Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów

01.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli interesujesz się tematem podcastów, prawdopodobnie już masz jakieś swoje ulubione audycje i uważasz, że przyszedł czas na nagrywanie swoich podcastów. Swój podcast łatwo nagrać i puścić w obieg, ponieważ w Internecie znajdziesz wiele platform, na które możesz wrzucić swoje odcinki. Warto przybliżyć sobie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jaki przygotować się do pierwszego odcinka swojego podcastu, dlaczego ważny jest mikrofon, oraz wiele innych. 

Jak zacząć nagrywać podcasty? 

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, co ma być tematem Twoich podcastów. Najlepiej weź kartkę i długopis, i wypisz z 10 tematów pierwszych swoich podcastów. Wówczas będzie Ci łatwiej wybrać odpowiednią nazwę dla swojej audycji. Nie zapomnij również o scenariuszu! Dzięki niemu będziesz czuć, że masz wszystko pod kontrolą i nie pominiesz żadnego wątku. Ważny jest również odpowiedni wybór hostingu, który pomoże Ci budować publiczność oraz przesyłać i wykorzystywać Twoje audio.

Dla początkujących świetnym wyborem może być np. PodBean za 0 zł, dzięki któremu swoje nagrania zamienisz w podcast.

Pamiętaj również o tym, że każdy podcast potrzebuje kanału RSS, ponieważ dzięki niemu słuchacze otrzymują dostęp do treści podcastów. Nie chcesz na początek wydawać pieniędzy na tworzenie swoich podcastów? Zapoznaj się więc z poniższymi wskazówkami i wykorzystaj je, zanim nagrasz pierwszy odcinek podcastu:  

 • przygotuj sobie telefon lub mikrofon i pamiętaj, że najważniejsza w przypadku podcastów jest jakość dźwięku
 • jeśli Twój sprzęt posiada system iOS, wówczas możesz wykorzystać do nagrywania program Audacity lub GarageBand
 • możesz również skorzystać z darmowych wersji YouTube lub Souncloud, albo zupełnie innych darmowych platform przeznaczonych dla podcasterów, 
 • nagrywaj w odpowiednim pomieszczeniu, w którym będzie panowała cisza – w przypadku podcastów dźwięk gra główną rolę, 
 • nie zapomnij o dobrym jinglu, czyli muzyce na rozpoczęcie i zakończenie podcastu. Możesz skorzystać z darmowej muzyki do pobrania np. w freemusicarchive.org/,  
 • aby się trochę rozpromować, możesz wrzucić swój podcast do social media lub grup, gdzie linki do podcastów są pożądane.  

Jeżeli jednak chcesz zainwestować trochę pieniędzy w swoje audycje, pierwsze o czym powinieneś pomyśleć, to mikrofon, ponieważ podcasty opierają się głównie na dźwięku, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby Twój głos był wyrazisty i czysty. Za naszą zachodnią granicą prym wiedzie model Blue Yeti, a jego koszt to około 800 zł. Jeśli jednak nie chcesz inwestować aż tyle, wystarczający będzie model Novox NC-1 za 200 zł, który również przyniesie Ci satysfakcję. Oprócz samego mikrofonu należy zainwestować w odpowiedni stojak oraz pop filtr. Możesz również kupić kabinę akustyczną, natomiast na sam początek bez problemu stworzysz sobie odpowiednie warunki do nagrywania, używając np. koców do wyciszenia.  

Czy warto zrobić własny podcast?  

Wszystko zależy od punktu widzenia osoby, która chce nagrywać podcasty. Jeżeli uważasz, że od razu zaczniesz zarabiać na tym pieniądze i podchodzisz do tego tylko jak do źródła dochodu, to możesz od razu zrezygnować z tej opcji, ponieważ prawdopodobnie odczujesz głębokie rozczarowanie. Prowadzenie podcastów wymaga cierpliwości i systematyczności.

Jeśli podejdziesz do tego w sposób hobbistyczny, bo np. nagrywanie audycji było Twoim marzeniem, wówczas z pewnością będziesz czerpać z tego korzyści w postaci świetnego samopoczucia i radości, a możliwe, że w przyszłości również i finansowe.  

Przede wszystkim warto robić podcasty, które są ciekawe dla odbiorców, a to możesz sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Nagraj kilka odcinków, wrzuć je na platformę, rozpromuj w social mediach i sprawdź, czy to, co nagrywasz, podoba się słuchaczom. Dzięki temu dowiesz się, czy warto iść w tym kierunku, czy jednak warto co nieco pozmieniać.

I zawsze pamiętaj o jakości dźwięku!

Nikt nie będzie chciał słuchać echa, niewyraźnego mówienia, przerywanych nagrań czy takich, które wydają się nagrane pod wodą.  

jak nagrać własny podcast

Obawiasz się nagrywania podcastów?

Chcesz stworzyć swoje pierwsze nagranie, ale wciąż powstrzymuje Cię zdanie niektórych osób, że przecież nikt nie słucha podcastów? To tylko jeden z mitów na ten temat, których absolutnie nie musisz się obawiać. O czym jeszcze musisz wiedzieć, aby przestać obawiać się nagrywania podcastów? 

 • Nagranie pierwszego odcinka wcale nie jest trudne. Wystarczy się do tego po prostu dobrze przygotować. Jeśli dostosujesz się do wskazówek umieszczonych w nagłówku dotyczącym nagrywania podcastów, zrozumiesz, że to wcale nie jest takie straszne, 
 • nie musisz być ekspertem – na rynku jest wiele podcastów tworzonych przez ludzi, którzy czasem całkowicie nie znają się na tym, o czym mówią, 
 • istnieją już podcasty o podobnej tematyce – to prawda, jednak Ty możesz do tego samego tematu podejść w zupełnie inny sposób, zdobywając swoich słuchaczy
 • nie mam odpowiedniego głosu – w podcaście nie chodzi o Twój głos, ale o wartość, którą będą w stanie wynieść z audycji Twoi słuchacze. 

Wyrzuć więc z głowy, jakiekolwiek obawy i zacznij tworzyć swoje podcasty! A być może już niedługo zarówno osoby używające aplikacji popularnych Apple Podcasts i Google Podcasts będą mogły być słuchaczami Twoich audycji.

Jak zrobić podcast?

 

Co nagrywają popularni podcasterzy?  

Zastanawiasz się, co nagrywają najpopularniejsi podcasterzy? Na takich platformach jak Spotify, czy YouTube znajdziesz szereg osób nagrywających podcasty, a po ilości słuchaczy szybko ocenisz, który z nich przyciąga najbardziej. Najpopularniejszy podcasterzy nagrywają przede wszystkim: 

 • refleksje na życiowe tematy. Taki podcast zawsze zbiera duże grono odbiorców. Jednak ważne jest, aby mówić z sensem, niechaotycznie. Najczęściej poruszane są tu wątki związków, spraw zawodowych czy towarzyskich. Do najpopularniejszych tego typu podcastów można zaliczyć np. „Tu Okuniewska. Ja i moje przyjaciółki idiotki”.

 • rozmowy ze znanymi gośćmi. Prowadzą je przeważnie osoby znane z Internetu czy telewizji. Jednym z nich jest podcast „Wojewódzki&Kędzierski”.

 • różnorodne tematy, jak np. Jakub Chuptyś i Bartosza Sitko (Dwóch Typów Podcast), którzy uwielbiają rozmawiać o wszystkim i o niczym. Mimo to mają szerokie grono wiernych fanów.

 • naukę języków, jak w przypadku podcastu „Kwadrans na angielski”prowadzony przez Szymona Marciniaka, który uczy swoich słuchaczy najważniejszych słówek i zwrotów po angielsku. 

Sprawdź, jakie polskie podcasty cieszą się popularnością:
Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 15 podcastów po polsku

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.