chcemy mieć dowód w sprawie – na przykład fragment korespondencji
 • oraz w wielu innych sytuacjach

Wiesz już, co to jest i po co się to robi, przejdźmy więc teraz do odpowiedzi na pytanie o to, jak zrobić screena na laptopie lub komputerze osobistym.

Zrzut ekranu Windows 10 – jak zrobić?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie o to, jak zrobić zrzut ekranu Windows 10, jest rada, by skorzystać z klawisza PrintScreen – znajdziesz go na każdej klawiaturze. Tak zrobionego screena należy następnie wkleić do programu graficznego lub edytora tekstu (sam z siebie nigdzie się nie zapisuje).

Jeśli nie chcesz korzystać z dodatkowych aplikacji i chcesz, by wykonany screen od razu się zapisał w formie pliku, skorzystaj z kombinacji klawiszy Windows + PrintScreen. Obrazek zostanie wówczas zapisany w folderze:

                                    Ten komputer > Obrazy > Zrzuty ekranu             

Jeżeli natomiast chcesz zapisać tylko wycinek ekranu albo pojedyncze okno programu, to najlepiej zrobisz, korzystając z wbudowanego w system narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Aby je uruchomić, wciśnij równocześnie klawisze Windows, Shift i S. W górnej części ekranu pojawi się menu z dostępnymi opcjami – wybierz tę, która cię interesuję, a następnie zaznacz fragment. Automatycznie utworzony zostanie screen, który możesz wkleić do programu graficznego lub edytora tekstu.

Zrzut ekranu Windows 10

Jak zrobić screena na Macu?

Przejdźmy tymczasem do tego, jak zrobić screenshot na komputerze Apple oraz jak zrobić screen na laptopie MacBook. Podobnie jak w przypadku systemu Windows możesz skorzystać z kilku różnych opcji – w zależności od tego, jaki efekt cię interesuje. Konkretnie do wyboru masz następujące skróty klawiszowe:

 • kombinacja Shift + Command + 3 służy do zrzutu całego ekranu
 • kombinacja Shift + Command + 4 służy do zrzutu fragmentu ekranu
 • a kombinacja Shift + Command + 4 + Spacja służy do zrzutu okna

Oczywiście w dwóch ostatnich przypadkach po przytrzymaniu kombinacji klawiszy masz czas na zaznaczenie lub wybranie konkretnych elementów, które mają zostać uwiecznione na zrzucie ekranu. Dodajmy, że domyślnie screeny zapisują się na biurku.

Wiesz już, jak zrobić zrzut ekranu na Macu i komputerze z Windows 10. A jak screeny robi się na smartfonach?

Jak zrobić screena na telefonie z Androidem?

Nie wiesz, jak zrobić screena na telefonie z Androidem? Na szczęście to proste. Choć rozwiązania mogą się różnić w zależności od tego, jakiej marki masz smartfona, najczęściej uda ci się wykonać screena równocześnie wciskając (i przytrzymując) przyciski zasilania i regulacji głośności.

Niektórzy producenci oferują również robienie screenshotów poprzez wykonanie określonych gestów albo też za pomocą komendy głosowej. Skoro już przy tym jesteśmy, możesz także wykorzystać Asystenta Google, mówiąc: „OK Google, zrób screena” lub „OK Google, zrób zrzut ekranu”.

zrzut ekranu android

Przytrzymanie przycisku zasilania  aktywuje również menu szybkiego dostępu, w którym oprócz opcji „Wyłącz” i „Uruchom ponownie” obecny może być przycisk „Zrzut ekranu”. Na niektórych telefonach możliwe jest także dodanie kafelka „Zrób zrzut ekranu” do menu rozwijanego z górnej belki.

Screen na telefonie android

Aby odnaleźć tak wykonane screeny, otwórz:

                            Zdjęcia > Biblioteka > Screenshots            

Screen iPhone – trzy sposoby

W przypadku telefonów producenta z nadgryzionym jabłkiem w logo, są trzy sposoby na to, jak zrobić print screen, a wszystko zależy od tego, jaki masz model i jaką wersję systemu operacyjnego iOS:

 • w przypadku iPhone z FaceID screena wykonuje się poprzez równoczesne przytrzymanie przycisku bocznego i przycisku do regulacji głośności
 • na smartfonie iPhone z TouchID zrzut ekranu wykonuje się poprzez równoczesne przytrzymanie przycisku bocznego i czytnika linii papilarnych
 • w iPhone z iOS 14 (lub nowszym) zrzut ekranu możesz również wykonać poprzez dwukrotne lub trzykrotne stuknięcie w tył obudowy. Aby aktywować to rozwiązanie, należy udać się do menu:
              Ustawienia > Dostępność > Dotyk 

Po wykonaniu screena, stuknij w miniaturkę w lewym dolnym rogu i wybierz, w jakiej formie oraz gdzie ma zostać zapisany zrzut ekranu.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.