Jak zrobić GIFa? Tworzenie gifów na telefonie i online

25.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak zrobić GIFa? Tworzenie gifów na telefonie i online
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z pomocą GIFa można ożywić Social Media (prywatne lub służbowe) oraz wyrazić wiele emocji, np. ogromną radość lub poirytowanie. Jak zrobić GIFa, który przekaże znacznie szerszy zakres uczuć niż emotikon? Na czym polega tworzenie GIFów na telefonie, komputerze lub online? Podpowiadamy krok po kroku!

Co to jest GIF?

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić GIF ze zdjęcia, filmu, na telefonie, komputerze lub online, warto wyjaśnić, czym są GIFY.

GIF to skrót od Graphical Interchange Format, co oznacza dynamiczny format obrazu o niewielkim rozmiarze, powszechnie stosowany w Internecie, składający się z krótkich, zapętlonych filmików.

Animowane GIFy ze zdjęć lub filmów służą przede wszystkim poprawie komunikacji. Dzięki nim można wyrazić różne emocje oraz zdanie na temat określonych sytuacji, bez względu na język, którym się posługujemy, np. nawiązując do znanych na całym świecie motywów z popkultury.

Jak poprawnie wymawiać GIF?

Wymowa słowa GIF różni się, w zależności od rejonu świata. W naszym kraju jest to po prostu „gif”, tymczasem w języku angielskim słowo może być wymawiane z twardą lub miękką spółgłoską na początku.

Według ankiety przeprowadzonej w 2017 roku przez Stack Overflow [1] spośród grupy 51 tys. programistów pochodzących z 200 krajów większość (ponad 65%) wymawia GIF z twardym „g”, podobnie jak w słowie gift, 26,3% używa miękkiego „g”, przypominającego początek wyrazu jiff, natomiast 6% wymawia każdą literę skrótu z osobna (gee eye effe).

tworzenie gif na komputerze, telefonie i online

Tworzenie animowanego GIFa ze zdjęć

Jak zrobić plik GIF ze zdjęć? Do tego wystarczy prosty program do obróbki graficznej na komputer lub aplikacja mobilna na smartfona.

Możliwe jest także tworzenie GIFów online, przy pomocy narzędzi online dedykowanych temu formatowi. Niezależnie od wybranego rozwiązania program do GIFów pomoże nam skleić zdjęcia razem tak, aby wyświetlały się one w formie zapętlonej animacji.

Jak zrobić GIF z filmu?

Z czego jeszcze można zrobić GIF? Animacja zapisana na dysku twardym lub film przesłany za pośrednictwem dowolnego serwisu internetowego (np. YouTube) także może do tego posłużyć.

GIFY online stworzymy np. poprzez skorzystanie z generatorów GIFów online. Jedyne, czego potrzebuje takie narzędzie, to wybrany fragment animacji lub link do filmiku na YouTube. Następnie możemy pododawać do GIFa różne elementy i udostępnić za pośrednictwem kanałów w Social Media.

Jak zrobić GIF na telefonie?

Jak zrobić GIF z filmu lub zdjęć na telefonie? W tym celu trzeba pobrać na urządzenie mobilne odpowiednią aplikację, np.: GIF Maker lub GIPHY: GIF & Sticker Keyboard. Inne popularne programy do tworzenia GIFów na telefonie to także: GIF Toaster, Pixel Animator: GIF Maker, GIF Studio oraz Gif Me! Camera.

animowany gif ze zdjęć na telefonie?
Źródło: Sklep Play

GIF Maker to prosta w obsłudze aplikacja, dostępna zarówno na AppStore, jak i w sklepie Google. Dzięki niej można nie tylko tworzyć GIFy, ale także edytować ich zawartość — dodawać ciekawe efekty, ramki, filtry, tekst czy nawet emotikony. Aby powstała animacja, wystarczy wybrać z galerii zdjęć odpowiednie pliki. GIFa można zrobić także w czasie rzeczywistym — w tym celu trzeba wykonać przynajmniej 2 zdjęcia lub nagrać kilkusekundowy filmik. Następnie można zapisać swoje dzieło w formacie GIF.

