Jak złamać tekst w HTML? Krótka instrukcja dla początkujących

06.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Jak złamać tekst w HTML? Krótka instrukcja dla początkujących
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sprawdź, jak zrobić enter w HTML, czyli użyć znacznik <br>, aby zrobić nową linię w języku używanym do tworzenia stron internetowych.

HTML (ang. HyperText Markup Language) to język znaczników używany do tworzenia stron internetowych. Jednym z podstawowych elementów HTML jest znacznik <br>, który służy do tworzenia nowych linii w tekście. Poniżej przedstawiamy, co robi znacznik <br> i jak go prawidłowo używać.

Jak złamać tekst w HTML?

Zacznijmy od wyjaśnienia roli znacznika <br>. Czym właściwie jest <br> HTML?

Co to znaczy br w HTML?

Element <br> tworzy w tekście przełamanie linii, czyli tzw. powrót karetki. Innymi słowy, znacznik <br> umożliwia zrobienie nowej linii w tekście. W praktyce odpowiada użyciu klawisza Enter.

Jeśli powtórzysz kilka razy znacznik w miejscu zakończenia linii, to następna linia pojawi się tyle samo poziomów niżej.

HTML nowa linia – w jakich sytuacjach używać <br>?

Znacznik <br> użyjesz, kiedy chcesz przenieść tekst z jednej linijki do drugiej. “Zwykły” enter lub klikanie spacji skończy się fiaskiem. Przeglądarka stron www nie zauważy takich poleceń.

Znaczki <br> przyda się, jeżeli chcesz np. umieścić w tekście adres czy wyświetlić listę elementów, tak aby każdy z nich znalazł się w nowej linii.

html nowa linia

Enter HTML – kiedy lepiej nie używać znacznika <br>?

Znacznik nie sprawdzi się do robienia akapitów (nie zastępuj nim znacznika <p>).

Nie używaj znacznika <br> do wyświetlania tabeli, bo ona zawiera już odpowiednie formatowanie i podziały. Podobnie jest, jeżeli chcesz wyświetlić obrazek.

Do wyświetlania listy lepiej użyć właściwego znacznika <ul> lub <ol> w połączeniu z <li>.

Odstępy między elementami na stronie zrób, używając CSS (właściwości margin lub padding).

Co robi <br> i jak wpływa na SEO?

Znacznik <br> poprawia czytelność tekstu oraz ułatwia wyróżnienie nagłówków. Wyszukiwarki przywiązują dużą wagę do nagłówków, dlatego poprawienie ich czytelności może mieć wpływ na pozycjonowanie.

Znacznik może wpłynąć na to, jak roboty wyszukiwarek indeksują treść strony. Tekst nieczytelny lub niespójnie ułożony sprawi, że będą miały trudności ze znalezieniem słów kluczowych, a witryna będzie gorzej pozycjonowana.

Podsumowując, co robi <br>? To prosty, ale ważny element HTML, który służy do tworzenia nowych linii w tekście. Należy go używać z umiarem, kiedy nie możesz zrobić odstępów między elementami przy użyciu właściwości CSS.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.