Jak zrobić paragraf na klawiaturze?

03.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Jak zrobić paragraf na klawiaturze?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znak paragrafu § to symbol, który wykorzystywany jest w różnego rodzaju tekstach, jednak warto zwrócić uwagę, że nie występuje pod żadnym przyciskiem klawiatury komputerowej. Jak zatem zrobić paragraf na klawiaturze? Możliwości jest kilka, a symbolu tego można używać zarówno w Windowsie, jak i Linuxie.

Czym jest paragraf?

Paragraf to podstawowa jednostka redakcyjna tekstu prawnego, która występuje jako znak §. Paragrafy można dzielić na ustępy, które z kolei dzielą się na punkty. Punkty podlegają podziałowi na litery, a litery na tiret.

Błędem jest natomiast używanie paragrafu jako synonimu akapitu. Akapit nie stanowi jednostki redakcyjnej, dzieląc jedynie tekst na mniejsze fragmenty, co zapewnia przejrzystość oraz ułatwia czytanie.

paragraf - znak na klawiaturze

W jakich sytuacjach używa się symbolu paragrafu?

Jak już wspomniano, symbol paragrafu wykorzystywany jest przede wszystkim w tekstach prawnych, jako podstawowa jednostka redakcyjna. Istotne w tym przypadku jest to, że paragrafy numerowane są w sposób ciągły w całym akcie prawnym, co ułatwia jego interpretowanie.

Paragraf może również sygnalizować, z jakim rodzajem aktu prawnego mamy do czynienia, ponieważ stosowane są jedynie w aktach wykonawczych (w ustawach występują artykuły).

Jak zrobić paragraf na różnych urządzeniach?

Paragraf na klawiaturze z polskim układem liter nie występuje pod żadnym przyciskiem, jednak nie oznacza to, że nie można go wstawić do tekstu. Jak więc zrobić znak paragrafu w Word?

Najprostszym sposobem jest skopiowanie go z innego tekstu, lub skorzystanie z funkcji Wstaw.

Wystarczy przejść do sekcji Symbol i Więcej symboli, by z karty Znaki specjalne wybrać paragraf i kliknąć Wstaw. W efekcie symbol paragrafu zostanie wstawiony automatycznie w odpowiednim miejscu tekstu.

jak zrobić paragraf na klawiaturze laptopa

Jak zrobić paragraf na klawiaturze laptopa?

Windows pozwala zrobić znak paragrafu na klawiaturze poprzez wciśnięcie lewego ALT-u oraz wpisanie 21 (lub 0167) na klawiaturze numerycznej.

Jak zrobić paragraf w Linuxie? W tym przypadku konieczne będzie przytrzymanie klawiszy CTRL + SHIFT, a następnie wpisanie u oraz kodu Unicode tego znaku, czyli 00A7. Co więcej, symbol ten można wstawić również na urządzeniach mobilnych.

Jak zrobić paragraf w telefonie?

W tym przypadku symbolu należy poszukać wśród rozszerzonych zestawów wyświetlających się po przytrzymaniu dłużej palcem klawisza. W zależności od aplikacji klawiaturowej może znajdować się pod różnymi literami, np. w telefonach Samsung znajduje się pod literą „s”.

Paragraf to symbol, który jest niezbędny w przypadku tworzenia wielu tekstów powołujących się na przepisy prawa. W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić paragraf na klawiaturze komputera oraz telefonu.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.