Jak zresetować telefon? Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie

13.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak zresetować telefon? Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Są sytuacje, gdy przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie staje się koniecznością. I tu od razu otwiera się walizka z pytaniami takimi jak: czym różni się twardy reset od resetu miękkiego? Czy zresetowanie telefonu usuwa wszystko? Jeśli tak, to czy można bezpiecznie przechować i odzyskać dane użytkownika? Jak zresetować telefon i zrobić to w poprawny sposób? W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie powyższych zagadnień oraz dowiesz się, jak krok po kroku zresetować telefon z Android lub iPhone.

Co to jest twardy reset telefonu? Czym różni się od miękkiego resetu?

Reset to inaczej zerowanie czyli usunięcie wszystkich błędów lub zdarzeń, które są przyczyną awarii, a następnie doprowadzenie systemu do jego normalnego stanu przez np. przywrócenie ustawień fabrycznych.

W smartfonach i na innych urządzeniach elektronicznych można wykonać dwa rodzaje resetu. Jest to tak zwany miękki i twardy reset.

Jaka jest między nimi różnica?

  • Miękki reset – polega na zrestartowaniu smartfona, czyli wyłączeniu oraz ponownym włączeniu urządzenia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na wciśnięciu odpowiedniego przycisku w telefonie, który spowoduje jego wyłączenie. Drugim sposobem jest wyjęcie i ponowne włożenie baterii – ale to w większości nowoczesnych smartfonów nie jest już możliwe.
  • Twardy reset – zwany również formatowaniem, polega na przywróceniu smartfonowi ustawień fabrycznych. To powoduje, że z urządzenia zostaną usunięte wszystkie pliki, aplikacje i ustawienia użytkownika. Po ponownym włączeniu w telefonie zostaną przywrócone ustawienia fabryczne.

By nie utracić ważnych danych, należy wykonać kopię zapasową. Backup powinien zawsze poprzedzać hard reset. Dane z telefonu można przechowywać w chmurze lub skopiować je na dysk zewnętrzny np. w komputerze.

Kiedy warto zresetować telefon?

Kiedy warto i co daje resetowanie telefonu? Wraz z czasem każde urządzenie i jego system operacyjny zostają zapełnione dużą ilością danych i aplikacji. Zapełnia się jego pamięć, może mu też szkodzić złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało telefon. Mogą pojawiać się problemy z notorycznym zawieszaniem aplikacji, a system może działać wolniej. Telefon potrafi też samoistnie wyłączyć się, aplikacje zaczynają działać nieprawidłowo, a po aktualizacjach systemu są różne problemy.

Wtedy należy bezwzględnie przeprowadzić hard reset i przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych. Takie działanie odświeży system i usunie jego usterki.

Druga sytuacja, która niejako wymusza zresetowanie telefonu to chęć jego sprzedania. Po twardym resecie jest bowiem pewność, że żadne dane nie dostaną się w obce ręce.

Jak zresetować telefon z Androidem?

W zależności od konkretnego modelu smartfona, działania i nazwy funkcji mogą się różnić, ale sam sposób wykonania hard reset dla Androida jest podobny. Trzeba wejść do ustawień, następnie skorzystać z wyszukiwarki i wpisać w niej „Reset”.

Każdy producent nazywa tę funkcję odrobinę inaczej – może to być np. „Ustawienia fabryczne”, „Resetowanie”, Uruchom ponownie i zrestartuj”, „Wykasuj wszystkie dane” lub podobnie.

jak zresetować telefon android

Po wybraniu tej opcji może być konieczne wpisanie PIN’u do telefonu, aby kontynuować.

przywracanie ustawień fabrycznych android

Jak zresetować iPhone? Co trzeba zrobić?

Twardy reset iPhone’a można przeprowadzić na różne sposoby.

  • Z poziomu MENU wchodzimy w: „Ustawienia”, „Ogólne” i wybieramy przycisk: „Wyzeruj”
jak zresetować telefon iPhone

Następnie stukamy w „Wymaż zawartość i ustawienia”.

iPhone reset
  • Z poziomu iTunes podłączamy iPhone’a do komputera. Otwieramy iTunesa i klikamy w ikonę swojego iPhone’a. Wybieramy z menu: „Otwórz iPhone’a” oraz wykonaj reset.

A jak zresetować zablokowany telefon?

Smartfon można wyzerować w takiej sytuacji przy użyciu odpowiedniej kombinacji klawiszy, które są określone dla każdego modelu – wywołując menu awaryjne. Zawsze jest to twardy reset. Jeśli nie chcemy utracić danych, warto wypróbować aplikacje dedykowane dla iOS-a (iTunes, dr. fone) i Androida (dr.fone) lub wykorzystać konto Google.   

Resetowanie telefonu jest ostatnią deską ratunku przed oddaniem urządzenia do serwisu lub odzyskaniem do niego dostępu. W awaryjnej sytuacji warto więc korzystać z opcji hard reset.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.