Search icon

Jak zrobić twardy reset telefonu?

09.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak zrobić twardy reset telefonu?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Są sytuacje, gdy twardy reset telefonu komórkowego staje się koniecznością. I tu od razu otwiera się walizka z pytaniami takimi jak: czy twardy oznacza całkowity i czym różni się od resetu miękkiego? Czy reset telefonu usuwa wszystko? Jeśli tak, to czy można bezpiecznie przechować i odzyskać dane użytkownika? Jak poprawnie zresetować smartfon? W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie powyższych zagadnień oraz dowiesz się, jak krok po kroku zresetować telefon z Android lub iOS.

Co to jest twardy reset telefonu? Czym różni się od miękkiego resetu?

Reset to inaczej zerowanie czyli usunięcie wszystkich błędów lub zdarzeń, które są przyczyną awarii, a następnie doprowadzenie systemu do jego normalnego stanu przez np. przywrócenie ustawień fabrycznych.

W smartfonach i na innych urządzeniach elektronicznych można wykonać dwa rodzaje resetu. Jest to tak zwany miękki i twardy reset.

Jaka jest między nimi różnica?

  • Miękki reset – polega na zrestartowaniu smartfona, czyli wyłączeniu oraz ponownym włączeniu urządzenia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na wciśnięciu odpowiedniego przycisku w telefonie, który spowoduje jego wyłączenie. Drugim sposobem jest wyjęcie i ponowne włożenie baterii – ale to w większości nowoczesnych smartfonów nie jest już możliwe.
  • Twardy reset – zwany również formatowaniem, polega na przywróceniu smartfonowi ustawień fabrycznych. To powoduje, że z urządzenia zostaną usunięte wszystkie pliki, aplikacje i ustawienia użytkownika. Po ponownym włączeniu w telefonie zostaną przywrócone ustawienia fabryczne.

By nie utracić ważnych danych, należy wykonać kopię zapasową. Backup powinien zawsze poprzedzać hard reset. Dane z telefonu można przechowywać w chmurze lub skopiować je na dysk zewnętrzny np. w komputerze.

Kiedy warto zresetować telefon?

Kiedy warto i co daje resetowanie telefonu? Wraz z czasem każde urządzeniei jego system operacyjny zostają zapełnione dużą ilością danych i aplikacji. Zapełnia się jego pamięć, może mu też szkodzić złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało telefon. Mogą pojawiać się problemy z notorycznym zawieszaniem aplikacji, a system może działać wolniej. Telefon potrafi też samoistnie wyłączyć się, aplikacje zaczynają działać nieprawidłowo, a po aktualizacjach systemu są różne problemy.

Wtedy należy bezwzględnie przeprowadzić hard reset i przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych. Takie działanie odświeży system i usunie jego usterki.

Druga sytuacja, która niejako wymusza zresetowanie telefonu to chęć jego sprzedania. Po twardym resecie jest bowiem pewność, że żadne dane nie dostaną się w obce ręce.

Jak wykonać twardy reset telefonu z Androidem?

W zależności od konkretnego modelu smartfona, działania i nazwy funkcji mogą się różnić, ale sam sposób wykonania hard reset dla Androida jest podobny. Trzeba wejść do ustawień, następnie skorzystać z wyszukiwarki i wpisać w niej „Reset”.

Każdy producent nazywa tę funkcję odrobinę inaczej – może to być np. „Ustawienia fabryczne”, „Resetowanie”, Uruchom ponownie i zrestartuj”, „Wykasuj wszystkie dane” lub podobnie.

Twardy reset android

Po wybraniu tej opcji może być konieczne wpisanie PIN’u do telefonu, aby kontynuować.

przywracanie ustawień fabrycznych android

Twardy reset iPhone – co trzeba zrobić?

Twardy reset iPhone’a można przeprowadzić na różne sposoby.

  • Z poziomu MENU wchodzimy w: „Ustawienia”, „Ogólne” i wybieramy przycisk: „Wyzeruj”
Twardy reset Iphone

Następnie stukamy w „Wymaż zawartość i ustawienia”.

iPhone reset
  • Z poziomu iTunes podłączamy iPhone’a do komputera. Otwieramy iTunesa i klikamy w ikonę swojego iPhone’a. Wybieramy z menu: „Otwórz iPhone’a” oraz wykonaj reset.

A jak zresetować zablokowany telefon?

Smartfon można wyzerować w takiej sytuacji przy użyciu odpowiedniej kombinacji klawiszy, które są określone dla każdego modelu – wywołując menu awaryjne. Zawsze jest to twardy reset. Jeśli nie chcemy utracić danych, warto wypróbować aplikacje dedykowane dla iOS-a (iTunes, dr. fone) i Androida (dr.fone) lub wykorzystać konto Google.   

Resetowanie telefonu jest ostatnią deską ratunku przed oddaniem urządzenia do serwisu lub odzyskaniem do niego dostępu. W awaryjnej sytuacji warto więc korzystać z opcji hard reset.

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.