aplikacja na telefon do tworzenia gifów
Źródło: Sklep Play

Dobrym przykładem aplikacji do tworzenia animowanych GIFów ze zdjęć lub filmów zapisanych w telefonie jest także GIPHY: GIF & Sticker Keyboard. Aplikacja jest dostępna w Google Play. Po jej uruchomieniu wystarczy wskazać pliki, z których ma powstać GIF lub skorzystać z aparatu i wykonać w czasie rzeczywistym serię zdjęć. W kolejnym kroku możemy dodać różne filtry, naklejki oraz tekst, natomiast finalnie można zapisać GIFa i podzielić się nim np. na Instagramie.

Jak zrobić GIF na komputerze?

W celu stworzenia GIFa ze zdjęć lub filmów zapisanych na dysku twardym komputera można użyć zaawansowanego programu graficznego, takiego jak np. Adobe Photoshop lub CorelDRAW.

Jak zrobić GIF w Photoshop? Wystarczy skorzystać ze wbudowanego w program generatora animacji GIF. Znajdziemy go poprzez wybranie w górnym Menu zakładki Okno i następnie Animacja lub, w niektórych wersjach programu Oś czasu. Następnie czeka nas żmudne tworzenie poszczególnych warstw — animacji poklatkowych.

jak zrobić gif w photoshop?

Podobnie wygląda tworzenie GIFa ze zdjęć w CorelDRAW, z tym że tam mamy do czynienia z funkcją eksportowania pliku do formatu GIF.

Alternatywą dla płatnych programów może być Photopea:
Aplikacja Photpea to darmowy Photoshop w przeglądarce. Jakie ma funkcje i możliwości?

Darmowe programy do tworzenia gifów online

W Inter­ne­cie jest dostępnych wiele narzędzi, które pozwalają na szybkie zaprojektowanie GIFów online za darmo, bez instalacji ani nawet znajomości zaawansowanego oprogramowania graficznego. Oto i one:

GIPHY

gify online w programie GIPHY

GIPHY — kreator GIFów online działa na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy umieścić w jasnym polu linka do animacji opublikowanej na YouTube, Vimeo czy innych serwisach internetowych, można również skorzystać z opcji załadowania plików do GIFa z dysku twardego (w formacie JPG, PNG, GIF, MP4, MOV lub WebM).

makeagif

jak zrobić gifa w makeagif

makeagif — to narzędzie internetowe pozwala na tworzenie GIFów ze zdjęć lub filmów zapisanych na dysku twardym, filmów opublikowanych na YouTube lub Facebooku, a nawet bezpośrednio z plików przesłanych w czasie rzeczywistym z kamerki internetowej. Podczas edycji GIFa online można określić prędkość wyświetlania animacji, a także dodać dodatkowe elementy, takie jak np. tekst.

Photogramio GIF Maker

gify online w Photogrammio

Photogramio GIF Maker — Photogramio to edytor zdjęć online, który oferuje również możliwość tworzenia GIFów ze zdjęć lub filmów zapisanych na dysku twardym. Po załadowaniu pliku można przystąpić do edycji animacji i, gdy efekt jest satysfakcjonujący, pobrać utworzony GIF na dysk twardy lub udostępnić go różnymi kanałami.

Kreator plików GIF CANVA

gif - animacja w canva

Kreator plików GIF CANVA — darmowe GIFy online można tworzyć również przy pomocy popularnego narzędzia graficznego CANVA. Projektowanie GIFów z CANVA jest bardzo proste, polega ono w większości na zaznaczeniu myszą wybranego obiektu i następnie przeniesieniu go w nowe miejsce (tzw. Przeciągnij i upuść / Drag and drop).

Dowiedz się więcej o projektowaniu w Canva:
Jak projektować w Canva? Poradnik krok po kroku dla początkujących

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.