Jak zrobić bootowalny pendrive z Linuxem?
Bootowalny pendrive to najlepszy sposób na to, by zainstalować system operacyjny Linux na naszym komputerze. Istnieje kilka sposobów na przygotowanie takiego nośnika USB – zarówno na Windowsie, jak i na Linuxie.
Jeśli chodzi o bootowalny pendrive z systemem Linux, można go stworzyć na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest użycie dedykowanego programu z poziomu Windowsa. Ten poradnik pomoże w stworzeniu bootowalnego instalatora systemu USB w każdym z niżej wymienionych przypadków.
Może być to np. Rufus lub Universal USB Installer. Do tego procesu nie musimy jednak posługiwać się tylko programem do tworzenia bootowalnego pendrive’a – taką funkcjonalność oferuje również system Ubuntu – jeśli mamy go już zainstalowanego na swoim komputerze.
Zanim przejdziemy do szczegółowych porad, warto jeszcze wyjaśnić kilka najważniejszych pojęć.
Spis treści:
Co to jest Linux?
Linux, poza swoją otwartością, wyróżnia się także stabilnością, względnie niskim poziomem zużycia zasobów (w porównaniu do Windowsa), a także większym bezpieczeństwem. Z tego względu z Linuxa często korzysta się w rozwiązaniach serwerowych.
Elastyczność Linuxa przekłada się również na to, że system jest relatywnie trudniejszy w obsłudze dla początkujących, ale kilka z dystrybucji, w tym Ubuntu, nie powinno stanowić dużego przeskoku z Windowsa.
Czym jest bootowalny pendrive?
Pendrive wyparły płyty DVD jako najpopularniejsze nośniki instalacyjne, gdyż większość współczesnych laptopów nie posiada żadnego napędu optycznego.
W przypadku Linuxa możliwe jest również stworzenie nośnika USB, który pozwala na zapisywanie zmian na pendrive – tak, aby sprawdzić system bez jego instalowania (opcja ta jest opisana przy okazji Universal USB Installer).
Jak zrobić bootowalnego pendrive’a z Linuxem?
Jednym ze sposobów na sporządzenie bootowalnego pendrive’a USB jest program Rufus, który jest przeznaczony dla komputerów z Windows. Oto jak wykonać obraz Linuxa na zewnętrznym nośniku za pomocą tej aplikacji:
- Pobierz plik .ISO z interesującą Cię dystrybucją Linuxa, np. Ubuntu
- Przygotuj pendrive o minimum 2,9 GB wolnej przestrzeni (wymagana ilość dla najnowszej wersji Ubuntu w momencie publikacji) i włóż
- Pobierz program Rufus z oficjalnej strony. Przewiń w dół aż zobaczysz sekcję „Pobieranie” – tam znajdziesz plik instalacyjny.
- Otwórz pobraną aplikację rufus.exe.
- Kliknij na przycisk „WYBIERZ” – następnie wybierz pobrany wcześniej obraz .ISO z Linuxem.
- Będziesz mógł już utworzyć botowalny pendrive USB w Rufusie. Nie zmieniaj żadnych domyślnie wybranych opcji. Kliknij na „START”.
- Program zapyta się nas, czy chcemy zapisać obraz w trybie ISO lub DD. Tryb ISO jest domyślnym wyborem – i tego właśnie potrzebujemy. Nie zmieniaj więc nic i po prostu kliknij na „OK”.
- Możesz otrzymać komunikat o tym, że brakuje pewnych plików. Naciśnij „TAK”, a Rufus pobierze je dla Ciebie i dołączy do obrazu.
- Zobaczysz wiadomość o tym, że wszystkie pliki na urządzeniu przenośnym zostaną zniszczone. Kliknij „OK”.
Bootowalny pendrive z Linuxem – Universal USB Installer
Do stworzenia bootowalnego nośnika USB z Linuxem można również wykorzystać Universal USB Installer. Tutaj także potrzebujemy uprzednio pobranego obrazu .ISO. Oto, jak należy postępować w przypadku tej aplikacji:
- Pobierz program z oficjalnej strony.
- Zobaczysz umowę licencyjną – kliknij na „I Agree” (akceptuję warunki).
- Przy polu „Step 1: Select a Distribution from the dropdown to put on your USB”, z rozwijanego menu wybierz interesującą Cię dystrybucję Linuxa, np. Linux Mint albo Ubuntu lub dowolny inny.
- Jeśli nie chcesz samemu szukać obrazu systemu, zaznacz pole „Download Link” na prawo od wybranej dystrybucji Linuxa. Ujrzysz komunikat o przejściu do strony, gdzie można pobrać obraz – kliknij „Yes”, a następnie pobierz plik .ISO.
- Przy „Step 2”, kliknij na przycisk „Browse”, by wybrać pobrany obraz.
- Wybierz napęd z rozwijanego menu pod „Step 3”, Twój pendrive będzie miał w nawiasie nazwę „Disk 1”.
- Wybierz FAT32 – ten system plików pozwoli na używanie pendrive’a poza Windowsem, a dodatkowo jeśli Twój komputer posiada UEFI, to zaakceptuje wyłącznie FAT32.
- Jeśli chciałbyś wypróbować daną wersję Linuxa bez konieczności instalacji, możesz w „Step 4” wybrać ilość miejsca na pendrive zarezerwowaną na zapisywanie zmian (polecane jest w tym przypadku wybranie maksimum)
- Kliknij „Create”, zostaniesz poinformowany o tym, co zrobi Universal USB Installer, krok po kroku, a także ostrzeżony, że wszystkie poprzednio przechowywane tutaj dane zostaną skasowane.
- Zobaczysz ekran pokazujący postęp przy wyodrębnianiu plików do bootowalnego pendrive’a. Zaczekaj, aż program skończy – powinno to zająć kilka minut.
- Program skopiuje wyodrębniane pliki na pendrive – potrwa to dosłownie kilka sekund.
- Naciśnij „Close” i gotowe.
Bootowalny pendrive z Linuxem – Ubuntu
Bootowalny pendrive z Linuxem można stworzyć także z poziomu Ubuntu. Aby tego dokonać, trzeba wejść w Dash (logo Ubuntu) i w wyszukiwarce wpisać: „Startup Disk Creator”. Po włożeniu pendrive’a, należy kliknąć na przycisk „Other”, aby wybrać obraz systemu i wybrać „Make Startup Disk”.
Wyskoczy komunikat ostrzegający przed tym, że wszystkie dane z pendrive’a zostaną wymazane – wybierz „Yes”, aby rozpocząć operację.
Warto pamiętać o tym, aby ustawić w BIOS/UEFI kolejność rozruchu systemu, o czym pisaliśmy w analogicznym poradniku dla bootowalnych pendrive’ów z Windowsem.
Może Cię zainteresować: